Dünyadan Evlilik Manzaralari FreeLens Ödüllü Fotoğraflar

'Diğer Resimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 31 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünyadan Evlilik Manzaralari FreeLens Ödüllü Fotoğraflar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  12 yaşında evlendirilen ve evinden kaçarak kadın tüccarlarının eline düşen küçük China'nın dramını yüzündeki darp izleri anlatıyor.;


  [​IMG]
  Etyopya'da bir çocuk düğünü. Çocuklar 13 yaşındaki arkadaşlarının düğününde şarkı söylüyorlar. Onlar için bu bir oyun sadece. Etyopya'nın Kuzeyinde kız çocuklarının yüzde ellisi 15 yaşına varmadan evlendiriliyor.
  [​IMG]
  Leyualem evini terkediyor.... Eşini daha önce hiç görmedi. Yüzünün niçin sıkıca kapatıldığı sorusunu, ' nereye götürüldüğümü bilmemeliyim. Yoksa kaçıp geri eve gelebilirim' diye cevaplıyor.
  [​IMG]
  Leyualem için artık geri dönüş yok...
  [​IMG]
  Onun dışında herkes çok mutlu. [​IMG]

  Leyualem eşiyle birlikte...
  [​IMG]
  15 yaşındaki Yekaba Kerebet doğum sancıları içinde kıvranıyor. 3 gündür doğum sancısı çeken çocuk yaştaki anne adayı akrabaları tarafından hastaneye taşınmış.
  [​IMG]
  Etyopyalı Tsegaya Mekonen düğün için hazırlanıyor.... [​IMG]
  Tsegaya ve eşinin ilk karşılaşmaları...
  [​IMG]
  Nepal'de bir çocuk düğünü. Bishal Shreshta Balami (16) misafirlerin hediyelerini kabul ediyor. Eşi Surita Shreshta Balami (15) tanımadığı insanlar arasında üzgün ve endişeli.[​IMG]
  Nepal'de bir düğün.... Burada aileler kız çocuklarını buluğa girmeden evlendirdiklerinde kutsanacaklarını düşünüyorlar.
  [​IMG]
  Kayınvalide düğün alayını bekliyor. Nepal'in bir köyü olan Kagati'de kız çocuklar buluğa girmeden evlendiriliyorlar.
  [​IMG]
  15 yaşındaki geline son öpücük...[​IMG]
  Damat ve gelin daha önce birbirlerini hiç görmemişler. Gelin 11 yaşında.

  [​IMG]
  Bir Nepal töresi.... Aileler kutsanabilmek için çocuklarını kurban ediyorlar.

  [​IMG]
  11 yaşındaki Afganlı Gulam Hader 40 yaşındaki eşiyle yanyana. Kendisini nasıl hissettiğini soran gazeteciye; Bu adamı tanımıyorum. Kendimi nasıl hissedebilirim ki? cevabını veriyor. Bu Fotoğraf 2007 yılında Unicef tarafından yılın fotoğrafı seçilmiş.
  [​IMG]
  9 yaşında evlendirilen Marzia Bazmohamed televizyonu bozduğu için eşinden korkarak kendini yakmaya kalkışmış. Derin yanıklar içinde yaşam mücadelesi veriyor ve henüz 15 yaşında.[​IMG]
  Roshan Kasem 8 yaşında... Yanında oturan 55 yaşındaki adamla nişanlandığını bilmiyor. Nişanlanmanın ne olduğunu bilecek yaşta değil ama çetin bir gelecek onu bekliyor

  [​IMG]
  Majabin 13 yaşında. Babası kumar borcunu onu 45 yaşındaki bu adama kuma vererek kapatmış.

  [​IMG]
  Afganistan'da kadınlar intihar eden Rokhshana Rahimi için ağıt yakıyorlar.

  [​IMG]
  Ailesine kaçmak isteyen karısını öldüresiye döven bu adamı haklı bulanların sayısı çok. bir yaşında nişanlandırılan ve 10 yaşında evlendirilen bu kadını ise kimse anlamak istemiyor.

  [​IMG]
  Çocuk yaşta evlendirme geleneği Hıristiyanlar arasında da yaygın. 11 yaşındaki Destaye Amare Ortadoks kilisesinin rahibiyle evleniyor. Etyopya'da Ortadoks rahipler çocuk yaşta kızlarla evlenmek zorundalar.
  [​IMG]
  Çocuk yaşta evlendirilen bu kızlar eşleri tarafından şiddete maruz kalıyorlar. Vucutları gelişme seyrini tamamlamadan hamile kaldıkları için sürekli sağlık sorunları yaşıyorlar.

  [​IMG]

  Bu kötü gelenek büyük trajedilerle sonlanabiliyor. Evliliğini bitirmek isteyen kadınlar çoğunlukla kadın tüccarlarının eline düşüyorlar ve fuhşa zorlanıyorlar.

  [​IMG]

  Stephanie Sinclair... 1973 doğumlu Fotoğraf sanatçısı bu insanlık dramını dile getirdiği Fotoğraf dizisiyle FreeLens ödülünü aldı.

  Alinti'dir​
   

 2. çok yazık ne kadar gerizekalı insanlar var çok üzüldüm çok şanslıyız allaha şükür
   

Bu Sayfayı Paylaş