Düğer Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Düğer Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  düğer köyü bilgileri - düğer köyü tanıtım - düğer köyü resimleri  Düğer, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. köy adını ortasyadan anadolu ya göç eden oğuz boylarından (DUGER) boyundan almaktadır. Zaten çevresindeki köylerde (BEYDİLİ,KARLI,EYMÜR,) Diğer oğuz boylarının isimlerini taşımaktadır. Düğer adı nın kökeni, Oğuz Türklerinden Döğer kabilesinden gelmektedir. Döğerler Oğuzların Bozok koluna bağlıdır. Oğuz Han'ın efsanalinde Döğerler den söz edilmektedir. Müslümalıktan sonra özellıkle Turklerin Ön Asyaya yerlesme doneminde Dögerlere rastlanmaktadır. Guney Dogu Anadoluda büyük bır beylik kuran Artukoğullarının Döğer lere baglı olduğu kesinlesmistir. Memlükler devrinde Guney Dogu Anadolu ve Suriye de yaşayan Türk boyları arasında Döğerler önemli bir topluluk meydana getirmişlerdir. Salım ed. Dögeri Sultan Berkuk zamanında Suriyede önemli bir rol oynamıştır. Bu sırada Döğerlerin yerleştikleri alan Caber kalesı ve çevresidir. Timur saldırısından sonra Döğerlerin başına Dimeşk Hoca , 20 bin evlik Döğer ilinden başka Beni Kilab ve beni Şadi adlı Arap kabilelerini de kendisine bağlamış Urfa , Siverek , Süruç , harran, Ciber, ve rakka şwehir kasabalarının yönetimini ele geçirmiştir. Akkoyunlu-karakoyunlu savaşında da Döğerler Karakoyunluların yanında yer almışlardır. 1406 da Kara Yusuf bey in timurlardan Miranşah oğlu Ebubekir ile yaptığı saşalarda Caber Döğerlerinden başka Musul - Mardin , ve Kerkü-Tauk döğerlerininde adlarına rasdtlanır. Bur arada Döğerlerin Kuzey Irak ve Suıriye ile güneydoğu Anadolu da geniş bir alana yayılmış oldukları anlaşılmaktadır. Osmanlılar zamanında ise Döğererin artık parçalanmış ve siyasi bir değer taşımayacak kadar dağılmış oldukları görülmektedir. bunlar , Halep Türkmenleri ile şam, Bazulus, kerkük, ve Kozan bölgelerinde yaşayan Türkmenler arasında yer almaktaydılar. Kanuni devrinde Halep Döğerleri ve Hama olmak üzere yeniden bölünmüşlerdir. 17. yy da bunlar arasında girişilen bir yerleşme teşebbüsü ilk anda başarıya ulaşmışsada Döğelerin bütünü ile yerleşik hayata karışarak kayboldukları sanılmaktadır. Ön Asya nın açılışı sırasında Güney Doğu ve Kuzey Suriye ye gelen Döğerler. 14.yy lın ikinci yarısında merkezi Caber olmak üzere bir beylik kuracak kadar siyasi bir varlık göstermişler fakat Akkoyunlu- Karakoyunlu savaşları sonucunda ezilerek dağılmışlarıdır. Azaerbaycan da erdebil de rastlanan döğerlein ise karakoyunlular tarafında o yöreye götürülen urfa döğerleri olduğu kabul edilir.


  Kültür

  Köyün Anadolu nun iç kesimlerinde görülen ortak kültürlerle etkileşimi dolayısı ile benzerlik gözteririr. genelde kadın erkek eşitliğine dayalı bir sosyal bir yapısı vardır. İnanç anlamında diğer türk boyları gibi türkmen alevi dir gelenek, yemekleri; En güzel yemekleri:

  Helle: Un ile yapılan (genelde kışın yapılır)çeşitli malzemeler konularak ( Bulgurlu, pancarlı, şalgamlı) çok kolayca hazırlanabilen bir çorbadır.

  Katıklı Çorba; Yoğurt, yarma, fasulye, mısır, nane ile yapılan soğuk olarak içilen çorba. Genellikler yazın yapılır. Yörede çorbanın adı "katuklaş" olarak geçer.

  Gömbe; Düğer'e özgü bir çeşit börek.
  Coğrafya

  Sivas iline 58 km, Hafik ilçesine 27 km uzaklıktadır. Genelde dağlık olmakla birlikte ormanlık araziler mevcuttur. kurak ve çok güzel bir yerdir..
  İklim

  Karasal iklim görülür, yazın sıcak ve kurak kışın sert ve kar yağışlıdır Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus

  Köy nüfusu kışın 500 kişi civarındadır, yazın bu sayı diğer şehirlerden gelenlerle 1000 kişey ulaşır. Toplam düğerliler 6000 civarında dır büyük çoğunluğu istanbulda dır.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 451
  1997 474


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekim alanları fazla yoktur arazi engebeli olduğundan ürün alımı çok fazla değildir. Nüfus oranı gideek azaldığından hayvancılık ticari amaçla değilde sadece ihtiyaç amacıyla yapılmaktadır. Çok küçük oranda küçükbaş hayvancılık ve büyük baş hayvancılık yapılır. (Velişık)
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Cemal Bacak (Çiğidin Oğlu)
  2004 - Turan Kayar
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düğer Köyü Hakkında Forum Tarih
Düğer Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Düger Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Aşağıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Yukarıdüğer Köyü Dörtdivan Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Düğer Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 7 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş