Dördüncü Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

'Gebelik ve Annelik' forumunda maviboncuk tarafından 5 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Dördüncü Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]4.Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi
  Çocuk yavaş yavaş yeni oranlar kazanır,Karın kayda değer bir biçimde gelişmişken,başın vücudun geri kalanına göre daha orantılı bir hali vardır.
  Deri çok kırmızı gözükür,çünkü öyle incedir ki artan bir hızla kanın dolaştığı küçük damarların görünmesine müsaittir.Tamamnı ince bir ülgerle kaplıdır.Ter ve yağ bezleri işlemeye başlar.
  Daha fazla detaylar görünmeye başlar. Bebeğin gözleri yanlara değil, artık öne bakmaya başlamıştır,yani tam şeklini almıştır, dudakları , 20 adet diş tohumu , tırnakları, şeftali tüyü gibi saçları belirmeye başlamıştır. Parmakları ayrılmaya, bazı kemikleri sertleşmeye başlar.
  Ses tellerine sahiptir, tad duyusu gelişmeye ve başparmağını emmeye başlar.Kulakları, kolları, elleri, parmakları, bacakları, ayak ve tırnakları tamamen şekillenmiştir.Işığa duyarlılık ve solunum öncüsü olarak hıçkırık başlamıştır.

  Kalp dakikada 120-160 civarında çok hızlı atar,yani yetişkin bir insanınkinden iki kat daha fazladır.Kan direkt göbek kordonundan bebeğe gider.Karaciğer işlemeye başlar.Sindirim yollarının diğer parçaları da mide,safra kesesi de işlemeye başlar ve bağırsakta yeşil bir madde,safra kesesinin salgıladığı safra tarafından özellikle üretilirken ,mekonium birikir.Böbrekte çalışmaya başlamıştır,idrar amniotik sıvıya boşalır.Bebek soluk alma ve verme hareketleriyle amniyon sıvısını içine çeker.
  Bebeğin tüm organları oluşmuştur.Bebeğinizi saran sıvı 1 bardak civarındadır.Bebeğinizin iskeletinin çoğunluğu hala lastiğe benzer kıkırdak yapısındadır ama sertleşerek kemikleşmeye başlar.Bebeğinizin gelişim hızı, boy ve kilosu hızla artmaya başlar.Bebeğiniz 12-14 cm boyunda, yaklaşık 250 g ağırlığında, bir avokado büyüklüğündedir.Saçları çıkmaya başlamıştır
  4. ayda bebek ultrason görüntüleri incelendiğinde oldukça şaşırtıcı bir durumla karşılaşılır. Çünkü daha 3. ayda iken kolları ve bacakları taslaklar halindeyken, bu ayda artık bebeğin parmakları bile sayılabilir.
  Hamilelikte 4. ay yaşanırken bebek hareketleri artmaya başlar ve bebek artık gerçek bir insan formunda görünür hale gelir. Önceki dönemlerde bebeğin baş ile gövdesi neredeyse aynı büyüklükte iken 4. ayda gövde biraz daha uzadığı için bebek insan görünümüne daha çok yaklaşır. Kollar ve bacaklar uzamıştır, beyin dokuları daha da gelişmiştir ve gözler artık iyice ortaya gelmiştir. Bu dönemde bebeğin kalp boşlukları da seçilebilir hale gelir.
  4. ayda bebek hareketleri
  Bebeğin omurgası hamileliğin 4. ayı itibariyle tek tek sayılabilir ve bebek oldukça hareketlidir. Hıçkırma, nefes alıp verme işlemindeki gibi göğüs kafesini genişletme, sola ve sağa oynama, kollarını ve ellerini açma-kapama, bacaklarını oynatma gibi hareketler bebeğin bu ayda sık yaptığı eylemlerdendir.
  Gebeliğin 4. ayında anne adayı ve tavsiye edilen besinler
  Hamileliğin 4. ayında anne adayı kendini artık daha rahat hissetmeye başlar. Çünkü gebeliğe uyum süreci tamamlanmıştır, bulantı ve kusmalar iyice azalmış veya tamamen geçmiştir, iştah sorunu da ortadan kalkmıştır.
  4. ayda uzmanlar anne adaylarına balık, ceviz, semizotu ve ıspanak gibi omega 3 içeren yiyeceklerden sıkça tüketmelerini; buna ek olarak süt ve süt ürünlerini, koyu yeşil yapraklı sebzeleri, yani kalsiyum içeren besinleri de bolca tüketmelerini öneriyorlar.
  Bebeğinizin saçı, kaşları, kirpikleri, el ve ayak parmak tırnakları, parmak izi şekillenir. Ses tellerine sahiptir, tad duyusu gelişmeye ve başparmağını emmeye başlar.
  - Kulakları, kolları, elleri, parmakları, bacakları, ayak ve tırnakları tamamen şekillenmiştir.
  - Işığa duyarlılık ve solunum öncüsü olarak hıçkırık başlamıştır.
  - Bebeğin gözleri yanlara değil, artık öne bakmaya başlar.
  - Kalp dakikada 120-160 civarında atar.
  - Kan direkt göbek kordonundan bebeğe gider.
  - Bebeğinizin böbrekleri çalışmaya başlamıştır, amniyotik sıvının dolaşımını yapar, bebek soluk alma ve verme hareketleriyle amniyon sıvısını içine çeker.
  - Bebeğin tüm organları oluşmuştur.
  - Bebeğinizi saran sıvı 1 bardak civarındadır.
  - Bebeğinizin iskeletinin çoğunluğu hala lastiğe benzer kıkırdak yapısındadır ama sertleşerek kemikleşmeye başlar.
  - Bebeğinizin gelişim hızı, boy ve kilosu hızla artmaya başlar.
  - Bebeğiniz 12-14 cm boyunda, yaklaşık 250 g ağırlığında, bir avokado büyüklüğündedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mayıs 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dördüncü Anne Karnındaki Forum Tarih
Sultan Dördüncü Murad Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 12 Ocak 2012
Türkiye'de Dördüncü Zaman (Kuaterner) Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 9 Ocak 2012
Maddenin Dördüncü Hali Plazma Konu Dışı Başlıklar 12 Kasım 2011
Otuzdördüncü İstasyon Kitap Özeti - Şeyhmus Duymuş Kitap Özetleri & E-Kitaplar 24 Ağustos 2011
4. Cumhurbaşkanımız Kimdir, Dördüncü Cumhurbaşkanımızın Adı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş