Dünya Kentlerinden Tiflis

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya Kentlerinden Tiflis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Tiflis (Gürcüce: თბილისი / Tbilisi). Gürcistan’ın başkenti. Kura Irmağı’nın (Mtkvari) her iki yakasında yer alır. Tiflis, kentin Türkçe’deki adıdır ve pek çok Batı dilinde Gürcüce adı olan Tbilisi olarak bilinir. Kent, 350 km²’lik bir alana yayılır. Nüfusu 1.345.000’dir.

  Tiflis, endüstri, sosyal ve kültür merkezi olan bir kenttir. Ayrıca önemli bir global enerji projesinin (bak. Baku-Tiflis-Ceyhan Boruhattı) geçiş hattı üzerinde bulunur. Kent, tarihsel İpek Yolu üzerinde yer alır ve bundan dolayı Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesi, Türkiye ve Güney Kafkasya’daki (Transkafkasya) Ermenistan ve Azerbaycan arasında önemli tarihsel bir role sahip olmuştur. Son dönemde Tiflis Gül Devrimi olarak adlandırılan halk hareketine sahne oldu ve 2003 seçimleri sonrasında ortaya çıkan bu halk hareketi, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze’nin iktidarını bırakmasıyla sonuçlandı.

  Kentin Gürcüce adı Tbilisi'nin bir efsaneden geldiği kabul edilir. Bu efsaneye göre Tiflis, İÖ 5. yüzyılda ormanlarla kaplı bir yerdir. Bir gün Kral Vahtang Gorgasal ava çıkar. Aralıksız uçan sülünün peşine eğitilmiş atmacasını salar. Aradan zaman geçer, ne atmaca ne de sülün görünürde yoktur. Onlara aramaya başlarlar ve kısa süre sonra ikisini de sıcak suya düşmüş olarak bulurlar. Kral orayı çok beğenir ve bir kent kurmalarını buyurur. Kente, orada bulunan tsheli (sıcak) ya da eskiden söylendiği gibi tpili (sıcak) sudan dolayı Tpilisi ya da Tbilisi adı verilir.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Gürcistan haritasında Tiflis'in yeri
  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Kentlerinden Tiflis Forum Tarih
Dünya Kentlerinden Mecidiye Ülkeler Coğrafyası 8 Ekim 2009
Dünya Kentlerinden Badami Ülkeler Coğrafyası 8 Ekim 2009
Dünya Kentlerinden Cambridge Ülkeler Coğrafyası 17 Ağustos 2009
Dünya Kentlerinden Auckland Ülkeler Coğrafyası 30 Temmuz 2009
1914-1918 yıllarında devam eden birinci dünya savaşı neden Dünya Savaşı denilmiştir Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş