Dünya Kentlerinden Cambridge

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya Kentlerinden Cambridge konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cambridge, İngiltere

  Bu tarihi üniversite şehri mükemmel mimarisi, sayısız parkları ve bozulmamış doğasıyla ön plana çıkan bir şehirdir. Pek çok milletten gelen geniş bir öğrenci topluluğunun bulunduğu güvenli ve sıcak bir kenttir.

  Bölge: Cambridgeshire, East Anglia
  Nüfus: 114,700
  Yüzölçümü: 41 kilometrekare
  Cinsiyet dağılımı: Erkek %50.7 Kadın %49.3
  Ortalama yaş: 36
  Öğrenci nüfusu: %25
  Havaalanı: En yakın uluslararası havaalanı Stansted, şehrin 25 mil güneyinde yer alır.
  Ocak ayı ortalama sıcaklığı: 7 ºC
  Temmuz ayı ortalama sıcaklığı: 22 ºC
  Cambridge, İngiltere'nin kolejleri ve üniversitesiyle ünlü bir kültür şehridir. % 20'nin üzerinde olan öğrenci nüfusu şehrin hareketliliğinin en büyük nedeni. Tüm bu hareketliliğin yanında oldukça nezih ve yaşam standartlarının üst seviyede olduğu Cambridge müthiş bir mozaiği de içinde barındırır. Öyle ki şehirde dünyanın her ülkesinden insan bulmak mümkün. Bunda Cambridge halkının da yabancılara karşı sıcak oluşunun, yabancıların şehrin can damarları olduğunun farkında oluşunun etkisi büyüktür.

  King's Koleji

  [​IMG]

  Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Cambridge şehri, Birleşik Krallık'ta Cambridge vilayetinin en eski İngiliz Üniversite kasabası ve idari merkezidir. Üniversite ünlü Cavendish Laboratuvarı, King's Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi'ni içerir.
  Londra' nın kuzey-kuzeydoğusuna yaklaşık 50 mil (80 km) yayılır, çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrilir. Ayrıca Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknolojinin kalbidir.
  Ülke genelinde %5.1 olan öğrenci nüfusu Cambridge’de %25'e ulaşmıştır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin ve turistlerin varlığıyla ortaya çıkan kozmopolit atmosferin yanında, Cambridge Üniversitesi'nin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, gece hayatı, kaliteli restoranları, kültür ve sanat merkezleri de geleneksel İngiliz yaşantısını deneyimlemenize olanak tanır.
  Londra’ya yalnızca bir saat mesafede olduğu için, birçok Londra’lı yaz aylarını Cambridge’de geçirmeyi tercih eder. Şehri çevreleyen Cam nehri özellikle yazları “punt” adı verilen gondollarla gezintiye çıkan, kanoya binen ya da küçük motorlu teknelerle şehri turlayan turistlerle doludur.

  Cam Nehri

  [​IMG]

  Sanat ve Kültür
  Avrupa’daki ‘en ince zevkli ve güzel küçük müze’ olarak adlandırılan Fitzwilliam Müzesi yedinci viskont William’ın 1816’da kendi sanat koleksiyonunu ve kütüphanesini Cambridge Üniversitesi'ne bağışlaması ile kurulmuştur. Yıllar boyunca artan etkileyici Mısır, Yunan ve Roma eserleri koleksiyonu, 14. yüzyıl şaheserleri ve çağdaş sanat ve heykelleri okul binasının yakınında bulunmaktadır.
  Aynı zamanda Cambridge Üniversitesi'nin bir bölümünü oluşturan Kettle’s Yard daha önceki Londra Tate Modern sanat galerisinin kurucusu Jim Ede’yi ev sahibi olarak ağırlamıştır. Burada Ede’nin çoğunlukla 20. yüzyılın ilk yarısına ait göz kamaştırıcı kişisel yağlı boya, heykel, mobilya ve cam koleksiyonunu görebilirsiniz.
  Emmanuel College’in karşısındaki The Cambridge Art Picture House’ta lüks ancak tarihsel bir ortamda geniş çapta bağımsız ve klasik filmler görme olanağınız mümkündür. Bu sinema 1937 yılında inşa edilmiş ve o dönemden bu yana film öncesi ve sonrası bir şeyler içmek için tasarlanmış art deco cafe bar gibi orijinal özelliklerini korumuştur.
  Cambridge film festivali Temmuz ayında yapılmaktadır ve uluslararası filmler ve film yapımcıları için Birleşik Krallıktaki başlıca etkinliklerden biri haline gelmiştir. Geçen yıl festivalde Crash, Howl’s Moving Castle ve Rock School ve bunun gibi birçok filmin Birleşik Krallıktaki ilk gösterimi burada yapılmıştır.

  Açık Hava Etkinlikleri
  Cambridge’te Jesus Gren, Parker’s Piece, Christ’s Pieces ve Lamma’s Land gibi birçok yeşil lan ve park bulunmaktadır. Dinlenme ve oyun oynamanın yanı sıra bu alanlar tenis kortları bir açık hava yüzme havuzu, kürek çekme havuzu bir bowling alanı ve doğası muhafaza edilmiş bir bölgeye de ev sahipliği yapmaktadır.
  Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesi Bellerbys Queens Kampus'un karşısında bulunmaktadır. Burada 40 hektarlık güzel bir alana kurulu Rock Garden, Woodland Garden, Water Garden, Winter Garden ve Glasshouses gibi mevsimlik bitkilerle bezeli bahçeleri görebilmeniz mümkündür.
  Şehirde basketbol, yüzme, badminton, voleybol gibi en büyüğü Parkers Piece’i karşısında bulunan Kelsey Kerridge spor merkezi gibi sayısız spor merkezleri bulunmaktadır. Cambridge United Futbol kulübünde futbol izleyebilir ve Newmarket At yarışı kulübünde yarışları izleyebilirsiniz.
  Cambridge keşfedilmeyi bekleyen baş döndürücü güzellikte köyler ve köy evleri ile çevrilidir. Güney Cambridge’te bulunan Saffron Waldon’daki Audley End House İngiliz malikanelerinin güzel bir örneğini teşkil etmektedir. 17. yüzyılda inşa edilen bu malikaneyi ziyaret ettiğinizde büyük bir resim koleksiyonu doğal tarih koleksiyonu ve nadir bulun İngiliz dokumacılık örneklerini görebilirsiniz.

  Sosyal Görüntüler

  Cambridge'de Günbatımı

  [​IMG]

  Alışveriş
  Cambridge’te alışveriş asıl kent merkezi ile Christ’ Piece’ten yürüme mesafesi uzaklıktaki Grafton Centre arasında ikiye bölünmüştür. Birçok mağaza ve dükkan diğer alışveriş merkezlerinde de bulunabilir. Mücevherat, kitap, hediyelik eşya ve giysi alışverişi için King’s Parade, Rose Crescent, Trinity street yada Magdalene Street’i baştan baş yürümenizi tavsiye ederiz.
  Cambridge pazarı günlük olarak kurulup ikinci el kitaptan sebze ve meyveye her türlü ihtiyacınızı giderebilecek her şeyi bulabileceğiniz harika bir yerdir. Pazar günleri bu pazarın yerini özel el sanatları ve sanat eserlerini ve yerel olarak üretilmiş yiyecek ve ürünleri bulabileceğiniz Farmers’ Market almaktadır.

  Gece Yaşamı
  Cambridge’teki 110 pubdan hangisi sizin zevkinize uygun dersiniz? Biz nehrin aşağısındakini denemenizi öneririz. The Anchor öğrencilerin ve turistlerin uğrak yeri olmakla birlikte canlı ve kozmopolit atmosferi ile yaz akşamlarında hoş bir tercih olabilir. Aynı zamanda nehrin kıyısında bulunan The Eagle Pub 17. yüzyıldan kalma iyi korunmuş ve restore edilmiş bir handır.
  The Corn Exchange canlı müzik ve stand-up komedi gösterileri için gidilecek adrestir. Viktoyen tarzdaki bu salon şu an için en gündemde olan The Arctic Monkeys ve batı yakası Showlarından Güzel ve Çirkin gibi müzik gruplarını ve müzikalleri konuk etmiştir.
  The Junction klüp geceleri, rock grupları, komedi, dans ve gösteri sanatları gibi performanslar dahil olmak üzere yılda 1500 gösteri kapasitesiyle bir başka canlı müzik holüdür. Burada performanslarını sergileyen gruplar arasında Jamiroquai, Stereophonics, Paul Weller ve Blur bulunmaktadır.

  Eğlence
  Cambridge’te Amerikan mutfağında Vietnam mutfağına her tür kuzini sizlere sunan çok sayıda restaurant bulabilirsiniz. Garfunkels ve Cafe Rouge gibi tanınmış restoranlar için Bridge Street’i denemelisiniz.
  Cambridge’i ve Backs’i daha iyi görebilmenin punt yapmaktan başka yolu yoktur. Bunu sizin için bu işi yapacak sürücülü yada kendinize güveniyorsanız sürücüsüz bir punt kiralayarak yapabilir ve Crantchester köyüne doğru keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Kentlerinden Cambridge Forum Tarih
Dünya Kentlerinden Mecidiye Ülkeler Coğrafyası 8 Ekim 2009
Dünya Kentlerinden Badami Ülkeler Coğrafyası 8 Ekim 2009
Dünya Kentlerinden Auckland Ülkeler Coğrafyası 30 Temmuz 2009
Dünya Kentlerinden Tiflis Ülkeler Coğrafyası 30 Temmuz 2009
Dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan boğazların isimleri nedir? Ülkeler Coğrafyası Cuma 22:38

Bu Sayfayı Paylaş