Dört Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri Tire İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dört Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri Tire İzmir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dört Eylül İlköğretim Okulu Hakkında - Dört Eylül İlköğretim Okulu Tanıtım - Dört Eylül İlköğretim Okulu Resimleri - Dört Eylül İlköğretim Okulu İletişim  [​IMG]

  Dört Eylül İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

  Okul “Hamidiye Mektebi” adı ile 24 Ekim 1902 yılında kurulmuştur.Kurulma tarihinden itibaren iki sene kadar okul binası olarak kiralanan bir evde tedrisatını yapmış ve 17 Ağustos 1904yılında yapılması sona eren Hamza Ağa Camisi yanındaki binaya taşınmıştır.

  Okulun bulunduğu yer vaktiyle “Hafız Süleyman” adında bir şahsın evi idi.O zamanın kaymakamı “Bay Halil Rüştü’nün” delaleti ile bu ev maarif tarafından istimlak edilerek halkın yardımı ile bina yapılmıştır.Hacı Musa adında bir zat elli altın lira bağışta bulunmuştur.Hatta temel atma töreninde Kaymakam Halil Rüştü Bey’in işareti ile ilk taşı Hacı Musa koymuş ve temele de eski bir anane icabı bir avuç gümüş para attığı halk tarafından söylenmektedir.

  Bina altı dershaneli olup bu şeklini 1932 yılına kadar muhafaza etmiştir.Öğrenci sayısının artması ve sınıf mevcutlarının çoğalması münasebeti ile 1932 yılında dershane aralarındaki bölme duvarların kaldırılması ile dört dershaneli bir şekle çevrilmiştir.1931 yılında ilk defa esaslı tamir yaptırılmıştır.Bu tamirde çürüyen taban ve pencere çerçeveleri yaptırılmıştır.

  OKULUN SINIF VE ÖĞRETMEN DURUMU :

  1922 Yılına kadar dört dershane ve dört öğretmenli olarak devem etmiştir.O zamanın teşkilatına göre sınıflardan biri “ihtiyat” olmak üzere dört sınıf üzerine tedrisat yapılıyordu.

  Başlangıçta ilk baş öğretmen Mehmet İrfan CÖN’ dü.1902 yılında başöğretmenlikle işe başlayan Cön 1911 senesine kadar devam etmiştir.Aynı yıl yerine Seferhisarlı İsmail gelmiş iki üç sene bu okulda vazife gördükten sonra kendi memleketine nakil olunca yerine Hüseyin VASIF gelmiş,Yunan işgali müddetince istibdada kadar görev başında kalmıştır.1923 tarihinde baş öğretmenliğe Osman NURİ gelmiş,bunun zamanında okul Tire’nin kurtuluş gününe izafeten “Dört Eylül Okulu” adını almıştır.Bay Osman NURİ’ den itibaren sırasıyla Mustafa LÜTFİ,Rami ,Rıfat ZİHNİ,Hamdi ERBİL,Süreyya baş muallimliğe gelmişlerdir.

  Osman NURİ’ den sonra okul iki dershane, iki sınıfa indirilmiştir.1932’de Hamdi ERBİL zamanında tekrar bir sınıf ilavesi ile ilk devreli bir okul haline gelmiştir.

  Başöğretmen (Müdür) Hamdi ERBİL ‘in 4.12.1943 tarihinde orta okul Fransızca Öğretmenliğine ayrılması üzerine Çeşme maarif Memuru (Milli Eğ. Md.) Ahmet ÇIĞ başöğretmenliğe (Md.) tayin edilmiş ve 31.01.1944 tarihinde göreve başlamıştır.

  Ahmet ÇIĞ’ ın Müdürlük görevi 10 ay sürmüş onun ayrılmasından sonra 9.01.1944 tarihinde Ali Mermi AKDEMİR göreve gelmiş bu görevi 27.06.1959’a kadar sürmüştür.1958-59 yıllarında okul tamirat görmüş İnkilap İlkokulunun alt katında eğitim ve öğretime devem etmiştir.

  1961-62 Öğretim yılında öğrenci sayısının artmasıyla,bahçe ihtiyacını karşılamak için doğusunda bulunan dört ev istimlak edilerek yıkılmıştır.Okulun derslik sayısı ihtiyacı karşılayamayınca 1966 yılında Mehmet UĞURBİL’ in tarlası devletçe alınarak bugünkü “A” blok inşaatı yapılmış ve okul 1968’de öğretime başlamıştır.

  1959’dan 1976’ya kadar okul müdürlüğünü yürüten Süha BARIŞ’ ın ilköğretim müdürlüğüne atanmasıyla yerine 12.05.1977 tarihinden itibaren İlhan TOMUR bu göreve gelmiştir.

  İlhan TOMUR’ un 18.031980 tarihinde ilköğretim Müdürlüğüne atanması ile yerine Halil YARAR tayin edilmiştir.Okul çevresinin gelişmesiyle ihtiyaca cevap vermemesi üzerine1986 yılında “B” blok inşaatı yapılmıştır.Okula bir zeybek ekibi bu dönemde kazandırılmıştır.

  Halil YARAR ’ın 22.04.1991 tarihinde emekli olmasından sonra okul bahçesine “C” blok yapılmıştır.27.07.1992 tarihinde Yılmaz GÖÇMEN İlkokul Müdürlüğüne atanmıştır.08.08.1992 tarihinde okulumuz İlköğretim okuluna dönüştürülerek 8 yıla çıkarılmıştır, 1992-1993 öğretim yılı başından itibaren “C” blok da 6. sınıflarla öğretime başlanmıştır:

  02.01.1993 tarihinde ise Yılmaz GÖÇMEN’ in İlköğretim Okulu Müdürlüğüne atanması yapılmıştır.

  27.08.2003 tarihinde H. Cengiz ÖZYOL Okul Müdürü olarak göreve başlamıştır.

  2005 Yılında D Blok yapılmış ve 2005-2006 öğretim yılında hizmete girmiştir.

  VİZYONUMUZ

  ” Eğitim sevgi ile başlar" parolasıyla öğrenci ve veli memnuniyeti oluşturmadaki kararlılığı, üstün nitelikli eğitim kadrosu, modern alt yapısı ve öğrenci merkezli eğitim uygulamaları ile Türkiye'ye model oluşturmak, dünyada isim yapmış eğitim kurumlarından biri olmak. Sosyal, kültürel ve sportif faaliyet denince akla gelen ilk okul olmak. Aktif öğrenmeyi sağlamak amacıyla eğitim teknolojisinden en iyi şekilde faydalanan, doğa gezileri ile çevre bilinci veren, öğrencileri çeşitli projeler tasarlamaya ve bunları gerçekleştirmeye yönelten, sanat etkinliklerini ve kültürel etkinlikleri eğitim programları ile birleştiren, kültür-sanat merkezi niteliği kazanmış bir okul ortamı oluşturmak

  MİSYONUMUZ

  1.Öğrencilerimizi Atatürk İlke ve İnkılapları'na bağlı, Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek,

  2.Geleceğin dünyasına şekil verecek, çalışkan, ufku geniş, sahip olduğu değerleri paylaşabilen, bütün insanlığı sevgiyle kucaklayabilecek hoşgörüye sahip, huzurun ve güvenin teminatı örnek bir dünya insanı yetiştirmek,

  3.Öğrencilerimize akademik bilginin yanısıra temel insani değerlerin eğitimini vererek onların sosyal ve duygusal gelişimlerini tamamlayarak üst öğrenim kurumlarına hazırlamak,

  4.Kendi kendine yetebilen, problem çözebilen, sorgulayıcı, araştıran, bilimsel ve çağdaş düşünceyi birleştirebilen, üreten ve ürettiklerini paylaşan, takım ruhuna sahip, yeniliklere açık, hayata sevgiyle bakan, mutlu ve lider insanlar yetiştirmek için varız.

  Dört Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Tire
  Okulun Telefonu: 232 5121805
  Okulun Faksı:
  Okulun Adresi:
  Okulun Web Adresi: İZMİR-TİRE (4 Eylül İlköğretim Okulu)
  Okulun E-Posta Adresi: 288587@meb.k12.tr
  Okulun Müdürü:
  Okulun Ulaşım Bilgileri:
  Metropol İçi / Dışı :
  Ulaşım Durumu : Karayolu
  Lojman Durumu: Yok
  Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok


  Dört Eylül İlköğretim Okulu Resimleri :

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dört Eylül İlköğretim Forum Tarih
Bıgadıc Dorteylul İlköğretim Okulu Bilgileri Bigadiç Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Ocak 2012
Dört Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 27 Kasım 2011
Dört Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri Buldan Denizli Denizli Tanıtımı 13 Temmuz 2011
Altınova Ondört Eylül İlköğretim Okulu Ayvalık Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Eylül 2010
Dört Eylül İlköğretim Okulu Bayındır İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş