Düşük kalorili içecekler

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Düşük kalorili içecekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Diyetinizi düzenli bir şekilde yapıyorsunuz, yediklerinize dikkat ediyorsunuz ama kilo vermek bir yana, kilo alıyorsunuz. Farkında değilsiniz belki ama, gün içinde tükettiğiniz içecekler kilo almanıza sebep olabilir.
  Kalori denince akla önce yemekler geliyor. Düşük kalorili bir listede hafif yemekler olması beklendiği için de sebze, meyve ve salata çeşitleri hemen baş köşeye yerleşiyor. Peki ya içeceklerin kalorisi? Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz, 1000 kalorilik sıkı bir diyet uygulamanıza rağmen farkında olmadan tükettiğiniz içeceklerden ötürü verdiğiniz tüm kalorileri geri almanız mümkün.
  Sıvı içeceklerden gün içinde ne kadar kalori alıyorsunuz?
  Su, siyah çay, bitki çayları, maden suyu şeker içermedikleri için kalori oranları çok yüksek değil. Bu içecekler dışındaki diğer içecekleri tüketirken kalorilerini 1 küp şeker = 20 kalori diye hesaplayabilirsiniz.
  ÖRNEK
  Her gün iki şekerli altı, yedi bardak çay ile iki fincan şekersiz kahve içiyorsanız ne kadar kalori alıyorsunuz?
  7 bardak çay içerken 14 küp şeker x 20 = 280 kalori
  2 fincan kahve ile 4 küp şeker x 20 = 80 kalori
  Günlük toplam 360 kalori sıcak içecek tüketirseniz, ayda 10.800 kalori, yılda ise 130 bin kalori almış oluyorsunuz. Eğer bu içeceklerden aldığınız kalorileri yakamıyorsanız, yılda sırf tükettiğiniz çay ve kahveden dolayı 15 ila 18 kilo almanız mümkün. Tabii daha iyimser bir bakış açısı bu hesabı tersine çevirebilir. Her gün tükettiğiniz 18 küp şekeri hayatınızdan çıkarırsanız, yıl sonunda bu kadar kilo verebilmeniz de mümkün.
  Farkında olmadan tükettiğiniz kalorili içecekler
  • Konsantre meyve suyu
  • Şekerli limonata
  • Kremalı ve aromalı kahve
  • Şekerli ve gazlı içecekler
  • Alkollü içkiler
  Yukarıdaki içeceklerin fazla kalorili olmalarının sebebi içerilerinde bulunan şeker, alkol ve kremadır. Kahvenizi şekersiz ya da yağsız tercih ederseniz daha az kalori almış olursunuz. Aynı hesaplamaya alkollü içeceklerde baktığımızda ise alkol oranı düşük olanları seçmek daha az kalori almanızı sağlıyor. Bira en az alkol oranına sahipken, rakı ise en fazlasına sahip.Düşük kalorili içecekler
  Maden suyu ve beyaz şarap:
  İkisini karıştırarak daha düşük alkol, daha düşük kalori, daha fazla sıvı ve elektrolit almış olursunuz.
  Şeftali püresi ve madensuyu: Yalancı Bellini gibi düşünebilirsiniz. Bol buz ve biraz limon suyu da yakışacaktır.
  Köpüklü elmalı limonata: Taze sıkılmış elma suyu, biraz limon suyu, taze nane veya fesleğen maden suyu ile karıştırılabilir.
  Light limonata: Şeker yerine tatlandırıcı kullanarak, limon suyu, limon kabuğu rendesi ve bol buzlu su ile kalorisiz bir limonata hazırlayabilirsiniz.
  Maden suyu ve domates suyu: Taze hazırlanmış domates suyu, biraz limon ve maden suyu ile karıştırılabilirsiniz.
  Light milk shake: Bir şeftali veya yarım muzu yarım bardak light süt ile blender’dan geçirin. Daha sonra üzerine bir top light dondurma ekleyerek çırpmaya devam edin.
   

Bu Sayfayı Paylaş