Düger Köyü Merkez Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Düger Köyü Merkez Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Düger Köyü - Düger Köyü Hakkında - Düger Köyü Tanıtımı - Düger Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: MÜNİR GÜN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (248) 261 30 53

  Cep Telefonu:
  0 (533) 350 45 13

  Tarihçe

  Köy adını Oğuz Kağan'ın torununun adından almaktadır. Yani Oğuz Kağan'ın oğullarından Ay Han'ın oğlunun adı Döger'den. Döger zamanla Düğer olarak ifade edilmiştir. Yuvarlak çevrelenmiş/bir gün üzerinde dönüp toplanan anlamlarına gelmektedir. Düğer Köyü Kaşgarlı Mahmut'un torunlarınca kurulmuş "Yani derilmeğiçun bir yere geleler"(Yazıcıoğluna göre Oğuz Boyları) , "Toplanmak için"(Reşid Ud-dine göre), Kaşgarlı'daki Oğuz Boyları ; Boy adı TÖKER'dir.

  Kültür

  Köyün tamamı okuma yazma bilmektedir. Tahsil düzeyi çok yüksek olup halen mecliste Burdur'dan bir milletvekili vardır.

  Düğünler, cuma gününden başlayıp, pazar günü akşamına kadar devam eder. bütün köy halkına davetiye dağıtılır. davetiye olarak, gömlek, kumaş, havlu dağıtılır.

  Cuma akşamı un ağzı açma, cumartesi günü kına gecesi ve maşala yapılır. Maşalada köyün gençleri, oyun çıkararak, güncel konuları işler. Deveci ve deve oynu, topal oyunu oynanır. kücü ise, heybesinden kül serper. güvey dolanması ve pazar günü de damat traşı ve gelin almaya gidilir. eskiden atla yapılan adetlerin yerini arabalar almıştır. davul- zurna 3 gün çalar. sazla da gençlerin oynaması için yöresel ve ulusal müzikler çalınır.

  Köyde yıllar öncesinden kalma, her sülaleye ait misafir ağırmalak için odalar mevcut olup, bakımları o sülale tarafından yapılakta iken, şu anda araçların ve teknolojinin ilerlemesi nedeniyle, köy odaları kullanılmamaktadır. sulak arazisinin bol olması nedeniyle her türlü meyva ve sebze yetiştirildiğinde, pekmez yapma düzenekleri ve haş haş yağı çıkarma düzenleri mevcuttur. Halen pekmez yapma işlemi devam etmektedir. düğer ilk öğretim okulu köklü bir geçmişe sahip olup, 1975 yılında açılan ortaokulundan mezun olan öğrencilerinden bir çoğu memur ve amir olarak görevlerini sürdürmektedirler. halen 4 doktor, 1 hakim, 1 subay, 5 astsubay, 30 öğretmen, 7 mühendis, 3 veteriner, 2 müfettiş (emekli),6 ebe-hemşire birçok memur bulunmaktadır.

  Erkek çocukları için sünnet düğnleri, diğer düğünden farksız olarak yapılmaktadır. köy halkından bir çoğu 1968-1970 yıllarında yurdışına (Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, İngiltere,libya) gidip, çoğunluğu kesin dönüş yapmış, 20 ye yakın aile, çoçukları ile birlikte çalışmaya devam etmektedirler. Yaz tatillerinde gelerek, gelenek görenek ve düğünlerini köyde yapıp, akraba ve yakınlarına desteklerini sürdürmektedirler.

  Ay tutulmasında çocuklar ev ev gezip, bahşiş toplarken, son yıllarda bu adet unutulmaya başlanmıştır.

  Coğrafya

  Burdur merkezine 31 Km. uzaklıktadır. Köyün kuzeyinde Köy ovası, Bağlar, Kum ocakları, Müslümler ve Yarıköy bulunmaktadır. Köyün doğusunda Hacılar köyü, batısında Yarışlı gölü ve köyü bulunmaktadır. Köyün güneyinde Pınargözü yeraltı su pınarı, Bahçeler, Pınargözü dağı ve Karatepe bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Süt Üretimi büyük gelir sağlamaktadır. Köyde "Kum ocak İşletmeleri", tavuk çiftliği, dondurma imalathanesi ve pekmez imalathaneleri bulunmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık evi vardır ancak sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düger Köyü Merkez Forum Tarih
Düğer Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 7 Mart 2010
Düğer Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Düğer Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Aşağıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş