Dünya su günü hakkında yazı - Dünya su günü ile ilgili yazı

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya su günü hakkında yazı - Dünya su günü ile ilgili yazı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dünya su günü 2011
  2011 dünya su günü
  dünya su günü hakkında yazı


  Dünya Su Günü

  [​IMG]

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerioda düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansında dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün Dünya Su Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Ortaya çıkışı BM Çevre ve Kalkınma Konferansının sonuç metni olan Agenda21in su kaynaklarının gelişimi ile ilgili 18. bölümüne dayanan Dünya Su Günü, suyun önemi ile ilgili bilincin geliştirilmesi ve Agenda21de sunulan önerilerin uygulanmasının sağlanması için, bütün ülkelerin ulusal düzeyde konferans, seminer, sergi, yayın ve doküman dağıtımı gibi bir dizi etkinlik yapmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

  Bireylerin en temel gereksinimi olan su başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Öte yandan, nüfus ve ekonomik faaliyetler arttıkça birçok ülke hızla su sıkıntısı çeker duruma gelmekte ya da ekonomik gelişmeleri kısıtlanmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir.

  Su, hayatın kaynağı, dünyanın 3/4′ü; vücudumuzun % 80′i su. Kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuz su.
  Su insan için çok önemli. Ama öte yandan da dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya günü hakkında Forum Tarih
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hakkında Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 21 Aralık 2013
Dünyanın şekli hakkında geçmişten günümüze ileri sürülen teoriler nelerdir Uzay ve Gökyüzü 4 Kasım 2013
Dünya Tiyatrolar Günü Hakkında Kısa Bilgi Tiyatro ve Skeçler 20 Temmuz 2013
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hakkında Özel Gün ve Geceler 7 Mart 2013
Dünya Tiyatro Günü Hakkında Bilgi ve Şiir 27 Mart 2012 Tiyatro ve Skeçler 27 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş