"Dövizdeki yeni denge ihracatçı lehine"

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  "Dövizdeki yeni denge ihracatçı lehine" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''Avrupa ülkelerindeki ithalatçıların siparişlerini küçültmeleri ve dövizdeki yeni dengenin, Türk ihracatçısının lehine olacağını söyledi.

  Bakanı Tüzmen, dünya pazarlarındaki daralmanın ihracata etkisi ile ilgili olarak soruları yanıtlarken, yaşanan kriziden en az etkilenmek için gereken her şeyi yapacaklarını söyleyerek, ''Komşu ve çevre ülkelerle krizi birlikte göğüsleyeceğiz yaşanan global krizi, komşu ve çevre ülkelerle dayanışma içinde aşacağız'' dedi.
  Tüzmen, Çin, Hindistan, İran, Irak, Suriye, Körfez ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri gibi ülkelere ihracat artışlarının önümüzdeki aylarda sürdürüleceğini söyledi.

  Avrupa ülkelerindeki ithalatçıların siparişlerini küçültmelerinin, Türk ihracatçısının lehine olacağını belirten Bakan Tüzmen, şu anda Avrupa ülkelerinde yaşanan sıkıntının ithalatçıların siparişlerini küçültmelerine yol açtığını söyledi.

  Eskiden bin parça, on bin parça siparişler verilirken, şimdi daha küçük siparişler verilmeye başlandığını anlatan Tüzmen, bu durumun da Uzak Doğu yerine, Türkiye'yi gündeme getirdiğini, ölçek küçülünce Türkiye'den tedarik etmenin daha ucuz ve hızlı olduğunu ve yeni durumun Türk ihracatçısının lehine olduğunu kaydetti.

  Döviz kurlarındaki yeni dengelerin de ihracatçılar için avantaj olduğuna dikkati çeken Tüzmen, ''Şu andaki tereddüt, döviz kurlarının istikrarı. İhracatçılarımız siparişlere fiyat vermek için döviz kurlarındaki yeni durum konusunda tereddüt yaşıyorlar. Dolar artık 1,5 YTL'nin altında olmaz. Bu yeni denge konusunda ihracatçılarımız cesur olmalı. Dolar yeniden aşağılara düşer, zarar ederiz düşüncesini kafalarından atmalılar'' diye konuştu.

  Son aylarda çok sayıda yabancı alım heyetini ağırladıklarını kaydeden Tüzmen, ''Çin ile 261 milyon dolarlık yeni ihracat bağlantısı yaptık. Çin'e yönelik ihracatımız, bu yıl 1,5 milyar doların üzerine çıkacak. Önümüzdeki yıllarda bunun daha da artacağına inanıyorum'' şeklinde konuştu.Kürşad Tüzmen, Çin ile imzalanan yeni ihracat kontratlarının fındık, akrilik iplik, zeytinyağı, krom cevheri, mermer, bakır konsantreleri, yün, ay çiçek yağı, çelik gibi ürünleri kapsadığını bildirdi.
   

Bu Sayfayı Paylaş