Düşünceyi okudular!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 14 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Düşünceyi okudular! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düşünceyi okudular!

  [​IMG]


  Beyin okumak artık hayal değil!

  Karşısındakinin ne düşündüğünü anlayabilen kişiler artık sadece filmlerde kalmayacak.

  Kanada'nın en büyük çocuk rehabilitasyon hastanesinde çalışan bilim adamları çok ilginç bir icatta bulundular. Bilim adamları geliştirdikleri özel bir teknik sayesinde insanların zihnini okuyabiliyorlar. Bunu yapmak içinse kızıl ötesi ışınları kullanıyor ve beyin aktivitelerini izliyorlar. Beynin ön bölümüne yansıtılan kızıl ötesi ışın, beyin bir tercih yaptığı zaman, tercihinin ne yönde olduğunu sadece toplandığı verilere bakarak söyleyebiliyor. Yani bir anlamda beyin okuma işlemi gerçekleştiriliyor.
  Konuyla ilgili testler henüz devam ediyor fakat testlerde %80 oranında başarı sağlanmış olması Kanadalı bilim adamlarını doğru yolda olduğunun bir göstergesi. İlk testler deneklerin önüne iki farklı içecek konularak başladı. Deneklere tercih ettikleri içecek soruldu ve onlar yanıt vermeden bilim adamları hangisini seçeceklerini zaten biliyorlardı.
  Bu teknik, özellikle konuşma engelli çocukların iletişim kurabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirildi fakat devletlerin farklı amaçlarla bu tekniğe sahip olmak için can atacağını tahmin etmek zor değil.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düşünceyi okudular Forum Tarih
Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları Konu Dışı Başlıklar 18 Ekim 2012
Düşünceyi Geliştirme Yolları (Anlatımda Başvurulan Yollar) Konu Dışı Başlıklar 24 Ocak 2012
Japonlar düşünceyi anlayan robot peşinde Bilim & Teknoloji 10 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş