Dünya gök taşı çarpmasından nasıl kurtulur

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 11 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dünya gök taşı çarpmasından nasıl kurtulur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- İsrailli bilim adamları, Dünya'yı olası bir gök taşı çarpışmasından nasıl kurtarabilecekleri üzerinde kafa yoruyorlar. Tel Aviv Üniversitesi Wise Gözlemevi Direktörü Noah Brosch ve ekibi, Dünya'ya bir gök taşı çarpması olasılığının çok gerçek olduğunu, ancak 1998'de gösterime giren Armageddon filmindeki gibi gök taşını patlatmanın epey zor olduğunu belirtiyorlar.

  İsrailli astrofizikçiler, sonu felaketle bitecek bir çarpışmadan kaçınmanın en iyi yönteminin Dünya'ya yönelen gök taşının yönünü değiştirmek olduğunu, ancak bilim adamlarının gök taşını patlatabilmenin sonuçlarını da önceden tahmin etmelerinin gerekli olduğuna işaret ediyorlar.

  Çarpışmadan kurtulmak için gök taşını patlatmanın her biri 100 metre çapında çok sayıda küçük gök taşı ortaya çıkarabileceğini ve bunun da büyük bir tehlike oluşturabileceğini belirten araştırmacılar, 100 metre çapında bir gök taşının, Arizona'da 50 bin yıl önce meşhur Barringer kraterini yaratan gök taşının iki kat büyüklüğünde olduğunu kaydediyorlar. İsrailli bilim adamları, gök taşının sert kaya parçaları mı, yoksa gevşek dokulu bir yapıda mı olduğunu, hangi gücün bunları bir arada tuttuğunu ve eğer bombalanırsa nasıl parçalanacağını bilmenin gerekli olduğunun altını çiziyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya gök taşı Forum Tarih
Göktaşı Nedir - Göktaşı Dünyaya Nasıl Düşer Uzay ve Gökyüzü 2 Aralık 2010
Dev göktaşı dünya'yı 'teğet geçti' Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2009
Uzay, Küçük Bir Dünya Şiirleri - Gök Cisimleri, Dünyamız ve Uzay ile İlgili Şiirler Şiirler 21 Şubat 2012
Dünyanın En Büyük Gökdeleni Dünya Ülkeleri - Resimleri 21 Mayıs 2011
Dünyadan mükemmel gökkuşağı resimleri - Gökkuşağı resimleri Doğa Manzara Resimleri 26 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş