Dünyanın en korkunç parazitleri!

'Genel Sağlık' forumunda maviboncuk tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Dünyanın en korkunç parazitleri! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Dünyanın en korkunç parazitleri!
  Doktorunuz vüzcudunuzda parazit olduğunu söylerse ne yaparsınız? Hele de parazitlerin doğada bulunan en yaratıcı canlılardan olduğu düşünülürse, tepkinizi ölçmek çok da zor değil...


  [​IMG]
  Gine paraziti

  Su piresinin içinde ve mikroskopta bile zar zor görünen bu canlı hayatına özellikle durgun sularda insanlar tarafından yutulana kadar devam eder. Yüzmeye gittiğinizde, pire boğazınızan içeri girer ve midede parçalanarak gine parazitinin larvalarını vüzcuda bırakır. Yaklaşık bir sene sonra neredeyse 1 metreye ulaşan parazit, vücuttan çıkmak için deri yüzeyini yakmaya başlar ve hasta yanmanın da etkisiyle suyun içine girdiğinde parazit binlerce larvasını suyun içine bırakır. Böylece döngü devam eder.


  [​IMG]

  Dil paraziti (Cymothoa Exigua)

  Bu parazit türü insanları etkilememesine rağmen korkunçluğundan bir şey kaybetmiyor! Balıklar üzerinde etkili olan parazit, önce balığın ağzına giriyor. Buraya kadar herşey oldukça normal! Fakat bu parazit daha sonra balığın diline yerleşiyor. Yavaş yavaş balığın dilinin kanını emen parazit, bu şekilde balığın dilinin düşmesine yol açıyor. Dilin yerine kendi vücudunu yerleştiren parazit, yaşamına bu şekilde devam ediyor!
  [​IMG]

  [​IMG]

  Atkılı parazit

  Bu parazitin en önemli özelliği, insanları intihara meyilli bir hale getirmesi! Önce sineklerin içine su yoluyla larvasını bırakan parazit, sineğin dokularını yiyerek büyümeye başlıyor. Büyüdükçe kendi bir eş bulmak isteyen parazit, sineğin havuza ya da durgun su birikintisine gidip kendini boğması için beynini programlıyor. Bu şekilde insan vücuduna giren parazit, sineğe yaptığının aynısını insana da

  [​IMG]

  [​IMG]


  Filaryal parazit

  Sivrisinekler yoluyla vücudumuza giren ve vücumuzda yaklaşık bir sene gezindikten sonra yeterli olgunluğa erişen bu parazit, lenf bezlerini kendine hedef alıyor. Lenf bezlerine yakın damarlara yerleştikten sonra bu damarları felç etmek üzere çalışmaya başlayan parazitler, damarlardaki kan akışını engelleyip vücutta anormal derecede şişmeye neden oluyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sacculina paraziti

  Tıpkı ateşli bir İtalyan kadını gibi sesler çıkarabilen bu parazit, yengeçleri kendine yuva olarak seçiyor. Erkek yengecin cinsel organını ele geçirdikten sonra, cinsel organının etkisiz hale gelmesine yol açıp hormonlarını bozuyor. Gitgide dişi bir yengece benzemeye başlayan erkek yengeç en sonunda dişilerin çiftleşmek için yaptığı dansı yapmaya başlıyor! Çiftleştikten sonra bir de yumurtluyor!

  [​IMG]


  [​IMG]

  Çamur paraziti (Leocochloridium Paradoxum)

  Hayatına çamur içinde başlayan bu parazitin tek hayali uçmak. Bazı hayvanların dışkı yemeyi ne kadar sevdiğini bilen bu parazit, önce bir hayvan vücuduna girmek için fırsat kollar. İlk hedefi salyangozların içine girdiktan sonra, salyangozu şişmanlatarak kuşlar için çekici bir hale getirir. Böylece kuşların içine girmeyi başaran parazit, sonunda uçma hayaline kavuşmuş olur!

  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]

  Zümrüt sineği paraziti

  Diğer dişiler gibi larvalarını bir çukura bırakıp gitmek yerine, onları hamamböceğinin üzerine yerleştiren bu sinek, yavaş yavaş böceği zehirlemeye ve felç etmeye başlar. Böceğin antenlerini koparan sinek bununla da yetinmeyerek kanını emer. Larvaların çatlamasıyla yumurtalar için besleyici bir kaynak olan böcek belki de en kötü parazitin kurbanı olur.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın korkunç parazitleri Forum Tarih
Dünyanın En Korkunç Filimleri - En Korkunç Filimler Sinema Film Tanıtımları 31 Aralık 2010
Dünyanın en korkunç adası Seviyeli-Ciddi Konular 2 Şubat 2010
Dünyanın En Korkunç Şeyidir Bir İnsanı Sevmek Şiirler 11 Mart 2009
Dünyanın en korkunç 10 yeri merak ediyor musunuz? Konu Dışı Başlıklar 15 Ocak 2009
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 23 Dünyanın metni cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş