Cumhuriyet İlköğretim Okulu Konya Doğanhisar

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 21 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu Konya Doğanhisar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet İlköğretim Okulu Konya Doğanhisar


  [​IMG]

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu Konya Doğanhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Cumhuriyet İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu Tarihçesi:

  Okulumuzun, ne zaman açıldığını kesin olarak bilen yoktur. Ancak ,1922 yılında okula başlayarak bitiren öğrencileri yaşamaktadır. Okulumuz o tarihlerde şimdiki Ulu Camii bahçesinde kalan Abdullah ÖNOĞLUnun evinde eğitim-öğretim yapmaktaydı. 1928 yılında merhum Hacı Kamil Efendinin belediye başkanlığı zamanında bir okul yaptırma ve yaşatma derneği kuruldu. Derneğin veznedarlığına Hafız Hasan BÜYÜKÖZER, Katipliklerine de merhum Hacı Ali DOYDUK ,üyeliklerine de Merhum Rıfat TOKLU ,Merhum Mahmut Efendi getirildi. O zamanlarda Makbu Esat adında bir mühendisin planı çok beğeniliyordu. Hacı Ali DOYDUK ,Akşehire giderek şimdiki Cumhuriyet İlköğretim Okulunun planını Rüştü Beyden kopya ederek getirdi. Okulun duvar inşaatını okul yaptırma derneği karşıladı. Okulun yapımı Silleli Seyit Usta adında bir mütahide verildi. Seyit Usta 8 usta çalıştırarak,duvar yapısını 3 ay gibi kısa bir sürede tamamladı.Duvar inşaatı kargir olarak yapılmıştır. Okulun çatısı ise orman bölge şefliğinden kereste temin edilerek Konyalı Adem Ustaya yaptırılmıştır. Okulun yapım masrafı Ali DOYDUKun il özel idare bütçesinden ayırttığı 5000TL ile halka yapılan salma ile karşılanmıştır.

  1929-1939 yıları kurak gittiği için okulun tamamlanması 1935 yılına kalmıştır.1935 yılın da halkın yaptığı katkılarla inşaata devam edilmiş bir kısmı (1.Katı ) tamamlanarak 300 öğrenci ile öğretmenler Nesimi DOĞAN ve Ömer DİNÇER ile öğretime başlamıştır.Okulun 2.katının inşaatı 1942 yılında tamamlanabilmiştir.Bu sırada öğrenci sayısı 450 ,öğretmen sayısı 5i bulmuştur. Okulun maliyeti 35-40.000TL dir .

  Okulumuz Cumhuriyet İlköğretim Okulu olarak eğitim öğretime devam etmektedir.

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
  Bulunduğu Yer: KONYA / DOĞANHİSAR
  Adı: CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU
  Adresi: YEĞİN MAH.
  Telefon Numarası: 3325561060
  Faks Numarası:
  E-mail Adresi: 710562@meb.k12.tr
  Web Adresi: - http://www.cumhuriyetio42.meb.k12.tr

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu Resimleri:

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Nisan 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cumhuriyet İlköğretim Okulu Forum Tarih
Gölbaşı Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 28 Ağustos 2012
Ovakışla Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Ağustos 2012
Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Ağustos 2012
Merkez Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Ağustos 2012
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 31 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş