Dökmetepe Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dökmetepe Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Turhal Dökmetepe Köyü Bilgileri - Dökmetepe Köyü Hakkında - Dökmetepe Köyü Tanıtımı - Dökmetepe Köyü Resimleri


  Dökmetepe, Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:TURHAL

  İl: TOKAT

  Tarihi

  Dökmetepe Köyü Kurtuluş Savaşının nüfuz ettiği dönemlerde Osmanlı askerlerinin kendilerine mevzi yapmak amacı ile mendilleriyle taşıdıkları toprakları savunmaya elverişli bir yere yani şu anki Tepeden isminialmış Dökmetepe Köyünün 100 mt. doğusuna bir tepe oluşturmuşlar. Dökmetepe köyü ismini bu dökme tepeden almıştır.Ayrıca coğrafi konumu itibariylede doğu-batı yönünde köprü konumundadır. kazova'nın merkezinde bulunan dökmetepe civardaki birçok köye göre gelişmiş bir yerleşmeye sahiptir.köyün güneyinden geçen yeşilırmak kazova'ya ve köye hayat verir. Daha sonra 1900'lü yılların başında doğudan gelen kürtler bu bölgeye yerleşmişlerdir kürtlerin Ağrı civarından göç ettikleri bilinmektedir.bu bilginin doğruluğu şüpheli ise de şu anda köyde 10-15 hane kürt kökenli vatandaşımız yaşamaktadır.Köy şu anki yerleşim yerine 1930 lu yılların sonunda meydana gelen büyük depremden sonra taşınmıştır daha önceki yerleşim yeri şu anda mera olarak kullanılmaktadır eski adı "ahur köyü" dür.yerleşimi yeni olduğundan dolayı köy yerleşim olarak çok planlı bir yapıya sahiptir...

  Kültür

  gelenekleri ise düğünlerde kız evi kına gecesi yaparken oğlan evi gelir kına gecesinde kınayı alır götürür oğlan evinde yakılır. Buna biz kınacı gitmek diyoruz. Oğlan evine kız evi bohça hazırlar kız evinede oğlan evide bohça hazırlar. yemek bakımından ise batı ve fırın pidesi çok güzel olur eğer birgün dökmetepeye yolunuz düşürse fırından yeni çıkmış pideyi tatmanızı isterim.

  Coğrafya

  Tokat iline 22 km, Turhal ilçesine 21 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. ayrıca ilkbahar ve yaz aylarında genellikle kırkikindi yağışları etkili olur. köyün kuzeynde yeralan yayla dağları karadeniz ılımanlaştırıcı etkisinin iç kesimlere kadar girmesini engeller.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1254
  2000 744
  1997 1985

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Adil MERAL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (356) 283 20 94
  Cep Telefonu: 5056256301

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Adil Meral
  2004 - Kubilay Somuncu
  1999 - Kubilay Somuncu
  1994 - Turan Somuncu
  1989 - Turan Somuncu

  Altyapı bilgileri

  Dokmetep koyunde ıkı adet okul bulunmaktadır.Suan faalıyette olan okul dokmetep yatılı ılkoğretım bolge okuludurkı cevre koylerden bır cok cocuk yatılı olarak burada okumaktadır. dıger okulun ıse suan tarımsal kalkınma kooperatıfı olarak kullanılması ıcın calışmalara baslanmıstır. her sene halk eğitim merkezı kursları acılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. tarım kredı kooperatıfı vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. eskıden dsi olarak gorev yapan bına suanda kazova sağ sahıl sulama bırlıgı olarak gorev yapmaktadır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve adsl mevcuttur. köyde jandarma karakol koomutanlıgı bulunmaktadır ve bir çok köy buraya bağlıdır. ayrıyetten koyde 2 kahvehane, 1 cayocagı, 3 market, 2 berber, 1 zıraat mühendis, 2 kaynak dukkanı, 1 manav, 2 petrol ofısı, 1 dugun salonu, 10 sebze ve meyva hal dukkanı bulunmaktadır.

  İle Uzaklığı: 22 km

  İlçeye Uzaklığı: 21 km

  Rakım:m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Dökmetepe Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dökmetepe Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş