Döşemelik kumaş seçmenin sırları

'Dekorasyon' forumunda NeslisH tarafından 15 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Döşemelik kumaş seçmenin sırları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  Döşemelik kumaş seçmenin sırları


  Döşemelik kumaşlar dayanıklılık açısından önemli çeşitlilikler gösterebiliyorlar, bu nedenle kumaşın fiyatı ve hatta ne kadar ağır olduğu onun dayanıklılığının birer göstergesi olmadığını bilmeniz gerekir; göz önünde bulundurulması gereken etken sürtünme ölçümü olarak adlandırılan özelliktir.

  Sürtünme ölçümü​


  Kumaşların dayanıklılıklarının belirlenmesi için sürtünme ölçümü uygulanır. Eğer evde kullanmak üzere bir dokumalık kumaş arıyorsanız sürtünme ölçümü 12.000 değerden aşağı olan bir kumaş tercih etmeyin; en az 15.000 ve ideal olarak 20.000 değerden fazla olan kumaşlar seçin.

  Bazı üreticiler kumaşın döşemelik kullanıma uygunluğunu göstermek için koltuk sembolü kullanırlar. Aynca bir A, B, C sistemi de bulunmaktadır A kategorisindeki kumaşların sürtünme ölçümleri 21.000 ile 40.000 değer arasında olup döşemelik kullanıma uygunlardır; B kategorisindekiler ise 11.000 ile 20.000 değer arasında bir sürtünme ölçümüne sahip olup perdelik kumaş olarak kullanılmaya uygunlardır.

  Son olarak C kategonsindeki kumaşlann 4.000 ile 10.000 değer arasında bir sürtünme ölçümü vardır ve yastık, minder gibi yumuşak eşyalarda kullanılmaya uygunlardır.

  Yangın geciktirme özelliği​


  Ev içi kullanımda kumaş kaplı mobilyaların yangın geciktirici özellikte olup belirli güvenlik standartlarını karşılıyor olması gerekmektedir. Bu da döşemelik kumaşların alev almaması ve dolgu malzemesinin de gerekli testlerden geçmiş olması gerektiği anlamına gelmektedir.

  Eğer dış kaplama standartlara uygun bir kumaştan üretilmediyse tüm gereksinimleri karşılayan yangın geciktirici bir iç kaplama ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu uygulama iki defa döşemek anlamına gelir ve maliyeti arttırır.

  Gündelik kullanıma uygun kumaşlar​


  Döşemelikler için fitilli kadife, şönil, tüvit, goblen, yün ya da kadife gibi dokunma isteği yaratan dayanıklı kumaşlar tercih edin. 'İnsanlar zengin görünümlü olup bir dekorasyon ifadesi ortaya koyduğu için kadifeyi çok seviyorlar" diyor Zoffany'nin Tasarım Direktörü Liz Carn. Bol kılıflar için kullanılan kumaşlar rahatça çıkarılıp temizlenebilmeleri için daha hafif kumaşlardan üretilmelidir ancak yine de dayanıklı olmalarında yarar var; keten ve pamuklu branda bezi iyi sonuç verirler.

  Seyrek kullanıma yönelik kumaşlar​


  Tabure ve misafir koltuğu gibi çok yoğun şekilde kullanılıp yıpranmayacak mobilyalar söz konusu olduğunda dayanıklılık daha geri planda kalan bir faktör haline gelmekte. Bu nedenle ipek, damask, işlemeli kumaşlar ve oya işi gibi ürünleri tercih edebilirsiniz; doğru döşemelik kumaş değerlerine sahip olmayabilirler ancak görsel etkileri üst düzeyde olacaktır.

  Trendler​


  Çiçekli, geometrik, ekose ya da çizgili gibi farklı desenlerde kumaşların karışımı yeni sezonun öne çıkan konseptlerinden biri. "Mat ve parlak kumaşları kombine etmeyi çok seviyorum" diyor Jill Evans. "Örneğin Mulberry Home'un metalik kumaşları ile mat ürünlerinin karışımı gibi." Ayrıca büyük ölçekli desenlere sahip kumaşlara da göz atın.

  Yumuşak eşyalar​


  Yastıklar​


  Döşemelik kumaşlar kadar dayanıklı olmak zorunda olmadıkları için yastık kumaşlarında istediğiniz kadar özgür olabilirsiniz. Yastıklar bir kanepe ya da koltuk için ideal bir hareketlilik unsuru oluştururlar. Sürtünme ölçümü 4.000 ile 10.000 değer arasında bulunan kumaşlar yeterli olacaklardır.

  Kullanılan kumaşların yangın geciktirici olmaları gerekmiyor ancak içindeki dolgu malzemesi için aynısı geçerli değil. Göz önünde bulunduracağınız ilk unsur kumaşın kanepenizle aynı ya da uyumlu olup olmadığıdır.

  Ancak, yastığın tamamen dekoratif mi yoksa işlevsel mi olacağını da belirlemeniz gerekli. Dekoratif bir yastık ipek ya da muslin gibi narin kumaşlar kullanmanızı sağlayabilir. İşlevsel bir yastık ise, özellikle de çocuklu ya da hayvanlı bir evde yaşıyorsanız makinede yıkanabilecek bir kumaştan olmalıdır. Cesur desenlere sahip bir kumaş seçecekseniz küçük bir yastıkta fazla etkili görünmeyeceğini unutmayın.

  Süsler
  Piyasada, yumuşak eşyalara hareketlilik katmanın harika bir yolu olarak öne çıkan çok ceşitli süslemeler bulmak mümkün. Yastıklarda, örtülerde ve hatta perdelerde kullanmak üzere kurdeleler, örgüler, boncuklar ya da fırfırlar tercih edebilirsiniz. Ayrıca tamamen eşsiz bir dekorasyon için kumaşlarınızı kişiselleştirmenin ideal bir yolu olacaklardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Döşemelik kumaş seçmenin Forum Tarih
Kumaş Boyama Nasıl Yapılır? Konu Dışı Başlıklar 17 Ekim 2012
Kumaş Boyamanın Teknikleri Ve İncelikleri Hobiler Ve Videolar 17 Ekim 2012
Bulunmaz Bursa (Hint) Kumaşı Mı? Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 14 Temmuz 2012
Kumaşlardan Palyaço Yapımı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 14 Aralık 2011
Kumaştan Çiçekli Toka Yapılışı Hobiler Ve Videolar 20 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş