Dünyadan ilginç olaylar: Bu dumana dikkat

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 29 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Dünyadan ilginç olaylar: Bu dumana dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya, ABD-Rusya çekişmesini izlemeye devam etti. Karşılıklı restleşmelerin dozu arttı. Ama Batı medyasında bir konu daha yer aldı... Bilim adamlarının açıkladığı araştırmanın sonuçları... İşte bu sonuçlar birçok insanı korkuttu.

  [​IMG]
  Uzun süre tütsü dumanına maruz kalmanın kansere yakalanma riskini artırdığı bildirildi. ABD'nin Minnesota Üniversitesi Kanser Araştırmaları Merkezi ve Danimarka'nın Statens Serum Enstitüsünün ortak araştırması, 40 yılı aşkın süredir her gün tütsü yakanların bazı kanser türlerine yakalanma riskinin diğerlerine göre yüzde 70 oranında arttığını ortaya koydu. Çin'de 61 bin kişinin 2005'e kadar evinde ne kadar sıklıkla tütsü yaktığını araştıran bilim adamları, tütsünün yaydığı dumanla dil, sinüs ve ağız gibi bazı kanser türlerine yakalanma riski arasında bağ olduğunu belirledi.

  DÜNYADAN KISA KISA...
  PİSA KULESİ'NE HOLLANDA'DAN RAKİP ÇIKTI
  İtalya'nın eğikliğiyle ünlü Pisa kulesine Hollanda'dan rakip çıktı. Pisa gibi ünlü olmayan Hollanda'nın Bedum kasabasındaki 12. yüzyıldan kalma 36 metrelik kilise kulesinde yapılan ölçümler, kulenin Pisa'dan artık daha fazla eğilmekte olduğunu gösterdi. Geometri uzmanı Jacob van Dijk, 55,86 metre uzunluğundaki Pisa'nın eğiminin 4 metre, Bedum'daki 35,7 metre yüksekliğinde olan kulenin eğiminin ise 2,61 metre olduğunu belirtti. "İki kulenin yüksekliği aynı olsaydı, Bedum'un eğimi 6 metreye çıkardı" diyen Van Dijk, Pisa'nın artık Bedum'dan daha az eğilmeye devam ettiğini hatırlattı.

  62 YILLIK YILAN HİKAYESİ: HİCAZ DEMİR YOLLARI
  II. Abdülhamit tarafından yaptırılan, ancak I. Dünya Savaşı'ndan sonra büyük ölçüde kullanılamayan Hicaz demir yolu hattının canlandırılması için yapılan görüşmeler 62 yıldır devam ediyor. Ancak Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan arasında yapılan 21 görüşmeden çeşitli nedenlerden dolayı hala ortak somut karar çıkmadı.

  GURBETÇİLERİN DÖNÜŞ ÇİLESİ
  Tatillerini Türkiye'de geçirdikten sonra Avrupa'da yaşadıkları ülkelere dönmek üzere yola çıkan Türkler, Sırbistan-Macaristan sınırında uzun kuyruklar oluşturdu. Sırbistan ile Macaristan arasındaki en büyük gümrük kapısı Röszke'de araçların kilometrelerce kuyruk oluşturduğunu söyledi. Tatilciler, yaklaşık 5 saat bekledikten sonra geçiş yapabiliyor.

  ÇOCUKLARDA PAYLAŞMA DUYGUSU 8 YAŞINA DOĞRU GELİŞİYOR
  Çocuklarda paylaşma duygusunun 8 yaşına doğru gelişmeye başladığı ortaya çıktı. İsviçre'nin Zürih Üniversitesi'nden Ernst Fehr ve ekibi, 3-8 yaşındaki 229 çocuğun davranışlarını inceledi. Araştırma sonunda "bencilliğin" 3-4 yaşındakilerde daha ağır bastığı, 8 yaşına doğru çocukların "arkadaşlarını düşünmeye" ve paylaşmaya meyilli olmaya başladıkları görüldü.
  DERİ KANSERİNİN BAŞLANGIÇ VE ORTA SEVİYESİNDE ETKİLİ MERHEM
  Çok küçük maddelerden (nanomateryaller) yapılan ve kırmızı ışıkla etkin hale gelen bir merhem, deri kanserinin başlangıç ve orta seviyesinde yüzde 95 etkili oldu. Sao Paulo Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından geliştirilen merhem, Brezilya'nın 3 hastanesinde bir yıl boyunca denendi ve 400'den fazla hasta başarıyla tedavi edildi.
  PETROLE BULANMIŞ PENGUEN ÖLÜLERİ
  Brezilya'nın güneyindeki sahillere, petrole bulanmış penguen ölülerinin vurduğu belirtildi. Santa Catarina eyaleti çevre polisinden Marcelo Duarte, pazar gününden bu yana eyalet kıyılarına yaklaşık 200 penguen ölüsünün vurduğunu, petrolün büyük bir gemiden sızmış olabileceğini, konunun araştırıldığını söyledi. Bilim adamları penguenlerin sahile sürüklenme sebeplerini henüz bilmiyor, ancak bundan Antarktika yakınlarındaki aşırı avlanma ile okyanus ısısının normalden soğuk olmasının sorumlu olabileceği düşünülüyor.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyadan ilginç olaylar Forum Tarih
Dünyadan ilginç olaylar: Gizli etki Yurt Dışı Haberler 30 Ağustos 2008
Dünyadan İlginç Düğün Gelenekleri Ülke Kültürleri 27 Nisan 2011
Dünyadan İlginç Ağaç Resimleri Doğa Manzara Resimleri 10 Haziran 2010
Dünyadan İlginç Heykeller.. Dünya Ülkeleri - Resimleri 19 Ocak 2010
Dünyadan Bahar Manzaraları Doğa Manzara Resimleri 31 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş