Düdenköy Köyü Elmalı Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Düdenköy Köyü Elmalı Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elmalı Düdenköy Köyü - Düdenköy Köyü Hakkında - Düdenköy Köyü Tanıtımı - Düdenköy Köyü Resimleri  Düdenköy, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı , köye birkaç kilometre uzaklıkta bulunan "Düden" den gelmektedir. Coğrafi terim olarak "düden", yerüstü sularının yer altına girip kaybolduğu mağara anlamına gelir. Elmalı ovasındaki "Karagöl" taşınca suları tahliye etmek amacıyla bir kanal vasıtasıyla Düden'e yönlendirilmiştir. Eskilerin anlattığına göre, eskiden "Büyük Düden'in" içinde 2 tane değirmen varmış. Buğday öğütmek için bu değirmenleri kullanırlarmış. Düden'e giden suların nerden yeryüzüne çıktığı kesin olarak tespit edilememiştir. Bir rivayete göre Finike yakınlarından yeryüzüne çıkmakta ve akdenize karışmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve göreneklerinde yörük kültürü hakimdir.Köyde ölüm,asker uğurlama 6 mayıs hıdırlellez şenlikleri bayram ziyaretleri vb.yemek daveti en önemli olaydır.

  Coğrafya

  Antalya iline 118 km, Elmalı ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 568
  1997 608

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  ilkmutardan son mutara isimleri süleyman korkmaz -hasan uyar -mehmet acar -abdurahman asama olmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde [1.2.ve 3.sınıflar birleştirilmiş olarak okumakta 4.sınıftan sonra taşımalı öğretim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi gömbeden saglan mak tadır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş