Dünya madenciler günü ne zaman tarihi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya madenciler günü ne zaman tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dünya madenciler günü,
  dünya madenciler günü tarihi,
  dünya madenciler günü ne zaman

  4 Aralık tarihi dünyada olduğu gibi ülkemizde de "Dünya Madenciler Günü" olarak kullanılmaktadır. Uzun bir süreden beri ülkemizin belli başlı metropollerinde ve çeşitli maden işletmelerinde kutlanmaktadır.

  4 Aralık tarihi, madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara'ya adanmış olup, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve bu madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara'nın aynı zamanda İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır.


  Madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen Santa Barbara'nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olması, önce Anadolu'da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kullanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya madenciler günü Forum Tarih
Dünya Madenciler Günü 4 Aralık Özel Gün ve Geceler 27 Kasım 2011
Dünya madenciler günüyle ilgili şiir şiirler Şiirler 2 Nisan 2011
4 Aralık Dünya Madenciler Günü hakkında bilgi Özel Gün ve Geceler 4 Ocak 2011
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 23 Dünyanın metni cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Perşembe 20:18
8. sınıf inkılap çalışma kitabı birinci dünya savaşında Osmanlı devletinin savaştığı cepheler Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:56

Bu Sayfayı Paylaş