dünyanın 7 mimari harikası

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  dünyanın 7 mimari harikası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Modern mimarinin harikaları.. Mimarlar[​IMG] İspanya’daki Guggenheim Müzesi ve Sidney’deki Opera Binası'nın mimarinin yeni harikaları olduğu konusunda hemfikir.

  İşte diğerleri:


  İsviçre’deki Yeni 7 Harika Vakfı[​IMG] dünyanın en iyi mimari eserlerini seçmek için internette oylama yaparken biz de modern mimarideki harikaları derledik. Türk mimarların tasarım açısından beğendiği ortak eserler; New York ve Bilbao’daki Guggenheim Müzesi[​IMG] Avustralya’daki Sidney Opera Binası ve Fransa’daki Pompidou Kültür Merkezi

  KEOPS Piramidi[​IMG] Babil’in Asma Bahçeleri[​IMG] Zeus Heykeli[​IMG] Artemis Tapınağı[​IMG] Mausoleum[​IMG] Rodos Heykeli[​IMG] İskenderiye Feneri... Yüzlerce yıl önce yapılan bu tarihi eserler Dünyanın Yedi Harikası olarak tarihe adını yazdırdı. Keops Piramidi’nin temeli M.Ö. 2560 yılında atıldı[​IMG] yapımı 20 yıl sürdü. Yapıldıktan sonra 43 yüzyıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı unvanına sahipti. İskenderiye Feneri[​IMG] Mısır’ın İskenderiye kenti kıyısında gemicileri yönlendirmek için yapılmıştı.

  Zaman geçince teknoloji gelişti[​IMG] binalar 20-30 yılda değil birkaç yılda inşa edilir oldu. Üstelik kimi yanındaki tarihi yapılara son derece uygun kimi ise bir abide gibiler. İsviçre’deki Yeni 7 Harika Vakfı[​IMG] dünyanın yeni yedi harikasını seçmek için internette Ürdün’deki Petra kenti[​IMG] Çin Seddi[​IMG] Roma’daki Colesseum[​IMG] Eyfel Kulesi[​IMG] New York’taki Özgürlük Anıtı[​IMG] Sidney’deki Opera binası[​IMG] İstanbul’daki hepimizin bildiği Ayasofya gibi eserler arasında oylama yaparken biz de modern mimarinin yedi harikasını derledik. İspanya’daki Guggenheim Müzesi ve Sidney’deki Opera Binası mimarların modern mimaride yeni harikalar olduklarında hemfikir oldukları yapılar. İşte diğerleri...

  Şelale Evi

  ABD Pennsylvania’daki Şelale Evi’ni (Falling Water House) ABD’nin gelmiş geçmiş en iyi mimarlarından Frank Lloyd Wright tasarladı. 1939 yılında Edgar J. Kaufmann için inşa edilen yapı 1964 yılında halka açıldı. Günümüzde bile çağdaş kalmayı başarabilmiş yapı hem doğayla kurduğu ilişki hem iç mekánlarının dengesini ve akıcılığını mükemmel bir ölçekte çözmüş.

  Millau Viyadükü

  Mimarı İngiliz Norman Foster olan Fransa’daki Millau Viyadükü[​IMG] Paris’i Akdeniz’e bağlayan yolu kısaltıyor. Transparan ve narin bir görünüşe sahip viyadük[​IMG] 2004 yılında açıldı[​IMG] 320 milyon euro’ya mal oldu.

  Guggenheim Müzesi (Bilbao)

  İspanya’nın Bilbao şehrindeki bina 1997 yılında tamamlandı. Mimarı Frank O. Gehry olan müze binası[​IMG] heykelsi bir yapının bir şehrin kaderini değiştirebileceğinin en iyi örneği. Basit bir endüstri kenti olan Bask başkenti bu yapı ile dünyanın tanıdığı ve gezip görmek için can attığı bir yer haline geldi.

  Atina Olimpik Spor Kompleksi

  Atina’da 2004 Olimpiyat Oyunları için inşa edilen[​IMG] mimarı Santiago Calatrava olan çelik strüktür spor kompleksi[​IMG] uluslararası üne sahip. Ancak çelikle mümkün olan bu hafif ve cesur mimari[​IMG] olimpiyat ruhunun değerlerini biçimlendiriyor.

  Eden Projesi

  İngiltere Cornwall’daki Bitki Tiyatrosu olan Eden Projesi’nin mimarı Nicholas Grimshow. Çelik konstrüksiyonla oluşturulan[​IMG] adeta dev bir böceği andıran bina kabuğu EFTE denilen (Ethylene Tetra Fluoro Ethylene) yarı transparan bir örtü ile kaplı. Eden’de 3 bin 385 türe ait 97 bin 400 bitki bulunuyor.

  Yeni Louvre Piramidi

  Tarihi Louvre binalarının ortasındaki avluda oluşturulan 38x38 metre boyutundaki piramit cam ve çelikle inşa edildi. Müzeye giriş fonksiyonunu üstlenmekle birlikte altında kurulan kafelere[​IMG] kitapçılara[​IMG] konferans salonuna ve sergi alanlarının olduğu bodrum kata bol ışık veriyor.

  Pompidou Kültür Merkezi

  Paris’teki dışı çelik ve camdan oluşan yapının mimarları Renzo Piano-Richard Rogers. 1977 yılında tamamlanan ve Parislilerin Beaubourg olarak andıkları yapı sanat merkezi olarak kullanılıyor.

  Transworld Airlines

  Mimarı Eero Von Saarinen olan Kansas City’deki bu yapı[​IMG] mimarinin basit bir kabuktan öte bir heykel de olabileceğini ortaya koyuyor.

  Berlin Filarmoni Binası

  Mimarı Hans Scharoun olan ve 1963 yılında tamamlanan yapının temel tasarım kriterlerinden biri olan akustiğin yapının biçimine de yön vermesi[​IMG] kütlenin ve iç mekánın dengeli uyumu eşsiz bir örnek oluşturuyor.

  Guggenheim Müzesi (New York)

  New York’ta bulunan ve mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan bina spiral geometrik yapısıyla şehirde hemen dikkat çekiyor. Modern Sanat Koleksiyonu’nu barındıran müze binası salyangozu andırıyor.

  Bangladeş Ulusal Meclis Binası

  Dakka’da bulunan ve 1974 yılında yapımı tamamlanan binanın mimarı Louis Kahn. Modern mimarinin yalnızca zengin ve endüstrileşmiş toplumlar için değil her coğrafya[​IMG] iklim ve ekonomide geçerli olabileceğini kanıtlayan yapı[​IMG] ekolojik değerlerin tasarıma taşındığı bir ilk örnek.

  Farnsworth Evi

  Mies van der Rohe’nin tasarımıyla 1946-1951 yılları arasında Illinois’de inşa edilen Farnsworth Evi[​IMG] 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren halka açıldı. 20. yüzyıl konut mimarlığının en önde gelen örneklerinden biri olan ev kapsamlı bir kampanya sonucunda Ulusal Tarihi Koruma Kurulu[​IMG] Illinois Anıtlar Koruma Kurulu ve Farnsworth Evi Dostları tarafından 7.5 milyon dolara satın alındı.

  Villa Savoy

  Paris’te 1929’da yapımı tamamlanan binanın mimarı Le Corbusier. Binanın çevresinin yanı sıra çatısında da bahçe bulunuyor.

  HSBC Genel Merkezi

  Hong Kong’taki bina İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlandı. 1985 yılında tamamlanan 180 metre yüksekliğindeki binada 47 kat bulunuyor. Dört katı da yerin altında yer alıyor.

  Ronchamp Şapeli

  Paris’te yapımı 1954’te tamamlanan yapının tasarımı Le Corbusier’e ait. Kalın duvarlarındaki pencerelerin derinliği ve renkli camlarıyla iç mekánda bir kiliseden beklenen etkiyi çok modern bir anlayışla vurguluyor.

  Sidney Opera Binası

  Avustralya’nın başkenti Sidney’in simgesi olan yapı 1973 yılında tamamlandı. Danimarkalı mimar Jorn Utzon tarafından tasarlandı. Muhtelif platformlar üzerinde oluşturulan yuvarlak formlar betonarme kabuk ile inşa edildi ve beyaz seramikle kaplandı. Tıpkı denizdeki bir yelkenli gemi gibi.


  Fikri Heredot ortaya atmıştı

  Dünyanın yedi harikası[​IMG] ilk olarak M.Ö. 5’inci yüzyılda tarihçi Heredot tarafından ortaya atılan bir fikir ve M.Ö. 4’üncü yüzyılda Sidon’lu Antipatros tarafından Dünya’nın Yedi Harikası Üzerine adlı eserle oluşturuldu. Günümüzde geçerli kabul ettiğimiz yedi harika şunlar: Keops Piramidi[​IMG] Babil’in Asma Bahçeleri[​IMG] Zeus Heykeli[​IMG] Artemis Tapınağı[​IMG] Mausoleum[​IMG] Rodos Heykeli[​IMG] İskenderiye Feneri.

  La Grande Arche

  Bu görkemli yapı Paris’in batısında La Defence ticaret bölgesinde. 1989’da Fransız İhtilali’nin 200’üncü yıldönümünde inşaatı bitirildi. 106 metre yüksekliğindeki yapının ortasındaki boşluktan yükselen panoramik asansörler ile yukarı çıkarken muhteşem Paris manzarası görülüyor.


  Yaşar Marulyalı Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

  Atina Olimpik Spor Kompleksi (Yunanistan)[​IMG] Millau Viyadükü (Fransa)[​IMG] Guggenheim Müzesi (İspanya)[​IMG] Eden Projesi (İngiltere)[​IMG] La Grande Arche (Fransa)[​IMG] Yeni Louvre Piramidi (Fransa)[​IMG] Sidney Opera Binası (Avustralya)

  Hasan Çalışlar ve Kerem Erginoğlu Mimar

  Şelale Evi (ABD)[​IMG] Transworld Airlines (ABD)[​IMG] Berlin Filarmoni Binası (Almanya)[​IMG] George Pompidou Kültür Merkezi (Fransa)[​IMG] Bangladeş Ulusal Meclis Binası (Bangladeş)[​IMG] Guggenheim Müzesi (İspanya)[​IMG] Pekin Olimpiyat Stadı (Çin)

  Prof. Dr. Emre Aysu Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı

  Guggenheim Müzesi (ABD)[​IMG] Villa Savoy (Fransa)[​IMG] Chardigarh Kenti Yönetim Merkezi ve Genel Kent Planı (Hindistan)[​IMG] Brasilia Kenti (Brezilya)[​IMG] HSBC Genel Merkezi (Çin)[​IMG] Sydney Opera Binası (Avustralya)[​IMG] Guggenheim Müzesi (İspanya)

  Mehpare Evrenol Mimar

  Ronchamp Şapeli (Fransa)[​IMG] Sagrada Familia (İspanya)[​IMG] Pompidou Kültür Merkezi (Fransa)[​IMG] La Grande Arche De La Defense (Fransa)[​IMG] Bilim Müzesi ve Opera Binası (İspanya)[​IMG] Guggenheim Müzesi (İspanya)[​IMG] Sidney Opera Binası (Avustralya)

  Prof. Dr. İhsan Bilgin Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı

  St. Genevieve Kütüphanesi (Fransa)[​IMG] Amsterdam Borsası (Hollanda)[​IMG] American Bar (Avusturya)[​IMG] Farnsworth Evi (ABD)[​IMG] Theatro del Mondo (Venedik)[​IMG] Termal Banyoları
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - dünyanın mimari harikası Forum Tarih
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 23 Dünyanın metni cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Eylül 2017
Dünyanın kıtaları ve okyanuslarının isimleri kısaca Ülkeler Coğrafyası 30 Ocak 2017
Dünyanın en kalabalık ülkesi neresidir kısaca Ülkeler Coğrafyası 27 Ocak 2017
Dünyanın yıllık hareketinin sonuçları madde madde Uzay ve Gökyüzü 18 Ocak 2017
Dünyanın günlük hareketinin sonuçları madde madde Uzay ve Gökyüzü 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş