Cumayanı Köyü Merkez Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Cumayanı Köyü Merkez Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumayanı Köyü Merkez- Cumayanı KöyüHakkında - Cumayanı Köyü Tanıtımı - Cumayanı Köyü Resimleri  Karabük
  Bilgiler
  Nüfus 1665 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78000
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Merkez
  Cumayanı, Karabük ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  Köyün tarihi osmanlılara dayanmaktadır. Şeyhülislamın müsadesi olmayan yerlerde cuma namazı kılınmadığından dolayı, şu anda yeri tespit edilemeyen bir camide tüm çevre ahalisi cuma namazı için toplanıp cumayı beraberce eda ederlermiş. Ve bu yıllarda köyün adı Cumayeri veya Cuma Ovası olarak anılırmış. Zamanla bu isim Cumayanı ismini almış. Hatta bir rivayete göre Safranboludaki İzzet Paşa Camisi buraya yapılmak istenmiş ve halktan uzak olduğu gerekçesiyle Safranboluya kaydırılmıştır. Köyde yerleşim 1970 li yıllarda oluşmaya başlamış. ve bu yıllara kadar Vahidin hanı adıyla bir han mevcutmuş. Bu han günümüzde halen ayakta durmaktadır. Köyle ilgili tüm bilgileri bu Hana ismini vermiş Vahid adlı zatın şu anda hayatta olan oğlu Rahmi Bakioğlu'ndan derlemiş bulunmaktayız. Ayrıca bir tarih öğretmenide Master tezini Safranbolu ve bu yöre hakkında hazırlamış ve araştırmaları sırasında rivayetlerin gerçekçiliğini doğrulamıştır.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köy kozmopolitan bir yapıya sahiptir. Çevre köylerden veya çevre ilçelerden insanların yerleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu nedenle yerleşik bir gelenek veya yemek çeşiti kültürüne sahip değildir.

  Coğrafya
  Karabük merkezine 15 km uzaklıktadır. Köyün çevresi sönmüş volkanik dağ kitleleri ile çevrilidir. Çakmak dağı bunların başlıcalarıdır, Köyün büyük bir bölümü ormanlık yapıya sahip olup, köyde eskipazar çayı adıyla bir nehir mevcuttur. Bu nehir yatağında eskiden çeltik tarlası olan ve günümüzde sebze yetiştirilen verimli topraklar mevcuttur. Köyün içinden hem devlet karayolu, hem de devlet demiryolu geçmektedir.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2361
  2000 1665
  1997 1912

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde günümüzde genellikle emekliler ikamet etmektedir. Tarım ve hayvancılık ticarete yönelik değil kendi ihtiyaçlarını karşılama amaçlıdır. Köyde yakın zamana kadar Kardemir Demir Çelik işletmeleri tarafından işletilen bir taş ocağı mevcuttur. Günümüzde bu taşocağı yolların asfaltlanmasında kullanılan malzemeyi sağlamaktadır. Ayrıca köyde otomobil tamircilerinin bulunduğu bir sanayi mevcuttur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim 2 adet ilköğretim okulu vardır. 2006 - 2007 eğitim öğretim yılında daha gelişmiş bir ilköğretim okulu hizmete girmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol Karabük, Ankara İstanbul'a bağlayan duble çift geliş gidişli devlet yolu asfalt olup köyün tüm sokakları asfalt kaplıdır. Köyde elektrik ve sabit telefon ayrıca GSM operatörlerinin ortak baz istasyonu vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cumayanı Köyü Merkez Forum Tarih
Cumayanı Köyü Köşk Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Cumayanı Köyü Amasra Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Cumayanı İlköğretim Okulu Hakkında Bilgi Köşk Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Şubat 2011
Cumayanı Mağarası Hakkında Bilgi ve Resimler Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 23 Ocak 2011
Cumayanı Mağarası Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 20 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş