Dümrekuluköy Tavşanlı Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dümrekuluköy Tavşanlı Kütahya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tavşanlı Dümrekulu Köyü - Dümrekulu Köyü Hakkında - Dümrekulu Köyü Tanıtımı - Dümrekulu Köyü Resimleri


  Köyümüzün Tarihçesi: Rivayetlere göre çok eskiden bir yörük obası burada konaklamış suyu soğuk(şimdiki köy çeşmesi) arazisi geniş ve ormanlık olduğu için buraya yerleşmeye karar vermiş.

  Dümrek Hüseyin Paşa Köyü Simav’ın eski köylerindendir. Tavşanlı’ya bağlıdır.
  Dümrekkebir/Dümrek Ulu Köyü Simav’ın eski köylerinden olup, Tavşanlı’ya bağlıdır.
  Dümrek Orta/Orta Dümrek Simav’ın eski köylerindendir. Halen Tavşanlı’ya bağlıdır.

  Bu köyleri oluşturan Dümrek/Dimrek/Dimlek cemâati, Danişmentli aşiretindendir.
  Çevre köylere bakıldığında en yüksek tepede bizim köyümüz vardır.Neticede "Dümrek"kelimesinin sözlük anlamı da Bir dağın yamacı eteği anlamındadır ."Ulu" kelimesinin sözlük anlamı ise;Yücelik ve Büyüklüğü anlatır.Bu köyümüze yerleşen yörük obasının devesi çok olduğundan köyümüzün bir adı da eskilere göre "develik "diye anlatılır.Köyümüzün nüfusu gittikçe azalmaktadır şu anki nüfusu 150-200 hane civarındadır.
  Geçim Kaynakları:
  Madencilik;Köyümüzün yarısından fazlası çeşitli yörelerde Tunçbilek,Bigadiç,Denizli,Almanya) gibi yerlerde maden işçisi olarak çalışmaktadır.Köyümüzde Öğretmen,Mühendis, Doktor,Memur,Teknisyen olarak çalışan arkadaşlarımız da vardır.

  Hayvancılık; Köyümüzde hayvancılık az da olsa vardır bunlar keçi,koyun ve sığır cinsinden hayvanlardır.

  Tarım; Herkes kendine yetecek kadar buğday,arpa,sebze, eker kimse ticaretini yapmaz genelde satın alır.

  Köyümüzün Ortak Malları: İlkokul,Camii,Köy Konağı,Sağlık Ocağı,Mezarlık,Köy Merası,İmam Evi,Köy Koruluğu

  İlkokul;İlköğretim okulları taşımalı sisteme geçtiğinden köyümüzdeki öğrenciler her gün Balıköy beldesine servis ile götürülerek burada eğitim ve öğretim görmektedirler.Köyümüzde ki ilkokul ise bakımsız bir şekilde durmaktadır.

  Camii;Köyümüz sakinlerinin dini vecibelerini yerine getirebilmesi için yapılmış bir hizmettir.Kadrolu bir imamı alt katında da camii cemaatinin oturup dinlenebileceği köyümüze gelen misafirlerin ağırlanabileceği odalar bulunmaktadır.

  Köy Konağı:Köyümüzün tam orta yerinde bulunan köy konağımız oldukça güzeldir 2 odası vardır odalarının biri köy muhtarlığı olarak kullanılmakta bir odası da kahvehane ve köyümüz gençlerinin sosyal aktivitelerini yerine getirdikleri toplandıkları bir yerdir.

  Sağlık Ocağı;Yeni yapılmasına rağmen bakımsız Doktorsuz,ebesiz,hemşiresiz köyümüzde bomboş bir şekilde durmaktadır.

  Köyümüz eskiden kalabalık bir nüfusa sahipti o zamanlarda bayramlar daha bir güzel,düğünler daha bir eğlenceliydi.

  Bayramlarda bayram yerine toplanılır yaşlısı genci bayram boyunca çeşitli oyunlar oynanırdı bunlardan bazıları cungurdece binilir,donuz urgan oynanır,ip atlanır,daha sayamadığım bir sürü oyun çeşidi var aklıma gelmeyen.

  Düğünlerde ise cuma günü köye çalgıcılar gelir cuma akşamı danışık olur cumartesi sabahı ise bütün herkes sağdıç tarafından sağdıçlığa çağrılır sağdıçlığa gidilirdi (bir çeşit yemekli toplantı.)Herkes oba oba düğüne iner seymen olur,çalgıcılar arkada seymenler önde şarkı türkü söyleye söyleye düğüne inilir köyün sokakları dolaşılırdı,taki 1980 yılına kadar 1980 yılında köy ihtiyar heyetinin aldığı bir kararla köyde çalgı çaldırmak siyasi sebeplerden dolayı yasaklandı çünkü gençler birbirine düşman olmaya başlamış kavgalar çıkmaya başlamıştı şu anda bu karar hala geçerli düğünlerimiz dualı olmakta,pazar günü ikindi namazından sonra gelin çıkar ve böylece düğün sona ermektedir.

  Şimdi ise;Eski kalabalıkların yani nüfusun olmadığı gibi eski bayramlardan da eser yoktur bayramlar sadece bayramlaşmakla geçmekte,eski oyunlar şenlikler kesinlikle kalmamıştır.

  Düğünler ise;Sadece düğün sahibini görüp hediyeni verip bir yemek yemek yeyip Pazar günü hocaların ilahileri eşliğinde gelinin çıkmasından ibarettir.
  Köyümüzde nüfusun azlığı ne eski bayramlardan eser bırakmış nede eski düğünlerden eser bırakmıştır.Köyümüzde genelde yaşlılar kalmış genç nüfus yok denecek kadar az olduğundan eski adetler eski şenlikler kalmamıştır.

  Bir zamanların çok mahallesi ve ilçemizin sayılı kalabalık köylerinden olan köyümüz şimdi 70 hane ile ayakta kalabilme mücadelesi vermektedir ama buna rağmen muhtarımızın başarılı çalışmaları vardır.

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:


  2000


  240

  1997


  83

  İle Uzaklığı:


  107 km

  İlçeye Uzaklığı:


  62 km

  Rakım:


  m

  Altyapı Bilgileri

  Sağlık Evi
  Var / Faal Değil
  Sağlık Ocağı
  Yok  İlköğretim Okulu
  Var / Faal Değil
  Taşımalı Eğitim Yapılıyor


  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Var


  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Yok

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net - http://www.dumrekulukoyu.com  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş