Crr İkinci Yarı Programında Dünya ve Türk Müziğinden 80 Etkinlik Var

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Crr İkinci Yarı Programında Dünya ve Türk Müziğinden 80 Etkinlik Var konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Crr Programında, Geleneksel Türk Müziğinden Dünya Müziğine, Türk Halk Müziği'nden Klasik Batı Müziği'ne Uzanan Geniş Bir Yelpazede Dünyanın ve Türkiye'nin Önde Gelen Müzisyenlerin, Grupların ve Orkestraların Vereceği Konserler ve Gösteriler Yer Alıyor. Crr, Aralarında Paco de Lucia'nın da Bulunduğu Flamenko ve Latin Müziğinin Önemli Temsilcilerini İstanbul'da Ağırlayacak.

  Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, 2009-2010 konser sezonunun ikinci yarısı için 17 Ocak'ta kapılarını müzikseverlere açıyor. CRR'de Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek sezonun ikinci yarısında yaklaşık 80 etkinlik gerçekleşecek.

  CRR'nin ikinci yarı konser programında İstanbullu müzikseverleri geleneksel Türk müziğinden dünya müziğine, Türk Halk Müziği'nden Klasik Batı Müziği'ne uzanan geniş bir yelpazede dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen müzisyenlerin, grupların ve orkestraların vereceği zengin bir yelpazede konserler bekliyor.

  -Paco de Lucia GELİYOR-

  Dünya müziği kapsamında en önemli etkinliklerden biri ünlü Flamenko sanatçısı İspanyol Paco de Lucia'nın konseri olacak. İstanbullu müzikseverleri bekleyen bir başka Flamenko programı da İspanya'da defalarca Yılın Dansçısı olarak ödüllendirilen İspanya'nın ve Flamenko dansının en büyüğü olarak gösterilen Aida Gomez ve grubu 'CARMEN' in müzikli dans gösterisi olacak. Grup, dünya turnesi kapsamında Çin, Japonya, Avrupa ve ABD'deki gösterileri sonrası 23 Şubat'ta Türkiye'de CRR'de Bizet'in unutulmayacak müziklerinin eşliğinde bir dans şöleni sergileyecek.

  CRR'nin bir diğer önemli etkinliği de 13-14 Şubat'ta verilecek Buena Vista Show olacak. "Buena Vista'dan Canlı - The Havana Lounge" gecesinde Havana'nın efsanevi mahallesinden Küba müziği ve şiirleri seslendirilecek. 12 Şubat'ta Cantabile - The London Quartet grubu ise dünyanın en iyi vokal gruplarından biri olarak müzikseverlerin karşısına şaşırtıcı ve geniş repertuarlarıyla çıkacak. 19 Şubat'ta dünyaca ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say İstanbul Bestecileri ile birlikte bir konser verecek.

  -AÇILIŞ 17 OCAK'TA KLASİK TÜRK MÜZİĞİ İLE-

  CRR'nin ikinci yarı programı 17 Ocak'ta Şef Birol Yayla'nın yönetiminde İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun vereceği konserle açılacak. 19 Ocak Salı günü programında da Muharrem Ayı kapsamında, bir matem konseri olarak kabul edilen Şah Hüseyin'in Firkatiyle isimli konser yer alıyor. Daha önce tekkelerde icra edilen eserler bu kez konser salonlarına taşınırken, konserde Kerbela ve Hz. Hüseyin ile ilgili bestelenmiş "Mersiye, Muharremiyye, Maktel" gibi eserler çalınacak. 22 Ocak Cuma günü CRR'de Uluslararası Mevlana Vakfı Türk Müziği Topluluğu sahne alacak. Topluluk İstanbullu sanatseverlere Mevlevi bestekarların eserlerin oluşan bir repertuar sunacak.

  CRR'nin Ocak ayı programındaki son etkinlik 30 Ocak Cumartesi günü CRR'de Arcos Buenos Aires Tango Show olacak. Arcos Buenos Aires Tango Show, günümüzde Arjantin tangosu ve halk müziğini konserlere taşıyan benzersiz bir yaylı çalgılar oda orkestrası olarak ün yaparken, geleneksel ve klasik tangonun üzerine çıkarak, Arjantin müziğini özel oda gruplarında en yüksek seviyeye çeken bir grup olma özelliğini taşıyor.

  - TÜRKİYE' DEN ÖNEMLİ İSİMLER VAR-

  CRR programında yabancı müzisyenler ve grupların yanı sıra Türkiye'den de önemli sanatçılar bulunuyor. Bunların arasında Melihat Gülses, Mehmet Bitmez, Dilek Türkan, İnci Çayırlı, Münip Utandı, Gülru Ensari, Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu, Hande Özyürek, Ömer Faruk Tekbilek, Şirin Pancaroğlu, Orhan Şallıel, Sabahat Akkiraz, Muammer Ketencioğlu gibi isimler yer alıyor. İkinci yarıda ayrıca CRR İstanbul Senfoni Orkestrası, CRR Türk Müziği Topluluğu, Cihat Aşkın Ensemble, Anatolia Topluluğu, İncesaz gibi topluluk ve orkestralar da sahne alacaklar. (ANKA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İkinci Yarı Programında Forum Tarih
"İkinci yarı iyiydik ama gol bulamadık" Trabzonspor 1 Mayıs 2010
Yetenek sizsiniz Türkiye Kaya Adamlar 3.Yari finali ikincisi Diğer Videolar 25 Şubat 2010
2009-2010 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak Eğitim Haberleri 5 Şubat 2010
Aşkın ikinci yarısı|02.09.2009| Sinema Film Tanıtımları 6 Ekim 2009
Borsa ikinci yarı kâr satışlarıyla tepetaklak indi Ekonomi Ve Borsa 7 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş