Dünya Benzeri Kayalık Gezegen Keşfedildi

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dünya Benzeri Kayalık Gezegen Keşfedildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçenlerde Güneş Sistemi dışında Dünya benzeyen kayalık bir gezegen keşfedildi. Avrupa Uzay Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre, 2006 yılında yörüngeye fırlatılan COROT uydu teleskobu aracılığı ile yapılan keşifte gözlemlenen bu yeni gezegenin Dünya’nın yaklaşık iki katı büyüklüğünde olduğu ve Güneş benzeri bir yıldızın etrafında döndüğü açıklandı.
  Bu küçük kayalık gezegenin yüzey sıcaklığının oldukça yüksek, yaklaşık 1100 santigrat derece olduğunu söyleyen bilim insanları, gezegenin büyük bir ihtimalle lav ya da su buharıyla kaplı olduğunu söylediler.
  COROT projesinde yer alan araştırmacılardan Malcolm Fridlund, Dünya’nın oluşumu ve gelişimini anlama yolunda bu keşfin çok önemli bir adım olduğunu belirterek, “İlk kez bizim Dünyamız gibi kayalık bir gezegeni gözlemledik. Şimdi bu gökcismini bu anlamda değerlendireceğiz ve COROT teleskobuyla daha küçük Dünya benzeri gezegenleri araştırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.
  Keşif, Astronomy ve Astrophysics dergisinin bir sonraki sayısında ayrıntılı bir şekilde anlatılacak. Fransız Uzay Kurumunun başını çektiği COROT projesi, ESA, Avusturya, Belçika, Almanya, İspanya ve Brezilya’nın katkılarıyla yürütülüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Benzeri Kayalık Forum Tarih
Yerbenzeri Gezegen (Dünyasal Gezegen) Uzay ve Gökyüzü 23 Ocak 2010
Dünya benzeri gezegen arayışı Uzay ve Gökyüzü 20 Şubat 2009
Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Bir Yapı Diğer Resimler 26 Ocak 2009
1914-1918 yıllarında devam eden birinci dünya savaşı neden Dünya Savaşı denilmiştir Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Osmanlı birinci dünya savaşında nasıl bir sonuç aldı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş