Cso Dosyası Nedir , Nasıl Açılabilir ? (Resimli Anlatım)

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Cso Dosyası Nedir , Nasıl Açılabilir ? (Resimli Anlatım) konusu Cso Dosyası Nedir , Nasıl Açılabilir ?

  Son günlerde moda olan devhook 0.41 ile 2.50 yi emule edip oyunlar oynama işinde kullanılabilen iso sıkıştırma formatıdır . daha çok eskiden isosu çalışmayan daha yeni çalıtırabildiğimiz oyunlar . misal ; splinter cell essentials , tomb raider legends , sims 2 , fifa street 2 , fight night round 3 , WWE smackdown , ve İSTEDİĞİNİZ TÜM İSOLAR . mesela sims 2 oyunu 1.16GB tan 460 mb a kadar küçülttü ve o şekilde memory stickimdeki boş yerlerden fedakarlık yapmadan oynayıp bitirdim bile . hatta 861MB olan fifa street 2 önce ripleyip sonra CSO ya sıkıştırdıktan sonra tam 73mb a düşüyo .


  ÖNEMLİ NOT :
  CSO sıkıştırma formatını dediğim gibi daha çok 2.50+ isteyen oyunlarda kullandığımızı söylemiştim . ama DEVHOOK 0.41 in asıl yaptığı iş pspmizi 2.50 imiş gibi göstererek hem de 2.50nin özelliklerini tamamen kullanmamıza izin vererek ISOları load edip oynamamıza izin verdiği için , doğal olarak 2.50+ istemeyen ESKİ OLSUN YENİ OLSUN FARKETMEZ İSTEDİĞİNİZ TÜM İSOLARI DA CSO İLE SIKIŞTIRIP BOYUTTAN VE YERDEN KAZANARAK OYNAYABİLİRSİNİZCSO KULLANIMI :
  CSO ları normal isolar gibi devhook 0.41 ile çalıştırabilirsiniz . atıyorum eskiden " fifastreet2.iso " olarak ISO klasörünün içine atıp oynadığınız isoyu artık " fifastreet2.cso " olarak aynen eskisi gibi ISO klasörünün içine atıp DEVHOOK 0.41 ile çalıştırabilirsiniz . hemde eskisi gibi hiç beklemeden yarı boyutuna düşmüş isoyu hiçbir fark olmadan oynayabilirsiniz .


  DAX nedir ?
  O da uzun süredir kullanılan farklı bir sıkıştırma formatıdır . mesela DAXZISO programıyla kullanılabilir . midnight club 3 ü 1.6 GB tan 900mb a düşürdü ve çok rahat oynuyorum şahsen


  DAX KULLANIMI :
  DAX ları normal isolar gibi DAXZISO LOADER 0.62 ile çalıştırabilirsiniz . örneğin eskiden "midnightclub3.iso " olarak ISO klasörünün içine atıp oynadığınız isoyu artık " midnightclub3.iso.dax " olarak aynen eskisi gibi ISO klasörünün içine atıp DAXZISO LOADER 0.62 ile çalıştırabilirsiniz . hemde eskisi gibi hiç beklemeden yarı boyutuna düşmüş isoyu hiçbir fark olmadan oynayabilirsiniz .


  Bu ikisi ne işe yarar ?
  isolarınızı sıkıştırarak daha az yer kaplamalarını ve memory stickinizde daha fazla iso koyabilmenizi ve daha fazla boş yer kalmasını sağlar .

  BU PROGRAMIN YAPABİLDİKLERİ :
  ISO ları DAX a sıkıştırma
  ISO ları CSO ya sıkıştırma
  DAX ları ISO ya açma
  CSO ları ISO ya açma
  DAX ları CSO ya çevirme
  CSO ları DAX a çevirme
  yani CSO<->ISO<->DAX arasında her işlemi yapabilme

  programı en alttaki güncel linkinden indiriniz şifresi : merenk


  daha sonra C:program Files klasörünün içine giriyoruz ve indirdiğimiz rar dosyasını sağ tuşla basılı tutup "Klasöre çıkart Program FilesCSO-DAX_Compressor_v0.32 " ı seçiyoruz . böylece dosyanın içeriğini diğer programların bulunduğu bölüme çıkartmış oluyoruz (isterseniz başka bir klasöre de çıkartabilirsiniz program files zorunlu değildir . sadece örnek olması amacıyla verilmiştir) sonra isterseniz bu klasörün içine girerek "csoCompilerEN.exe" dosyasını da kolaylık olması için masaüstüne ya da herhangi bir yere de kısayol oluşturabilirsiniz .

  PROGRAMIN KULLANIMI :

  bu programı açtığımızda ilk karşımıza çıkan pencere sıkıştırma işlemlerini buradan gerçekleştriyoruz "Compress ISO" sekmesi

  [​IMG]


  bu ise formatlar arası geçişi sağlayan programın ikinci sekmesi olan "Decompress CSO/DAX"

  [​IMG]


  bu da programızın ayarlar sekmesi "Options"


  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Şubat 2011
 2. dagalan_61

  dagalan_61 Yeni Üye

  selamlarrrrrrrr teşekkürler arkadaş
   
 3. asker896

  asker896 Yeni Üye

  lik nerde arkadaşlar ssöyleseniz
   
 4. canpolat302

  canpolat302 Yeni Üye

  teşekkür ederim elinize sağlık
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Dosyası Nedir Nasıl Forum Tarih
*.ID2 Dosyası Uzantısı Nedir, Nasıl açılır ? *. ID2 files extensions. Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Kasım 2009
*.BAK Dosyası Uzantısı Nedir, Nasıl açılır ? *. BAK files extensions. Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Kasım 2009
*.BIK Dosyası Uzantısı Nedir, Nasıl açılır ? *. BIK files extensions. Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Kasım 2009
PPTX Uzantısı, PPTX Dosyası Nedir, nasıl açılır Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 24 Aralık 2008
windows/system32/hal.dll Dosyasının Görevi Nedir? Windows XP 2 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş