Dünya Kalp Günü

'Özel Gün ve Geceler' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dünya Kalp Günü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalbin Hayatta Sahip Olabileceğin En Değerli Şeydir  genelforum.gen.tr
  [​IMG]

  genelforum.gen.tr

  • Dünyada her yıl 17,5 milyon kişi yani her gün 120 uçak dolusu kadar insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor.

  • Türkiye’de her yıl 207.000 kişi kalp ve damar hastalıkları sebebiyle yaşamını yitiriyor. Bu her 2,5 dakikada 1 kişinin hayatını kaybettiği anlamına geliyor.

  • Ülkemizde her 5 kişiden 2’sinde yüksek kolesterol görülüyor. Kolesterol kalp ve damar hastalıkları konusunda risk faktörlerinden sadece biri.
  Yapılan çalışmalar, Türkiye’de 6 milyon kişinin kolesterol düzeyinin sınırda yüksek (200-239 mg/dl), 2 milyon kişininkinin ise yüksek olduğunu gösteriyor (240 mg/dl ve üstü).

  • Türkiye’de 15 milyon hipertansiyon hastası var. Bu kişilerin 1/3’ü yüksek tansiyon tedavisi görüyor ve yalnızca 1 milyonu kontrol altında!
  • Son yıllarda önlem alınmaya çalışılan sigara içme alışkanlığı, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor.
  • Hipertansiyon (yüksek tansiyon), yüksek kolesterol, sigara, şişmanlık ve hareketsiz yaşam tarzı, kalp-damar hastalıkları açısından en önemli risk faktörleri.
  Gerekli önlemler alındığı taktirde hastalıklar engellenebilir. Özellikle sağlıklı beslenme, düzeni kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli bir etkiye sahip.


  • Kalp ve damar hastalıkları her yıl meme kanserinin 3 katı, trafik kazalarının 47 katı kadar insanının ölmesine neden oluyor.

  • Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelerin iki katı seviyesinde.  HAREKETE GEÇİN


  Neden egzersiz yapmalıyım?


  Hareketli bir yaşam tarzı sağlığınıza birçok yönden iyi gelir ve;

  [​IMG] sağlıklı kilonuzu korumanıza  [​IMG] gerekiyorsa kilo vermenize  [​IMG] tansiyonunuzu düşürerek ve HDL (iyi) kolesterolü artırarak

  kalp sağlığınızı korumanıza


  [​IMG] sağladığı esneklikle kemik ve kas kuvvetinizi artırmanıza  [​IMG] tip 2 diyabete (şeker hastalığına) yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olur.  [​IMG] Daha küçük tabaklarda daha az porsiyonlarla yiyin ve

  ikinci porsiyondan uzak durun.


  Aynı zamanda;

  [​IMG] daha fazla enerjik olmanıza  [​IMG] stresinizin azalmasına  [​IMG] daha kolay gevşeyip iyi uyumanıza  [​IMG] özgüveninizin artmasına ve daha iyi bir görünüme kavuşmanıza  [​IMG] kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Kalp Günü Forum Tarih
Dünyadaki Coğrafi Kalpler Doğa Manzara Resimleri 27 Ağustos 2009
Kalpten ölümde dünya birincisiyiz Genel Sağlık 31 Ocak 2009
Dünyaca ünlü kalp cerrahından öneriler Genel Sağlık 24 Ocak 2009
Dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan boğazların isimleri nedir? Ülkeler Coğrafyası Cuma 22:38
Birinci Dünya Savaşı öncesi Osmanlı'nın siyasi ve askeri durumu kısaca Tarihi Bilgiler 4 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş