Cumayanı Mağarası Hakkında Bilgi ve Resimler Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Cumayanı Mağarası Hakkında Bilgi ve Resimler Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumayanı Mağarası hakkında bilgi, Cumayanı Mağarası nerede, Cumayanı Mağarası özelliği

  Zonguldak Cumayanı Mahallesi’nin 1 km. güneydoğusunda bulunan bu mağara ilk kez Chris Baue, Harvey Lomas, Arda Çalı ve Dündan Çetin isimli speologlar tarafından 1976 yılında incelenmiştir. Daha sonra Türk ve Fransız mağaracılar 1977 yılında, İngiltere’nin Nottingham Politeknik Üniversiteleri tarafından 1978 yılında incelenmiştir.


  [​IMG]
  Bu mağara II. Zamanın Kretase kalkerleri içerisinde bulunmuştur. Zonguldak yöresinin olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli mağaralarından birisidir. Mağara 10 km. den fazla bir uzunluğa sahiptir. Mağaranın üç ayrı girişi vardır. Bunlardan biri yöredeki pompa istasyonunun arkasındaki girişten başlayarak çöküntü alanına ve travertene kadar 300 m.lik bir giriştir. İkinci giriş, gölün bitiminde olup, burada üçüncü girişle birleşir. Buradan kumlu bir mekâna ulaşılır ve suyun geldiği yönde de büyük bir salon vardır. Bu galeride aynı zamanda büyük taş bloklardan oluşmuş bir de salon bulunmaktadır.

  Bu mağara Kızılelma Mevkiinde bulunan bir düden, Ayıcı, Aydın dereleri ve Büyükav Deresi’nin sularını yutmaktadır. Düdenin üzerindeki mağara içerisinden yeraltı deresine de inilmektedir. Yeraltı deresi güney-kuzey yönünde 4 km. uzaklıktaki Cumayanı Mahallesi’ndeki mağaradan yeryüzüne çıkmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cumayanı Mağarası Hakkında Forum Tarih
Cumayanı Mağarası Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 20 Nisan 2009
Cumayanı İlköğretim Okulu Hakkında Bilgi Köşk Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Şubat 2011
Cumayanı Köyü Köşk Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Cumayanı Köyü Amasra Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Cumayanı Köyü Merkez Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş