Dünya Şehircilik Günü ne zaman tarihi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya Şehircilik Günü ne zaman tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Şehircilik günü tarihi,Dünya Şehircilik günü niçin kutlanır,Dünya Şehircilik günü nedir
  8 Kasım Dünya şehircilik günü ile ilgili açıklama

  Kentlerimizin son yıllarda karşı karşıya kaldığı olumsuzluklar önceki dönemlerle karşılaştırılmayacak boyutlara ulaşmış bulunmaktadır. Bir yağma düzeninin yaratabileceği tahribata karşılık gelecek bir yıkım yaşayan kentlerimiz uzun süreli birikimlerini hızla yitirmektedir. Kentleri yaşam mekanından çok rant ekonomisinin parçası olarak gören politikaların önünü açtığı talan rejimi, kentlerimizin uzun sürede yarattığı birikimi kamusal niteliğinden çıkartıp, özel kişilerde toplarken, benzer bir mülksüzleştirme sürecini görece güçsüz kesimlere yönelik olarak da sürdürmekte, bu kesimlerin yaşam mekanlarını ellerinden alıp, ayrıcalıklı kesimlerin hizmetine sunmaktadır. Benzer biçimde tarihi ve kültürel miras, kıyılar, ormanlar ve diğer doğal kaynaklarımız da bu talan rejiminden nasibini almaktadır. Bu durum kentlerde var olan eşitsizlikleri daha da artırırken, kentsel toplumsal yaşamı daha olanaksız hale getirmekte, doğayı ise geri dönülmez bir tahribata uğratmaktadır.

  Bugün yaşadığımız büyük kriz, bu tür bir birikim rejiminin ve özel olarak da kentlerin krizidir. Bununla birlikte, önümüzdeki dönemde krizi yaratan politikalardan ve uygulamalardan vazgeçilmesini beklemek aşırı iyimserlik olacaktır. Kapsamlı bir yaklaşım ve karşı çıkış geliştirilmediği sürece, kentlerimizde süren talan rejiminin kaynak yaratma ve benzeri gerekçelerle daha da derinleştirilmesi çok daha olasıdır. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde kentlerimizin bu talan rejimi ve içine düştüğü derin kriz karşısında korunması ve savunulması her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu stratejinin anlamlı hale getirilmesi ise eleştirinin ötesine geçen alternatif kentsel yaklaşım ve politikaların ortaya konulmasıyla mümkündür.

  Bu amaca yönelik olarak 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 33. Kolokyumu‘nun konusu KENTLERİ KORUMAK/SAVUNMAK olarak tespit edilmiştir. Antalya kentinde gerçekleştirilecek Kolokyum‘un turizm ve kıyı kentlerine özgün dinamikleri de içinde taşıyan talan düzenine ve düzene alternatif yaklaşımların ve stratejilerin tartışılmasına özel bir vurgu yapması hedeflenmektedir.

  Kolokyuma katkı yapacak katılımcıların sunmayı hedefledikleri çalışmaları aşağıdaki alt başlıklar çerçevesinde geliştirmeleri beklenmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya Şehircilik Günü Forum Tarih
Dünya Şehircilik Günüy İle İlgili Yazı Özel Gün ve Geceler 25 Aralık 2011
Dünya Şehircilik Günü İle İlgili Konuşma Metni Öğretmenlerimizin Bölümü 19 Ekim 2011
Dünya Şehircilik Günü İle İlgili Açıklama Özel Gün ve Geceler 19 Ekim 2011
Dünya Şehircilik Günü hakkında bilgiler Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 23 Dünyanın metni cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Perşembe 20:18

Bu Sayfayı Paylaş