Dünya Kentleri: Miami (Miami Resimleri - Miami Hakkında)

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya Kentleri: Miami (Miami Resimleri - Miami Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Miami


  Miami Haritası

  [​IMG]  Florida eyaletinin güneydoğu kıyıla*rında yer alan Miami, tropik bölge yakınların*daki tek büyük ABD kentidir. Nemli astropik iklimi, sıcak denizi ve uzun kumsallarıyla ABD'nin başlıca kışlık tatil merkezidir. Ne var ki, bu yörede arada sırada büyük kasırga*lar da çıkar.
  Kentin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Kıyı şeridi lüks gökdelen oteller, yat limanla*rı, yat kulüpleri, golf alanları ve motellerle doludur. 300 bin dolayında Kübalı göçmenin bulunduğu Miami'nin bir kesimi, Küba'nın başkenti Havana'dan esinlenerek "Kü**** Havana" diye adlandırılır. Turistler ile Kübalı göçmenlerin dışında, Miami kenti ve çevresinde Miami Üniversitesi ve başka yüksekokullarda okumaya gelen öğrenciler yaşar.
  Dünyanın en büyük deniz hayvanı koleksi*yonlarından biri Miami'deki okyanus akvaryumundadır. Miami deniz*altı araştırmaları merkezi olarak bütün dün*yada tanınmıştır. Kentte çok iyi bir ulaşım ağı bulunur. Gelişmiş karayolları ve iki ana demiryolu, turizm ve yük taşımacılığında kul*lanılır. Uluslararası havalimanı ABD'nin en işlek havalimanlarındandır. Genişletilmiş Mi*ami limanı yolcu ve yük gemilerine hizmet verir.
  Kentin sanayi ürünleri arasında inşaat ge*reçleri, mobilya, spor giysi ve gereçleri sayıla*bilir. Miami'den kuzey bölgelerine ekspres yük trenleri ile turunçgiller, tropik meyveler ve kış sebzeleri gibi tarımsal ürünler gönde*rilir.
  İspanyollar 16. yüzyılda Miami'ye geldikle*rinde burada eski bir Yerli köyü vardı. 1821'de ise bölgeyi ABD eline geçirdi. Miami'nin bir kent olmasında en çok emeği geçen insan 1886'da Florida Doğu Kıyısı Demiryolu'nun yapılmasına ön ayak olan Henry Flagler'dir (1830-1913).

  Miami'den görüntüler
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Kentleri Miami Forum Tarih
Dünyanın Başkentleri Ülkeler Coğrafyası 13 Haziran 2011
Dünya Ülkelerinin Başkentleri - Ülkeler ve Başkentleri Ülkeler Coğrafyası 4 Ocak 2011
Dünyanın En Eski Kentleri Tarihi Bilgiler 10 Ekim 2010
Dünya Kentleri: Berlin (Berlin Resimleri - Berlin Hakkında) Ülkeler Coğrafyası 16 Ocak 2010
Dünya Kentleri: Manila Ülkeler Coğrafyası 4 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş