Dünyanın En uzun Barajı - En Büyük Baraj Resimleri

'Dünya Ülkeleri - Resimleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünyanın En uzun Barajı - En Büyük Baraj Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Asya devi Çin'in enerji ihtiyacını karşılamak için yaptığı en büyük yatırımlardan olan ve inşaatı tam 13 yıl süren Üç Boğaz Barajı'nın son betonu da döküldü. Toplam 24 milyar dolara mal olan inanılmaz projenin 2008 yılında tamamlanması öngörülüyor. Tesis tamamlandığında Üç Boğaz barajı bugüne kadar hayata geçirilen en büyük inşaat projelerinden biri olacak. Dev baraj Çin'in batısında Congking kenti yakınlarında ve 6 bin 380 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun üçüncü nehri olan Yangze üzerinde inşa edildi.

  Yüksekliği 184 metre olan ve 2 bin 330 metrelik bir hat boyunca Yangzze Nehri'ne set çeken baraj bölgedeki bir milyon kişinin taşınmasını gerektirdi.

  Bazı mühendisler ise kariyerlerinin tamamını bu inşaatta geçirirken 25 bin işçi de bu inşaatta çalıştı. Pekin'in Çin Seddi'nden sonraki en hırslı inşaat projesi olarak tanımlanan bu baraj dünyadaki en büyük hidroelektrik ve su kontrol tesisi olarak Brezilya'daki İtaipu Barajı'nın unvanını elinden aldı. Barajda yılda 85 milyar kilowatt-saat elektrik üretileceği belirtiliyor. Atatürk Barajı'nın yıllık üretim kapasitesinin 8.9 milyar kilowatt saat olduğu düşünüldüğünde bu rakamın büyüklüğü ortaya çıkıyor.

  Devlete ait Üç Boğazlar şirketi Genel Müdürü Li Yong, Başbakan Wen Jiabo'nun liderliğinde yürütülen proje için "Bu Çin halkının binlerce yıldır üstlendiği en büyük proje" dedi.

  Bu proje aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmayı amaçlayan Çinin gereksindiği enerji kaynaklarına bir an önce ulaşmak için sergilediği çabanın de bir sembolü olarak tanımlanıyor. Çinliler uzun zamandan bu yana Yangze nehri üzerine bir baraj yaparak zaman zaman büyük taşkınlara ve zararlara yol açacak su akışını kontrol etmeyi planlıyorlardı. Çin Cumhuriyeti'nin kurucusu Sun Yat-Sen 1918 yılında barajın inşa edilmesini istemişti. Mao Zedong da 1949 da nehirden taş duvarların yükselmesi gerektiğini yazmıştı. Barajın temeli 1993 yılında Sovyetler Birliği'nde mühendislik eğitimi almış olan o dönemin Devlet Başkanı Jiang Zemin tarafından atıldı. Son betonun atılmasını kutlayan bugünkü Devlet Başkanı Hu Jintao da su mühendisi.

  Bununla birlikte ülke içinde ve dışında bu projeye karşı eleştiriler de yükseliyor. Eleştiriler 21'inci yüzyılda böylesine dev bir baraj yapmanın ne kadar bilimsel olduğu ve 24 milyar dolar harcanan bu barajın 2010 yılında Çin'in elektrik ihtiyacının yalnızca yüzde 10'unu karşılayacağı üzerinde yoğunlaşıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  ,
  [​IMG]

  ,[​IMG]

  ,[​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın uzun Barajı Forum Tarih
Dünyanın en uzun savaşı ve en kısa süren savaşı Tarihi Bilgiler 25 Haziran 2015
Dünyanın En Önemli Akarsuları ve Uzunlukları Nelerdir Kısaca Ülkeler Coğrafyası 11 Ocak 2014
Dünyanın En Uzun Hayvanı Hangisidir? Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2011
Dünyanın En Uzun nehirleri Ülkeler Coğrafyası 22 Şubat 2011
Dünyanın En Uzun Kuyruklu Atı Diğer Hayvanlar 2 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş