Düğüncülü Köyü Babaeski Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Düğüncülü Köyü Babaeski Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Babaeski Düğüncülü Köyü Bilgileri -Düğüncülü Köyü Hakkında -Düğüncülü Köyü Tanıtımı - Düğüncülü Köyü Resimleri  Düğüncülü, Kırklareli Babaeski ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BABAESKİ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:60 km

  İlçeye Uzaklığı:12 km

  Rakım:50 m

  Nüfus:

  2000:918
  1997:0

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği bilnmemektedir.Köy'1800 yıllarda adının verildiği kesin olarak bilinmektedir........

  Tarihi eserleri 1970'li yıllarda halk arasında çukurcular mahallesi denen bir bölümde höyük açılarak,içinden trak türklerinden kalma 1 lahit,bolca altın,gümüş gibi tarihi eserler bulunmuştur.Bu eserler halen Kırklareli müzesindedir

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur. Yemekleri: Yöreye özgü olan arada bir yapılan yağlı olan Yarımca,lokma gibi yiyecekler yapılır.Tarhana,kapama,yaprak sarma,börek öncelikli yemekleridir.Ev baklavası ve kabak tatlısı da sıklıkla yapılır.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 60 km, Babaeski ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :ETHEM KALENDER

  Uzaklık

  Düğüncülü köyü Babaeski ilçesine yaklaşık olarak 10,Kırklareli iline ise 60 km uzaklıkladır.İstanbul'a ise yaklaşık olarak 190 km uzaklıktadır.

  Göç

  Düğüncülü köyünün nüfusu son yıllarda ilçe Babaeskiye,Lüleburgaz'a,Kırklareliye ve İstanbul'a başta olmak üzere birçok il ve ilçeye göç vermiştir.Bu da nüfüs istatistiklerinde görülür.1970'lerde yapılan sayımlarda en büyük 2.köy olarak göze çarpan düğüncülü göçler nedeniyle son sayımda listede sonlara kadar düşmüştür.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Köy tüzel kişiliğine ait okul binasının il özel idareden tahsisi yapılmış olup yeni muhtarlık binası olarak kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[asfalt)olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş