Döşekevi Köyü Karaisalı Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Döşekevi Köyü Karaisalı Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Döşekevi Köyü Karaisalı - Döşekevi Köyü resimleri - Döşekevi Köyü hakkında - Döşekevi Köyü tanıtımı Adana  İlçe: KARAİSALI - İl: ADANA


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Döşekevi, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  ADANA - Karaisalı ,Döşekevi köyü ; ÖNCELİKLE "KARAİSALI" ADI , Selçuklu karaisa bey ve Ramazanoğu kara isa bey adına atıfla kurulmuş sayılmakla 2 karaisa bey vardır., sonraları Ramazanoğulları sülalesi döneminde , ermeni, ve osmanlı zümresi iktidarında dağ yerleşkesi olarak merkezden uzak gelişmiş olup,Aydın,izmir,denizli yöresi TEKELİ aşireti ve türkmen boylarının kışlakları olmuştur.,Ege (aydın,denizli,,manisa,izmir,muğla) ve (antalya) alanya(alaiye) ve taşeli(antalya-mersin) yöresi Türkmenleri ile AYNI DİL YAPISINI Yerel köyler halen kullanmaktadır), Bu tarihlerde, Aydın, Tekeli aşireti kışlak alanı iken "MENEMENCİ (1500-1600) yıllarınnda çeceliye geldiklerinde "TEKE aşiretleri zaten var idi" sülalesi etkisi ile ADANA İL VE TARSUS YÖNETİMİNE ZORAKİ SİLAHLI ETKİLERLE HAKİMİYET KURMUŞ OLAN, MENEMENCİ AŞİRETİ SAYESİNDE , VERGİ VE ASKERDEN MUAF , VE GÜÇLÜ BİR BEYLİK OLARAK, SON OSMANLI DÖNEMİNDE ADINI VE İZİNİ BIRAKMIŞ BİR SÜLALE OLAN MENEMENCİ ADİL,AHMET,OSMAN,NABİ,HACI AHMET 8bu sonbeydir) ,(islahat fırkasınca istanbul beyoğlu semtnde "zorunlu ikamet) ev hapsinde iken ölmüştür.


  Kültür

  Kuruluş ve yerleşke itibarı ile Ramazanoğlu ve Menemencioğlu yerleşimleri neticesi, Üçok türkmen(oğuz) gelenekleri ve görenekleri hakimdir.Daha 13.yy ilk yerleşkelerden itibaren merkezi idareden kopuk, kilikya ermeni bölgesinde uç beyliği olarak , 1,Memlük Türkmenleri,2.Selçuklu-taşeli türkmen yerleşkeleri ve nihayetinde, Osmanlı ıslahat fermanından sonra daha çok tarıma geçirilmek istenen AYDINLI yörüklerinin iskan yerleşkesidir. Anadolu Türkmen Oğuz - Üçok boy yapısı hakimdir. Yaşlılarda, şimdiki Türkmen (dağ köyleri) şive farkı olmakla, kök yapısı bakımından, Aydın, Manisa, İzmir - Menemen, Elazığ, Azerbeycan dil kök yapısında eski Türkçe terimlere sık rastlanır.Şimdi kullanılmayan ancak, Istar, Mekik, Curfalık, Karakoza (Türkmenistan pamuğu)20 -30 yıl öncesine kadar hemen her evde imal edilirdi. Tezgahlar kullanılmasa da halen mevcuttur.Adana üç-ok Yüregir aşireti memenenci onası , diye bilinen ve tamamiile türkmen yerleşke fransız işgali ve ermeni saldırıları sırasında ADANA DA yaşayan "arap" DAHİL TÜM KAVİMLER KARAİSALI(MEMEMENCİ[​IMG] BÖLGESİNE) TAŞINARAK MİLLİ MÜCAELEYE BAŞLAMIŞTIR.,,, OSMANLI ISLAHAT DÖNEMİ SONUCU OLARAK, MENEMENCİ AHMET BEY İSTANBUL'A SÜRGÜN GÖNDERİLİRKEN, AKTİF MENEMENCİ AŞİRETİ ŞİMDİKİ "KARAİSALI" seyhan / doğusu na yerleşerek bir süre beylerinin gelişini beklemiş, ancak bu gerçekleşmemiştir, sonraları Fransız ve Ermeni işgali başlayınca, topyekün çete savaşına başlamışlardır.Ancak Atatürkün Erzurum sonrası Sıvas kongresi yıllarında Adanalı işadamları ve yerel ulema , Atatürk'e yerel direnişi subay la takviye ve koordine etme talbinde bulununca(Bosnalı salıih efndi ve adanalı iş adamları, para, asker ve silah bizde zaten var, bize komutan gerekli paşam) deyince,, Tufan bey,kozanoğlu doğan bey ve Tekelioğlu sinan(ön yüzbaşı üsküplü Ali Ratip) takma adlarla çukurava (kilikya kuvva milliye kuvvetleri ni organize ederek fransız ve ermeni zulmüne karşı ilk direniş hareketlerini ORGANİZE" etmişlerdir. işgale karşı ilk silahlı mücadele daha atamız samsuna çıkmadan milli kuvvetlerce 1 yıl önce başlamıştır.

  Coğrafya

  ilk yerleşkeler, ;Memlüklü Türkmenleri döneminde sonraları Ramazanoğlu beyi karaisa bey zamanında merkez hacıkırı,bilemedik bölgesinde olmakla beraber daha sonraları (MENEMENCİ) özellikle menemenci-hacı ahmet bey döneminde, SEYHAN NEHRİ BATISI TAMAMI, TARSUS A KADA) MENEMENCİ AŞİRETİNE BAĞLANMIŞ, VE asıl yerleşik yaşama geçiş bu dönemde başlamyı, orduya asker ,devlete veri verme ve ayanlık gibi devlet yönetimine katılım bu (menemenci) döneminde başlamıştır. Coğrafi sınırlar, ulaşım ve ticaret kontrolü için, gülek boğazı ve aladağlar-yahyalı geçitleri, toros madenciliği için Adana iline 85 km, Karaisalı ilçesine 50 km uzaklıktadır.Çatalan Barajı'nın yapılmasıyla birlikte köy, temel tarım arazileri sular altında kalmış, yerleşke ve ev yerleri ile bahçe ve küçük parçacıklı tarlalar yarım ada üzerinde kalmıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, akdeniz iklimi olmakla beraber, Hayvancılık ve yayla özelikleri taşımaktadır. Yazları kurak, Kışlarıda ılıman ve genellikle yağışlıdır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 219
  1997 219

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  MUHTARİYET- (KURULUŞ İTİBARI İLE -ÖZ-ERK YÖNETİM) OLARAK AYANLAR DÖNEMİNDE KURULUP, BÖLGE OTONOMLARINA YETKİ OLARAK 1.MEŞRUTİYET DÖNEMİNDE, OSMANLI-1.MEŞRUTİYET DÖNEMİNDE HEM ISLAHAT HEMDE YERLEŞİK DÜZENE GEÇİŞTE İDARİ - SİYASİ VE ÖNEMLİSİ , DOĞAL VE COĞRAFİ OLARAK AŞİRETLERİN YERLEŞTİRİLMESİNDE HEM BÖLGE HEM SİYASİ OTONOMLAR OLARAK KURULMUŞTUR.

  İLK MUHTARİYET KURULUMLARINDA, 1., AŞİRET VE SÜLALE OLARAK BÖLGESEL HAKİM AİLELER TAYİN EDİLMİŞ. 2-DÖNEM, NÜFUS VE ASKER VERME (OSMANLI-RUS SAVAŞI) DÖNEMİ,, 2,CİL MUHTARİYETLER DOĞMUŞTUR.

  3-TEMEL OLARAK HEM BATILI DEVLET ÖRGÜTLENMELERİ, HEMDE DAĞILAN OSMANLI DEVLET DÜZENİNDEN OSMANLIYA VERGİ VE ASKER KAZANMAK İÇİN YEREL DEREBEYLERİNİ DEVRE DIŞI BIRAKIP HALKIN VERGİ VE ASKER DESTEĞİNİ SAĞLAMAK ÜZERE KURULAN - İLK ASKER-OTONOM BÖLGELERDİR MUHTARİYETLER. ŞİMDİKİ GİBİ BASİT DEĞİLDİ, MUHTARLAR. Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği Kurtuluş Savaşı'nı takiben Alibeyli, Turunçlu, Kestek, Naneli, İbişli, Yörükler, Leylideresi mahallelerini kapsayan dağınık yerleşke muhtariyet almıştır, köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Zekeriye Kestek
  2004 - Kazım Küçüknane
  1999 - Kazım Küçüknane
  1994 - Kazım Küçüknane
  1989 - Kazım Küçüknane
  1984 - İbrahim Dönmez
  1977(8) - Veli Ağaoğlu
  .... - Musa Küçüknane (Durmuşali Kadıoğlu-1.azaya devretmiştir)
  .... - Durmuşali Kadıoğlu (Doğan)
  .... - İbrahim Kestek.
  .... - Mustafa Dönmez

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2009 yılı itibari ile Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından su çalışmaları yakın bir zamanda başlayacaktır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Döşekevi Köyü Karaisalı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş