Dünya'nın En Büyük Meyvesi '' Jakfruit ''

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya'nın En Büyük Meyvesi '' Jakfruit '' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sıcak ve yılın her döneminde yağışlı bölgelerde iyi gelişen ağacın yemişleri bir basketbol topu büyüklüğü ile dünyanın en büyük meyvesi. Bir gıda maddesi olan meyve aynı zamanda şifa kaynağı...

  [​IMG]


  Tropik bölgelerde yetişen Jakfruit (Artocarpus heterophyllus) dünyanın en büyük meyvesini meydana getirmektedir. Sıcak ve yılın her döneminde yağışlı bölgelerde iyi gelişen ağacın meyveleri bir basketbol topu büyüklüğündedir. Bu ağaçların bulunduğu otlaklarda beslenen hayvanlar için ağaçtan düşen meyveler tehlike arz edebilmektedir. Nemli drenajı iyi ve verimli killi topraklarda güzel gelişme gösterir. Üçüncü yıldan itibaren meyve vermeye başlar. Jackfruit nangka ve jaca olarak da tanınmaktadır.
  Anavatanı Hindistan ve Güneydoğu Asya'dır. Yüksekliği 25-30 m ye kadar ulaşabilir. Bu özelliği nedeniyle rüzgar kıran bitkisi olarak da yararlanılmaktadır. Güzel ve görkemli bir görünüşe büyük yayvan bir taca düzgün ve kuvvetli koyu-gri renkli kalın bir gövdeye sahiptir. Seyrek dallanma gösterir. Genç ağaçlarda tepe sürgünler kesilerek yan dal oluşumu sağlanarak 3-4 ana dallı bitki tacı oluşturulmaktadır. Erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde fakat farklı yerlerdedir. Ağacın çoğaltılması tohum ve aşıyla olmak-tadır. Tohumları 1-8 haftada çimlenebilmektedir. İklim özelliklerine göre değişmekle birlikte hasat Ocak-Haziran döneminde olmakta fakat tüm yıl hasat yapılan bölgeler de bulunmaktadır. Meyve ağırlığı anavatanı olan Hindistan'da 45 kg'a ulaşırken diğer bir yetişme alanı olan Florida'da (ABD) ise 15 kg kadardır. Aşırı iri meyveler iyi bir gıda stoğu olarak görülmektedir. Meyvenin büyüklüğü 90 cm'ye kadar ulaşabilmektedir. Kerestesi müzik aletleri mobilya gemi direği yapımı gibi çok değişik amaçlarla kullanılmaktadır.


  [​IMG]


  Meyvenin şekli ve büyüklüğü çok değişkendir. Meyve küresel oval veya oblong (uzun silindir) şeklinde olabilir. Meyvenin en dışında yeşil renkte dikenimsi ve etli bir kabuk bulunur. Yeşil kabuğunun altında kahverengi pürüzsüz sert bir kabuk mevcuttur. Meyve içerisinde bulunan lateks kauçuk yapımı için uygun olmamakla birlikte içermiş olduğu yaklaşık % 85 oranındaki reçine ile cila yapımı için çok değerlidir. Meyvenin yenilen kısmı tohumlarıdır. Bu tohumlar sert kabuk içerisinde genellikle küçük meyvelerde üçü meyvenin sağ tarafında üçü de meyvenin sol tarafında olmak üzere her biri iri bir patates büyüklüğündedir. Büyük meyvelerde tohum miktarı daha da fazla olabilmektedir.

  [​IMG]
  Tohumlar patates gibi pişirilerek yenmektedir. Muz ile ananas arası bir tadı vardır. Odun ateşinde tohumların kızartması çok tercih edilmektedir. Hindistan�da patates vb. gibi sebzelerle acılı yemeği (curry) yapılmaktadır. Meyve salatalarında kullanılmakta dondurma ve krema ile birlikte de servis edilmektedir.
  Konserve olarak 60 haftaya kadar saklanabilmektedir. Yaprakları mısır ve hindistan cevizi kabukları ile birlikte kavrulup hindistan cevizi yağı ile birlikte karıştırılarak veya tek başına ülsere karşı kullanılmaktadır. Sirke ile karıştırılmış lateksi çıban yılan sokmaları ve beze oluşumunda tedavi amaçlı önerilmektedir. Köklerinden elde edilen ekstraktlar astım ateş deri hastalıkları ve ishale iyi gelmektedir. Ağaç kabuklarının sakinleştirici etkileri söz konusudur.


  Yenilebilir 100 g meyve kısımda besin  Pulp (Taze)
  Tohum (Taze)
  Tohum (Kuru)
  Kalori

  98


  Su

  72.0-77.2 g
  51.6-57.77 g

  Protein

  1.3-1.9 g
  6.6 g

  Yağ

  0.1-0.3 g
  0.4 g

  Karbonhidrat

  18.9-25.4 g
  38.4 g

  Lif

  1.0-1.1 g
  1.5 g

  Kül

  0.8-1.0 g
  1.25-1.50 g
  2.96%
  Kalsiyum

  22 mg
  0.05-0.55 mg
  0.13%
  Fosfor

  38 mg
  0.13-0.23 mg
  0.54%
  Demir

  0.5 mg
  0.002-1.2 mg
  0.005%
  Sodyum

  2 mg

  Potasyum

  407 mg

  Vitamin A

  540 LU

  Thiamin

  0.03 mg

  Niasin

  4 mg

  Vitamin C

  8-10 mg​   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya'nın Büyük Meyvesi Forum Tarih
Dünya'nın En Büyük Yer Aynası İlginç Resimler 6 Temmuz 2009
Dünya'nın En Büyük Woofer'ı + 1Kaç Tesisat Resimleri Modifiyeli Arabalar&Parçalar 3 Kasım 2008
Dünya'nın En Büyük Plazma Televizyonu Bilim & Teknoloji 7 Ekim 2008
Dünya'nın yuvarlak olduğunu kim buldu kısaca Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2017
Dünya'nın Yuvarlak Olduğunu İspatlayan Bilim Adamları Kimlerdir Düşünürler-Filozoflar 21 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş