Dümdüz Bi Karın İçin..!

'Güzellik & Bakım' forumunda mumine tarafından 31 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. mumine

  mumine Üye

  Dümdüz Bi Karın İçin..! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dümdüz bir karın herkes için mümkün... Bunun için spor ve egzersiz yapmak çok önemli. Bir önemli nokta da şişkinliği önlemek için beslenmeye dikkat etmek. Sindirimi kolaylaştırmak için önemli birkaç altın noktayı derledik. Şiş bir karınla dolaşmamak istiyorsanız, okuyun ve uygulayın deriz...

  BESLENME

  Şişkinlik yapan yiyecekleri açken yemeyin

  Hepimiz farklıyız; bazılarımıza şişkinlik ve sindirim zorluğu yaşatan besinler bir diğerimiz için hiç bir problem yaratmayabilir. Siz de şişkinlik yapan besinleri yememektense onları ne zaman yemeniz gerektiğini öğrenin! Bazı besinler yemeğin başlangıcında veya öğün aralarında aç karnına yenirse şişkinlik yapabilir. Örneğin, kavun, yemek öncesi sizde şişkinlik yapıyorsa, yemekten sonra yiyin. Büyük olasılıkla hiç bir sorununuz olmayacaktır.

  Çiğ sebze yemekten kaçının

  Çiğ sebzeler pişmişlere oranla şişkinlik yapmaya daha meyillidir. Böyle bir sorununuz varsa, sebzeleri pişirerek yiyin. Ama asla fazla pişirmeyin; vitamin değerlerinden kaybederler. Yarı pişmiş, buharda pişirilmiş veya püre hale getirilmiş halde tüketin.

  Sebzelerinizi buharda pişirin


  Buharda pişirmek besinlerin kaynar suyla temas etmemesi, dolayısıyla besin değerlerini daha fazla korumaları açısından önemlidir. Bir tencerede su kaynatın ve diğer tencereyi üstüne oturtup pişirmek istediğiniz besinleri içine yerleştirin. Bu yöntem şişkinlik yapmaya meyilli (lahana, karnabahar, soğan, pırasa, sarımsak gibi) besinlerin daha kolay hazmedilmesine yardımcı olur.


  Lahana, karnabahar ve brokoli yerken...

  Bu üç sebze vitaminler ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Ama içerdikleri kükürt ve lifler nedeniyle kolay hazmedilmezler. Bu üç sebzeyi buharda pişirmek besleyici özelliklerini kaybetmemesi açısından en uygun yöntemdir. Yalnız, pişirme esnasında kapak kapatmayın ki uçucu kükürt elimine olsun. Ayrıca, lahananın dış yapraklarını kullanmayın, daha lifli ve serttirler.

  Kuru fasulye ve nohut


  Kuru fasulye ve nohut en fazla şişkinlik yaratan ve gaz yapan besinlerin başındadır. Bu nedenle pişirmeden önce mutlaka 2 saat yumuşamaları için suda bırakın. Mümkünse daha sonra kabuklarından ayırın. Ayırmıyorsanız, bir kaç dakika haşlayıp, ilk suyu dökün. İyi pişirin ve yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketin.
  YEME İPUÇLARI


  Yemek saatlerine sadık kalın


  Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği saatlerinizi sabitleyin. Öğünlerinize en az yarım saat ayırın. Asla hızlı, stresli ve geçiştirerek yemeyin ve hiç bir zaman öğün atlamayın.

  Tokluk hissinize saygı gösterin


  Doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemek yemeği bırakın. Çoğumuz zevk için, alışkanlık olarak veya stresle savaşmak için açlık hissetmesek de yemeğe devam ederiz; kendinizi sakının!
  Çok içmekten kaçının

  Özellikle masada oturarak, fazla miktarda, lifi yüksek içecekler içmeyin. Midenizde şişkinlik yaratırlar.


  Karnınızdan nefes alın

  Karnınızdan nefes almayı ve rahatlamayı öğrenin: günde 2 kez, sabah ve akşam, yere uzanın, ellerinizi midenizin üzerinde birleştirin ve bir çok kez derinden ve karnınızdan nefes alıp verin.
  Ağzınız doluyken konuşmayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dümdüz Karın İçin Forum Tarih
Dümdüz bir karın için neler yapmalı Güzellik & Bakım 14 Ocak 2012
Dümdüz bir karın mı istiyorsunuz ? 'Dümdüz bir karın' a Sahip olmak için Güzellik & Bakım 7 Kasım 2008
dümdüz bir karın için.... Diyet Beslenme 31 Ağustos 2008
Günde 20 Dakika / Dümdüz Karın Güzellik & Bakım 24 Aralık 2008
Üç Haftada Karnınız Dümdüz Olsun Diyet Beslenme 23 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş