Dünyanın en eski deniz feneri Neron Deniz Feneri

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünyanın en eski deniz feneri Neron Deniz Feneri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın en eski deniz feneri

  Patara antik kentinde bulunan Neron Deniz Feneri kurtarılacak. Roma İmparatoru Neron tarafından Patara Limanı’na yaptırılan, hala ayakta kalabilmiş, bilinen en eski deniz feneri, 11 metrelik kum dağının altından gün ışığına çıkarılmıştı.

  MS 64-65 yıllarında yapılan, dünyada ayakta kalan en eski deniz feneri olma özelliği taşıyan ve 2005 - 2006 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan fenerin restorasyonu için 800 bin TL kaynak sağlandı.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı açıklamada, Neron Feneri'nin restorasyonu için gereken 800 bin TL kaynağın sağlandığını ve restorasyonun kısa sürede başlayacağını, ayrılan ödenek yetmezse, ek kaynağın da sağlanacağını bildirdi.

  Bakan Günay, ''Patara'daki Neron Deniz Feneri, çok kısa sürede ayağa kaldırılacak'' dedi. Antik kentlerde yapılan kazılardaki ödenekleri artırarak, kazıların hız kazanmasını istediklerini kaydeden Günay, bazı antik kentlerde yıllardır süren kazıları da bitirmek istediklerini belirtti. Günay, açıklamasında, ''kazısı biten antik kentlerde hızla restorasyon projelerinin yapılıp, bu kentlerin restorasyonuna başlamak istiyoruz'' ifadelerine yer verdi. Kaş Kaymakamı Süleyman Yılmaz da, fenerin restorasyonuna kısa sürede başlanacağını bildirdi.

  Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva Işıkan Işık tarafından Patara'da sürdürülen kazılarda, 2005-2006 yıllarında antik fenerin ortaya çıkarılması için 3 bin kamyon kum taşınmıştı. Bilinen yüksekliği 25-30 metre tahmin edilen fenerin 11 metrelik bölümü ortaya çıkarılmış, Kazı Başkanı Işık, antik fenerin kısa sürede restore edilerek kurtarılmasını istemişti.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın eski deniz Forum Tarih
Dünyanın en eski oyuncağı ile Tapu senedi Mardinde bulundu Mardin Tanıtımı 28 Aralık 2011
Dünyanın Eski Haritası Uzay ve Gökyüzü 28 Ekim 2011
Dünyanın En Eski Aşk Şiiri Şiirler 27 Nisan 2011
Dünyanın En Eski Şehri Neresi Ülke Kültürleri 3 Nisan 2011
Dünyanın En Eski Kentleri Tarihi Bilgiler 10 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş