Dünyanın İlk Bilgisayarı

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünyanın İlk Bilgisayarı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın ilk bilgisayarı
  İlk bilgisayar ne zaman üretildi
  İlk bilgisayar
  Bilgisayarın tarihçesi

  Hemen hemen hepimizin evinde artık ikişer tane nerdeyse bilgisayar, dizüstü, masa üstü, cep bilgisayarı derken artık git gide küçülen bu bilgisayarların ilk modelleri gerçekten insanı şaşırtıyor.
  İşte bilgisayarın tarihçesi...
  Tarih 1947’yi gösterdiğinde ise dünya , “teknoloji mucizesi” olarak adlandırılan ve ilk elektronik bilgisayar olarak bilinen ENİAC’a (Electronic Numerical İntegrator And Computer) Merhaba Diyiyordu. Dünya Basını , Amerikan bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından geliştirilen ve dijital mantıkta çalışan ilk bilgisayar olan ENİAC’ı karşılarında gördüklerinde Şaşkınlıklarını Gizliyemediler. Dile kolay karşılarında gördükleri cihaz Tam 30 Ton Ağırlığındaydı ve 140 Metre Kare Yer Kaplıyordu. 18 bin lambalı devreden oluşuyor ve bu lambaların açılıp kapanma mantığına dayalı bir sistemle çalışıyordu. Hesap Yaptırmak için çok sayıda operatör Bilgisayara Fişler Sokup Çıkarıyor Ve ENİAC’ı Çalışır Durumda Basına Gösteriyordu. Bu sırada bir basın Mensubu ENİAC’ın Başlatıcağı devrimden habersiz bir TV Kanalına “işte Teknolojinin Son Noktasındayız” Bundan Ötesi Yok Açıklamasında Bulunuyordu. ENİAC , ABD ordusu tarafından füze ve roket hesaplamalarında kullanıldı. Saniyede 5000 işlem yapabilen bilgisayarın en büyük problemi ise ısınmaydı. Tama Kapasite Çalıştığında Birkaç Dakika Sonra arızalanıyordu. Ve ömrü çok uzun olmadı. ENİAC’tan sonra benzer bir mantık kullanılarak üretilen UNIVAC-1 ise 1951’de ABD sayım Bürosuna satıldı. Ve ilk ticari bilgisayar olarak tarihe geçti. 1958 senesine kadar UNİVAC’tan 25 adet üretildi ve 1954’te General Electric tarafından satın alınması ile ilk defa bir bilgisayar iş dünyasında kullanılmaya başlandı. ilk modern programlanabilen bilgisayarlar 1947'de üretildi. bu bilgisayar grubuna, herhangi bir bilgi parçasına neredeyse sürekli erişim sağlayan RAM (Random Access Memory; rasgele erişimli bellek) bellek birimlerinde kullanıldı. Bu bilgisayar gruplarında UNİVAC, ilk ticari bilgisayardı. ilk UNIVAC bilgisayarı, ilk müşterisi ABD Nüfus sayımı dairesine 1951'de teslim edildi. ENIAC'a göre çok daha hızlı tasarımı sayesinde, on basamaklı sayı çiftlerini yaklaşık olarak saniyede 100.000 işlem hızında toplayabiliyordu. UNIVAC'ın iç işleyişindeki saat frekansı 2,25 MHZ'di. bir süre sonra bu hatırlı müşteri için UNIVAC'a saniyede 40.000 ikilik sayı (bit) hızında veri besleyebilen bir dijital manyetik teyp kayıt birimi geliştirildi. kısa bir süre zarfında, UNİVAC dijital elektronik bilgisayar sistemleri pazarının büyük bir kısmını ele geçirdi....
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  [​IMG]

  İLK BİLGİSAYAR

  5 MB hard disk
  sene 1956....

  Eylül 1956: IBM ilk hard diskli bilgisayar olan 305 RAMAC'i üretti.
  5 Mb kapasiteli bu hard disk 1 tondan fazla geliyordu.
  Herhalde simdi gömlek cebimize girebilen parmak boyundaki 4 Gb kapasiteli
  flash belleklere daha büyük hayranlik duymaliyiz.

  ENIAC (Electrical Numerical Integrator And Computer), elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayardır.

  Yaklaşık 167 m2 bir alana sığan, ağırlığı 30 ton olan bu dev cüsseli ilk bilgisayarın siparişi, 1941 yılında Amerika’nın II. Dünya Savaşı'na katılmasıyla birlikte ordu tarafından gizli olarak Pennsylvania Üniversitesi'ne ait elektrik mühendisliği okulu Moore'a (Moore School of Electrical Engineering) verildi. Amaç daha az isabet hatalı uzun menzilli top ve füzelerin hesaplamalarında kullanılmasıydı.

  Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi. Yaklaşık maliyeti 500.000 dolar idi. ENIAC ilk deneme çalışmasına 1945 yılında başladı. Gerçek anlamda çalışabilmesi ise 1947 yılını buldu. Ancak 2 Eylül 1945’te Japonya’nın teslim olmasıyla savaş sona ermişti ve böyle bir makine için ihtiyaç da kalmamıştı. ENIAC 1947 yılında basına tanıtıldı.

  Savaşın ardından ENIAC ağırlıklı olarak hava tahminlerinde, atom enerjisi hesaplamalarında, kozmik ışın çalışmalarında, termal tetikleme, rastgele sayı bulunmasında, rüzgar tüneli dizaynında ve diğer bilimsel araştırmalarda kullanıldı. 1951 yılına gelindiğinde ise, endüstriyel amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın İlk Bilgisayarı Forum Tarih
Dünyanın İlk Android 3.2 OS İşletim Sistemli Tablet Bilgisayarı Hakkında Bilgi Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 22 Haziran 2011
Dünyanın ilk 3 boyutlu bilgisayarı Türkiye'de Bilim & Teknoloji 25 Ocak 2010
Dünyanin ilk Yerlesim Yeri Neresidir? Ülkeler Coğrafyası 5 Ocak 2012
Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi - Türkiye'deki Üniversitelerin Durumları Nedir? Üniversiteler 16 Mart 2011
Dünyanın İlk Arabası Seviyeli-Ciddi Konular 22 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş