Cumhuriyet Yönetimi - Cumhuriyet Yönetimi Nedir?

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Cumhuriyet Yönetimi - Cumhuriyet Yönetimi Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet Yönetimi - Cumhuriyet Yönetimi Nedir?

  Cumhuriyet, hükümet başkanının, kamu tüzel kişiliğini temsil eden bir heyet tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu oligarşi kavramının zıttıdır.
  Tarihçe

  Cumhuriyet kelimesi Arapça kökten 18. yüzyılda Osmanlı Türkçesinde türetilmiş bir isimdir. Arapça CMHR kökü "bir araya toplanma, topluluk oluşturma", bu kökten türeyen cumhūr ise "cemiyet, toplum, kamu" anlamına gelir. 18. yüzyıl Avrupa'sında monarşi ile yönetilmeyen Hollanda, İsviçre (ve 1789 Devrimi sonrasında Fransa) gibi ülkeleri tanımlayan Latince respublica > Fransızca république sözcüğünün Türkçe çevirisi olarak benimsenmiştir.


  Latince res publica klasik kullanımda "kamusal olan" anlamındadır. Bir topluluğa onların birleştirmek suretiyle halk olma özelliğini kazandiran, kamusal nesne anlamına gelir. Bu hali ile devletin kamu yararına çalıştığı devlet şeklidir. Fransız devriminden sonra devletin başkanının babadan oğula geçtiği ve tanrısal bir irade tarafından meşrulastırıldığı devlet şekli olan monarşiye karşı, devlet başkanının halk tarafından seçildigi ve halk iradesince meşrulaştırıldığı devlet şekli anlamında kullanılmıştır. Osmanlı Devletinde cumhuriyet fikri ilk kez 1870'li yıllarda Genç Osmanlılar ve Mithat Paşa tarafından (açıkça savunulmaksızın) tartışılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cumhuriyet Yönetimi Cumhuriyet Forum Tarih
Cumhuriyet yönetimi ile monarşi farkları kısaca Eğitim Bilgileri 17 Mart 2016
Atatürk Cumhuriyet yönetimi ile hangi yönetimi karşılaştırıyor? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Cumhuriyet Yönetiminin Ülkemize Getirdiği Yenilikler Nelerdir? Tarihi Bilgiler 20 Eylül 2012
Cumhuriyet Yönetimi Temel Özellikleri Nelerdir Tarihi Bilgiler 24 Şubat 2012
Cumhuriyet Yönetiminin Temel Özellikleri Nedir Tarihi Bilgiler 24 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş