Dünyanın En Uzun Köprüsü

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda NeslisH tarafından 3 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dünyanın En Uzun Köprüsü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]

  İnşa edilmiş en uzun köprü olan Çin'in mega yapısı, trafiğe açıldı.Televizyonda yayınlanan törende, ilk otobüsler köprüden geçerken, körfezde havai fişekler patlıyor ve izleyici kalabalığı alkışlıyordu.
  Tören, 35,5 km uzunluğundaki köprünün ortasında yapıldı.İlk normal trafik gece yarısı başladı.Deneme süreci için, tehlikeli kimyasallar taşıyan kamyonların geçişi yasaklanacak.


  Köprünün inşası tam 4,5 sene sürdü.Dünyanın en uzun köprüsü unvanında ise, 38,5 km uzunluğunda olan Florida Everglades'deki, Pontchartrain gölü köprüsünün gerisinde kalıyor.

  Yeni köprü, Şangay ile Ningbo arasındaki yolu 120 km daha kısaltmak için tasarlandı. ​


  [​IMG]


  Çin'in Doğusundaki Finans Merkezi Şanghay'da, Dünyanın Deniz Üzerinden Geçen En Uzun Köprüsü Bugün Resmi Olarak Hizmete Açıldı. Hangzhou Körfezi Üzerindeki İnşa Edilen Köprü, 36 Kilometre Uzunluğunda.  Çin'in doğusundaki finans merkezi Şanghay'da, dünyanın deniz üzerinden geçen en uzun köprüsü bugün resmiolarak hizmete açıldı. Hangzhou körfezi üzerindeki inşa edilen köprü, 36 kilometre uzunluğunda. Şanghay ve sanayi kenti Ningbo'yu birbirine bağlayan 120 kilometrelik karayolu üzerinde inşa edilen köprü 6 şeritten oluşuyor. Kasım 2003'te inşaatına başlanılan köprü 11.8 milyar yuan'a (1.7 milyar dolar) mal oldu. Köprünün bir kısmı devlet tarafından inşa edilirken, bir kısmının da maliyetini ülkedeki özel şirketler karşıladı. Köprü, bu sabah saatlerinde trafiğe açıldı. Çin'in ikinci en uzun köprüsü olan Donghai ise Şanghay ile liman kenti Yangshan'ı birbirine bağlıyor. Bu köprünün uzunluğunun ise 32.5 kilometre. Gelişmekte olan ekonomisini 'dev' projelerle süsleyen Pekin hükümeti, ülkenin değişik yerlerinde büyük çaplı inşaatlarına devam ediyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın Uzun Köprüsü Forum Tarih
Dünyanın en uzun savaşı ve en kısa süren savaşı Tarihi Bilgiler 25 Haziran 2015
Dünyanın En Önemli Akarsuları ve Uzunlukları Nelerdir Kısaca Ülkeler Coğrafyası 11 Ocak 2014
Dünyanın En Uzun Hayvanı Hangisidir? Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2011
Dünyanın En Uzun nehirleri Ülkeler Coğrafyası 22 Şubat 2011
Dünyanın En Uzun Kuyruklu Atı Diğer Hayvanlar 2 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş