Düşten Güzel..

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 26 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Düşten Güzel.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düşten Güzel..

  Binlerce armağanla çıkar gelir ilkbahar; karın, soğuğun arkasından. O geldiğinde bahçeler gülmeye, çayırlar sevinmeye başlar. Rüzgâr hoş kokularla koşuşturur. İçten içe bir ses 'uyanın, dostlar uyanın' der. Kaftanlar yırtılır, paha biçilmez yeni elbiseler giyilir. Kuru dallara can yürür, karalar yeşile, yeşiller sarıya, maviye, kırmızıya dönüşür. Ve dağlar, ovalar hep barıştan yana olmuş çiçeklerle donanır..

  Bütün benliğiyle bahar şenliğine katılan ağaçlardandır vişne. İçten içe yükselir coşkuları. Sevinçlerinden uyku tutmaz onları bahar geceleri. Ve süslenip püslenir[​IMG] bembeyaz çiçeklerle dışa vururlar neşelerini. Tıpkı Ankara Çubuk'ta vişne bahçelerindekiler gibi..


  [​IMG]

  Ilıman ve sıcak bölgeleri sever şeftali ağaçları. Bahar geldiğinde parlak yeşil yapraklar giyinirler önce. Sonra da bir sihirbaz gibi kollarının dibinden dayanılmaz çekicilikteki pembe çiçeklerini fışkırtırlar. Kiraz ağaçları da ılıman bölgeleri sever. Küme küme açar onların sevimli beyaz çiçekleri. Ve beyaz ile pembe içli dışlı olup dans eder Bursa İnegöl bahçelerinde..

  [​IMG]

  Kim daha güzel anlatabilir 21 Mart'ta başlayıp 22 Haziran'da biten zaman aralığında doğanın ruh halini? İlkyazın sembolüdür onlar. Her yıl koşarak gelir, gösterişli, parlak kırmızı çiçekleriyle baharı haber verirler. Güneşle yıkanmayı çok sevdikleri için Tanrısal bir mutluluk içindedirler, Muğla Marmaris'te sığla ormanındaki küçük bir açıklıkta kutsanan gelincikler gibi..

  [​IMG]

  Kayınların Süsü
  Kayın ormanlarında sis eksik olmaz. Ama o sis bahar aylarında kokulara yüklenir; mor çiçekli ormangülleriyle seviştiği için. Yağmura ve neme âşıktırlar ormangülleri. Dünya Güneş'in çevresinde dönüp dolaşıp mayıs ayına dayandığında salkım salkım mora boyarlar kayın ormanlarını, Düzce'nin Gölyaka'sında olduğu..

  [​IMG]

  Toprak gibi akarsular da coşar bahar geldiğinde. Süsleyip yataklarının çevrelerini bin bir yeşille, koşuşturmaya başlarlar asıllarına doğru; denizlere, göllere. Nefes alıp verirken ağır ağır, buharlaşan solukları ince, saydam bir tabaka halinde gökyüzüne yükselir. Bahar yağmurunun ardından Eskişehir-Mihalıççık'ta, Sakarya Nehri'nden yükselen buğu gibi..

  [​IMG]

  İlkbaharın geldiğini çiçeklerden haber alır söğüt ağaçları ve hemen dizilirler dere ve çay kenarlarına. Bazıları suyun baskınına uğrar ve her yıl birkaç ay yarı bellerine kadar suyun içinde kalırlar. Ama bir şey olmaz onlara, dayanıklıdır söğütler ilkbahar taşkınlarına. Kırıkkale Karaçeli'de, Kızılırmak üzerinde, Kapulukaya Barajı kıyısındakiler gibi..

  [​IMG]

  Kışın dinlenmeyi sever elma ağaçları ama bahar gelince de temizlenmeyi. Yabancı otlardan arındırılır ve havalandırılır toprağı. Gereğince de budanır, çiçeği güzel, elması kırmızı yanaklı olsun diye. Bir de göztaşı ve sönmüş kireç karışımı bordo bulamacıyla boyanır gövdesi hastalıklara karşı. Isparta Yenişarbademli'deki türdeşler gibi..

  [​IMG]

  Sabahın ilk ışıkları Kayseri'de Sultansazlığı'nda kalan bir avuç suyun üzerinde ilham dolu oyunlar oynarken, elma ağaçlarının çiçekleri yavaş yavaş aydınlığa çıkar gecenin karanlığından..

  [​IMG]

  Ve güneşin günlük seyri bir kez daha ufuk çizgisine ulaşır. Ankaralıların bahar sığınaklarından Eymir Gölü, yeni çiçeklenmiş badem ağaçlarıyla günbatımının yumuşak renklerine teslim olur..

  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düşten Güzel Forum Tarih
Bir Düşten İbaret /Allen Brennert Kitap Özetleri & E-Kitaplar 21 Ocak 2010
Çevreyi korumak güzelleştirmek için neler yapılmalı kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017
Dürüst olmak gerekirse ilk çağlarda hayat daha güzeldi diyen biri haklı mıdır? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Namazın kişiye kazandırdığı güzel ve olumlu davranışlar kısaca Dinimizin Direği Namaz 6 Aralık 2016
Güzel ahlaklı olmanın önemi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 6 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş