Dünyanın En Çok İnsan Öldüren Hayvanı

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünyanın En Çok İnsan Öldüren Hayvanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Dünyada en çok insanı öldüren hayvanlar dişi sivrisineklerdir.Şu güne kadar ölmüş insanların yarısını bu hayvanların neden olduğu hastalıklar öldürmüştür ki bu sayı 45 milyar insan demektir. Sivrisinekle potansiyel olarak ölümcül olan yüzden fazla hastalık taşır.Sıtma,sarı huma,dang humması,ansefalit,filarya bunlardan sadece bir kaçıdır.Günümüzde her 12 saniyede bir kişi bu sinekler yüznden ölüyor.

  bilgi Ekstra Bilgi: Bir sivrisinek basitçe, baş, gögüs, ve karın kısmından oluşur. Başının iki yanında antenleri vardır. Erkek sivrisinekler, dişileri kanat çırpma seslerinden tanıyabilirler. Göğüs kısmında kanatları ve 3 çift ayakları bulunur. Karınları ise onlara kendi ağırlıklarından fazla kan emme şansı tanıyacak biçimde esnek bir deriye sahiptir. Böylece şişerler ama patlamazlar. Kan emerek beslenen "sivrisinek" çok mükemmel bir pompalama mekanizması kullanır: Başının içi, tümüyle kaslarla kaplı boşluklar şeklinde dizayn edilmiştir. Buradaki kaslar kasılıp gevşediklerinde sineğin borusunun iki ucu arasında 1-2 atmosferlik basınç farkı oluşur ve kan saniyede 5 metrelik bir hızla yükselmeye başlar.

  Bu yüksek akış hızına rağmen sivrisineğin ne borusunda ne de başka herhangi bir dokusunda tahribat ve çatlama olmaz. Çünkü kanın geçiş yaptığı tüm dokular kanın bu hızı ve basıncına dayanabilecek yapıdadır. "sivrisinekler" vücutlarının altı katı kan emerler; bu 15 dakikada 300 mikrolitre kan demektir. Bu bir insanın aynı süre içinde 200 kilo su içmesine denktir. Tüm kan emiciler gibi, ne zaman kan emmeyi durduracaklarını söyleyen, sinir sistemine bağlı gerginlik algılayıcılarına sahiptirler.
   

Bu Sayfayı Paylaş