Dünyanın En Korsan Ülkeleri

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 25 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  Dünyanın En Korsan Ülkeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taklit ve korsanlık ile mücadele konusunda Türkiye “kırık not” aldı. Türkiye, fikir mülkiyet hakkının korunması konusunda en kötü performansı gösteren 10 ülke arasında 9. oldu. Listede ilk üç sırada Çin, Rusya ve Hindistan yer alıyor. Fikri mülkiyet hakkı açısından en olumlu ortam, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya’da bulunuyor.
  Uluslararası Ticaret Odası’nca 53 ülke arasında gerçekleştirilen bir araştırma, Türkiye’nin taklit ve korsanlık ile mücadele ve fikri mülkiyet hakkının korunması açısından en kötü ortamı bulunan ülkelerin listesinde 9. olduğunu ortaya koydu.

  Çin’in başı çektiği olumsuz ortamı olan ülkelerin listesinde Rusya 2., Hindistan ise 3. sırada yer aldı. İlk 10 ülke arasında Brezilya 4., Endonezya 5. ve Vietnam 6. olurken Pakistan 8., Ukrayna ise 10. geldi.

  EN İYİ PERFORMANSLAR

  Araştırma kapsamında taklit ve korsanlık ile mücadele ve fikri mülkiyet hakkının korunması konusunda en iyi ortamı olan ülkeler listesi de oluşturuldu. 29 ülkeden oluşan listede ilk beş sırada ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Japonya yer aldı. Belçika’nın sonuncusu olduğu listede İsrail 28. oldu.

  Uluslararası Ticaret Odası, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdiği raporunda araştırmanın daha önce Avrupa Komisyonunca gerçekleştirilen çalışmaların bulgularını doğruladığını belirtti.

  AB’de ele geçirilen taklit mallarının üçte ikisinin Çin malı olduğunu kaydedilen raporda Çin’den sonra Rusya, Ukrayna, Şili ve Türkiye’nin geldiğine dikkat çekildi.

  Toplam 27 alanlarda faaliyet gösteren 48 küresel şirketin katıldığı araştırmada 53 ülkedeki fikri mülkiyet hakkı ile taklit ve korsanlık ile mücadele konularında yasal düzenlemelerin, yasaların uygulatılması, suçların cezalandırılması ve kamuoyu bilinci gibi konular üzerinde duruldu.
  YILLIK MALİYETİ 100 MİLYAR DOLAR

  Bu arada, Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakkı Örgütü’nce yayınlanan son verilere göre, taklit ve korsan malları üretimi, dünya ekonomisine her yıl en az 100 milyar dolara mal oluyor.

  EN OLUMSUZ ORTAMI OLAN 10 ÜLKE

  1 Çin
  2 Rusya
  3 Hindistan
  4 Brezilya
  5 Endonezya
  6 Vietnam
  7 Tayvan
  8 Pakistan
  9 Türkiye
  10 Ukrayna

  EN OLUMLU ORTAMI OLAN 10 ÜLKE

  1 ABD
  2 İngiltere
  3 Almanya
  4 Fransa
  5 Japonya
  6 Kanada
  7 İsviçre
  8 Hollanda
  9 Singapur
  10 Avusturya
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın Korsan Ülkeleri Forum Tarih
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 23 Dünyanın metni cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 54 dakika önce
Dünyanın kıtaları ve okyanuslarının isimleri kısaca Ülkeler Coğrafyası 30 Ocak 2017
Dünyanın en kalabalık ülkesi neresidir kısaca Ülkeler Coğrafyası 27 Ocak 2017
Dünyanın yıllık hareketinin sonuçları madde madde Uzay ve Gökyüzü 18 Ocak 2017
Dünyanın günlük hareketinin sonuçları madde madde Uzay ve Gökyüzü 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş