Dünya Kentlerinden Auckland

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya Kentlerinden Auckland konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Auckland metropolitan alanı Yeni Zelanda'nın kuzey adasında yer alır. Bu alan ülkenin en fazla şehirleşmiş yerleşimidir. Yaklaşık 1.3 milyon nüfusuyla ki bu rakam Yeni Zelanda'nın nüfusunun dörte birinden fazladır, ülkedeki nüfusu en fazla olan merkezdir. Ayrıca nüfus artışının ülkenin geri kalanından daha yüksek olması bu durumun gelecekde de süreceğini göstermektedir.
  Şehir ülkedeki ekonomik faliyetlerinin en yoğun olduğu merkezdir.

  [​IMG]

  Kardeş şehirler


  Los Angeles Amerika Birleşik Devletleri 1971

  Konum Auckland yarımadasının güney bitiminde yer alan Waitemata ve Manukau limanlarıyla sınırları belirlenmş olan dar berzahta yer almaktadır.

  Genel Özellikler Auckland Yeni Zelanda'nın ana giriş kapısı ve ticaret ve endüstri merkezidir. Burası yaklaşık bir milyon nüfusu ile Yeni Zelanda'nın en büyük kentsel bölgesidir. Auckland size geniş kumsallar, güzel bir liman, inanılmaz alış-veriş imkanları, gece eğlenceleri ve metropolit bir şehir kültürü sunar.

  Auckland eşiğinin sağında, şehrin kuzey ve güney sahillerinde 250 km'lik geniş bir alan boyunca olağanüstü Hauraki Körfezi uzanır. Yelkenliler şehri olarak bilinen Auckland, yatçılıkta en büyük yarışma ve ödül olan Amerikan Kupasının şimdiki ev sahibidir.
  Önemli Özellikler / Faaliyetler Kır manzaralarının farklılığı, macera tutkunları için çekici bir faaliyet alanı sunar. Az bulunan pahalı ve leziz deniz yemekleri içeren Yeni Zelanda mutfağı dünyanın en iyi ve en taze mutfakları arasındadır.

  Çok kültürlü bir şehir olan Auckland, galeriler, müzeler, tiyatro ve konserler gibi büyük şehirlerde bulunan tüm kültürel ve sanatsal etkinliklere sahip kozmopolit bir yerdir. Bunların hepsi, Avrupa ve Polinezya kültürlerinin özel bir karışımı ile meydana gelmiştir.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Kentlerinden Auckland Forum Tarih
Dünya Kentlerinden Mecidiye Ülkeler Coğrafyası 8 Ekim 2009
Dünya Kentlerinden Badami Ülkeler Coğrafyası 8 Ekim 2009
Dünya Kentlerinden Cambridge Ülkeler Coğrafyası 17 Ağustos 2009
Dünya Kentlerinden Tiflis Ülkeler Coğrafyası 30 Temmuz 2009
1914-1918 yıllarında devam eden birinci dünya savaşı neden Dünya Savaşı denilmiştir Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş