Dünya Tiyatrolar Günü 2014

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya Tiyatrolar Günü 2014 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Tiyatrolar gününün anlamı
  Dünya Tiyatrolar gününün önemi

  Dünya Tiyatro Günü’nün ortaya çıkışı 1961′lere dayanıyor. Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından oluşturulmuştur. 27 Mart günü her yıl dünyanın birçok yerinde tiyatrocular tarafından kutlanıyor.

  Dünya Tiyatro Günü Bildirisi 2014

  Tiyatro İnsanlığın Hizmetinde olmalı

  Jessica A.Kaahwa, Uganda

  Bugünkü toplantı tiyatronun toplum kesimlerini harekete geçirme ve aralarındaki kopuklukları giderme yönünde engin bir potansiyel içerdiğini en gerçekçi biçimde gösteriyor.

  Tiyatronun barış ve uzlaşma sağlamaya yarayacak güçlü bir alet olabileceğini hayal ettiniz mi hiç? Uluslar dünyanın şiddetli çatışma bölgelerinde barışı koruma görevlerine muazzam paralar harcarken, anlaşmazlıkların uyuma dönüştürülmesi ve çözümlerin sürdürülmesi için birebir seçenek durumundaki tiyatroyu kimsenin pek akla getirdiği yok. Şu gezegen anamızda yaşayan insanlar evrensel barış istiyorlar; ama o uğurda kullanılacak aletlerin sağlanması kendi dışlarında kalan ve görünüşe bakılırsa üstlerinde baskı kurmayı amaçlayan güçlerden beklenirse, nasıl ulaşabilirler hedefe?

  Tiyatro korku ve kuşkunun pençesindeki insan ruhuna inceden inceye nüfuz eder. Kişinin kendi gözündeki görünüşünü değiştirerek, öylece bireye ve dolayısıyla topluluklara yeni seçeneklerle dolu bir dünya sunarak yapar bunu. Geleceğin belirsizliklerini giderirken günlük yaşantının gerçeklerine anlam kazandırabilir. Halkların durumlarına yalın ve kestirme yollardan siyasal katkılar da sağlayabilir. Kucaklayıcı olduğundan, kafalarda yer etmiş kavram yanlışlarının aşılması için gerekli gücü verecek bir deneyim yaşatabilir insana.

  Dahası, paylaştığımız ve zedelendiği zaman uğrunda dövüşmeyi göze aldığımız düşüncelerin savunulup geliştirilmesinde etkinliği kanıtlanmış bir araçtır tiyatro.

  Huzurlu bir geleceğe yöneleceksek, amaca uygun olanaklarla yola koyulmak gerekir. Barışı sağlama bağlama işinde her insanın sunabileceği katkıyı anlamalı, saygı ve takdirle karşılamalıyız. Tiyatro barış ve uzlaşma mesajlarının yayılmasına yarayacak evrensel dildir.

  İnsanları önyargıların yıkılması çabalarına canla başla katılmaya çağırarak tiyatro çok kişiyi yanlış algılamalardan kurtarabilir; öylece bireylere bilgileri ve gerçekleri taze bir bakışla gözden geçirerek yeniden doğma fırsatı sunar. Tiyatro başka sanat dalları içinde başarıyla gelişecekse, yürekli davranarak onu günlük yaşantının içine yerleştirmeli, kritik çatışma ve uzlaşma sorunlarına eğilir duruma getirmeliyiz.

  Toplulukların sosyal değişimler geçirmesi ve reformlardan yararlanması için, tiyatro savaş yıkımına uğramış bölgelerde ve müzmin yoksulluk ya da hastalık çilesi çekmekte olan toplum kesimlerinde görev yapmaktadır zaten. Bu konuda sayısı artmakta olan başarı örnekleri var: farkındalık yaratmak için halkları harekete geçirme ve savaşta şok yaşamış kurbanlara yardım etmede tiyatronun yararı görüldü. "Barışı ve halklar arasında dostluğu pekiştirme" amaçlı Uluslararası Tiyatro Enstitüsü gibi kültürel platformlar şimdiden iş başında bulunuyor.

  Bu nedenle, tiyatronun gücü bilinirken, günümüz gibi dönemlerde suskun kalmak, dünya barışını koruma işini silah kullanan ve bomba atanlara bırakmak gülünçtür. İnsanları birbirine yabancılaştırmanın araçları ikinci bir görev üstlenircesine barış ve uzlaşma aleti olabilir mi?

  Bu Dünya Tiyatro Günü'nde sizlerden söz konusu eylem fırsatı üstüne kafa yormanızı, tiyatronun diyalog, toplumsal değişim ve reform için evrensel bir araç gibi kullanılmasını gündeme getirmenizi diliyorum ısrarla. Birleşmiş Milletler dünyanın her yanında barışı silahla koruma uğruna devasa paralar harcamakta. Tiyatro ise aynı görevi zorlamalardan uzak biçimde yerine getirebilecek, daha insancıl, daha ucuz ve çok daha güçlü bir seçenektir.

  Belki barışı sağlamanın tek aleti değildir ama, etkili bir araç olarak tiyatro onu koruma görevlerinin kapsamına alınmalıdır kesinlikle.


  Alıntıdır
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 31 Ocak 2014

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Tiyatrolar Günü Forum Tarih
Dünya Tiyatrolar Gününün Anlam Ve Önemi Özel Gün ve Geceler 21 Temmuz 2013
Dünya Tiyatrolar Günü Hakkında Kısa Bilgi Tiyatro ve Skeçler 20 Temmuz 2013
Dünya Tiyatrolar Günü Sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 26 Mayıs 2012
Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Etkinlikler Tiyatro ve Skeçler 25 Mart 2012
Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili Skeçler Tiyatro ve Skeçler 28 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş