Dünyanın En Uzun Tüneli

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda NeslisH tarafından 3 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dünyanın En Uzun Tüneli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  JAPONYA'nın güneyindeki Seikan tüneli de Guinness Rekorlar Kitabı'nda... Demiryolu olarak kullanılan tünelin uzunluğu tam 53 kilometre 900 metre. Yapımı yaklaşık 12 yılda tamamlanan tünelin bir başka özelliğide, içinde 2 restoranın bulunması. Bu ilginç tüneli yapan şirket, ülkede buna benzer 2 tünele daha imza attı. O tüneller de Guinness'e girmek için başvuru yapmış durumda. Açıklama önümüzdeki ay yapılacak.  [​IMG]
  Teknolojide Geçiş Üstünlüğü

  Japonya'da 1954 yılında bir felaket yaşandı. Güçlü bir tayfun Tsugaru Boğazı'nda beş yolcu gemisini batırarak 1430 kişinin ölümüne neden oldu. Halkın olaya duyduğu yoğun tepki hükümeti bu tehlikeli boğaz için güvenilir bir geçit oluşturma arayışına sevketti.
  Boğazdaki çevre koşullarının uygun olmaması mühendisleri köprü düşüncesinden hemen uzaklaştırdı. En mükemmel çözüm tünel gibi görünüyordu. Bu olaydan on yıl kadar sonra o zamana dek yapılmış en uzun ve en zorlu sualtı tünelinin hazırlık çalışmalarına başlandı. Böylelikle yaşanan bir felaket, yirminci yüzyılın mühendislik alanındaki en önemli başarılardan birinin oluşumuna aracılık etti.
  Tsugaru Boğazı'nın yatağı boyunca uzanan Seikan Denizaltı Tüneli halen 'dünyanın en uzun denizaltı tüneli' unvanını elinde tutuyor. 1988 yılında hizmete açılan bu teknoloji harikasının yapımı tam on yedi yıl sürmüş. Boğaz Hokkaido'nun güney ucunu ülkenin kuzey ucunda yer alan Aomori Bölgesi'nden ayırıyor. Aslında tünel Aomori ile Hakodate şehirlerini birbirine bağlayan demiryolu ağının bir parçası. Adı da bu iki kentin adındaki karakterlerin ve bunların okunuslarının birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Aomori'nin Ao'su yani Sei ile Hakodate'nin Hako'su yani Kan birleşmiş.
  Dünyanın en uzun tüneli olan Seikan Tüneli'nin uzunluğu 53.85 km. Buna karşın tünelin denizaltında yeralan 23.3 km'lik bölümünün 'en uzun tünel' unvanı 1994 yılında 37.5 km'lik Euro tünelinin açılmasıyla elinden alınmış durumda.
  Aynı zamanda en derin demiryolu hattına sahip olan tünel, deniz yüzeyinden 240 metre aşağıda bulunuyor. Tünelde iç yükseklik 7.85 metreyi bulurken, iç genişlik de 9.7 m civarında.
  Tünelin tasarımında, gelecekte Japonların çok hızlı Shinkansen, yani 'mermi tren'lerinin kullanımını mümkün kılacak şekilde yumuşak kavisler ve meyiller kullanılmış. Maliyetin yüksekliği nedeniyle şimdilik bu trenler kullanılmasa da, Shinkansen için elverişli, yüksek dayanıklılığa sahip raylar seçilmiş.
  Tünelin Aomori ve Hokkaido tarafında birer durağı bulunuyor. Kıyının hemen altında yer alan bu ender denizaltı duraklarında Tsugaru Boğazı ve Seikan Tüneli ile ilgili tanıtıcı turlar da düzenleniyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın Uzun Tüneli Forum Tarih
Dünyanın en uzun savaşı ve en kısa süren savaşı Tarihi Bilgiler 25 Haziran 2015
Dünyanın En Önemli Akarsuları ve Uzunlukları Nelerdir Kısaca Ülkeler Coğrafyası 11 Ocak 2014
Dünyanın En Uzun Hayvanı Hangisidir? Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2011
Dünyanın En Uzun nehirleri Ülkeler Coğrafyası 22 Şubat 2011
Dünyanın En Uzun Kuyruklu Atı Diğer Hayvanlar 2 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş