Country Müzik - Country Müzik Nedir?

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Country Müzik - Country Müzik Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Country Müzik - Country Müzik Nedir? Country Müzik Temsilcisi -Country Müzik Hakkynda


  Country Müzik


  Country, ABD'nin güneydoğusunda yaşayan beyazlara özgü müzik tarzıdır.
  Country tarzı, 1920'lerde ABD'nin güney eyaletlerindeki yoksul ve beyaz köylüler arasında ortaya çıktı. Country, ilk sömürgecilerin torunlarının kuşaktan kuşağa aktardıkları Wales, İskoçya ya da İrlanda'ya özgü eski halk şarkılarının ya da baladlarının Amerikan zevkine uyarlanmasıyla oluşturulmuştur. Eşlik eden başlıca çalgılar bir banjo ya da gitar, ve bir kemandı. Bu müzik, köylerin çevreleriyle iletişim olanaklarını artıran radyo sayesnde tüm güney eyaletlerinde yayıldı. Güneyli halk, country'i büyük bir ilgiyle karşıladı.
  kaynak: Baktabul Msn messenger ifadeleri, Avatar, gif, smiley, Resimli Siirler, izle, indir, Komik Resimler, programlar, Resimleri, HaberlerNashville, çıkışından bu yana bu türün merkezi olarak bilinir. 1930'lu yıllarda, country'ye "hillbilly music" (orman köylülerinin müziği) de dendi. Türün ilk büyük yıldızı, kovboy müziğiyle hillbilly müziğini birleştirerek, "country and western" tarzını yaratan Jimmie Rodgers'tır (1897 - 1933). Şarkıcı ve oyuncu Roy Rogers rol aldığı çok sayıda filmle "country and western" tarzının dinleyici kitlesini büyük ölçüde genişletti. Savaşın ardından Hank Willimas (1923 - 1953) bu türün temsilciliğini üstlenerek yürüttü. Bill Haley, Elvis Presley gibi Güney'in ilk rock and roll şarkıcıları, sanat yaşamlarına Country ile başladılar. Johnny Cash ve Carl Perkins bu türün en ünlü iki savunucusudur. Country müzik üzerinde Meksika, İspanya ve Latin Amerika etkileri de görülmektedir.
  1950'li yılların aonlarından başlayarak, Amerikan rock gruplarının bir bölümü sürekli olarak :country'den esinlendi. Bazı country şarkıcılarının da rock'tan etkilenmesi sonucunda, country rock tarzı doğdu. Günümüzde Nashville'deki stüdyoların üretimi, bölgesel özelliklerden oldukça uzaklaşmıştır. Bugün country, daha ağırbaşlı ve daha gelenekçi sözlerle rock'ın saygın bir türüdür.
  Country, Amerikan Halk Müziği şeklinde de özetlenebilir. Ülkemizde Country müziğine yatkın isimlerden biri Selçuk Ural'dır. Serseriyim isimli parçası örnek verilebilir. Country, Jazz gibi ABD'nin ve dünya ülkelerinin sevilen ve saygı gören müzik türlerinden biridir.

  Bazı Country Müzik Türü Müzisyenleri


  Roy Acuff
  Ryan Adams
  Deborah Allen
  Liz Anderson
  Fiddlin' John Carson
  Riley Puckett
  Don Richardson
  Al Hopkins
  Charlie Poole
  Ray Charles
  Clint Eastwood
  Don Gibson
  Norma Jean
  Kris Kristofferson
  Brenda Lee
  Bill Monroe
  Olivia Newton-John
  Dolly Parton
  Ernest Tubb
  Ted Daffin
  Floyd Tillman
  Willie Nelson
  Charlie Rich
  Shania Twain
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Country Müzik Country Forum Tarih
1960 Model Mercury Colony Park Country Cruiser Resimleri Tuning 8 Ocak 2012
Country Strike Avatarları - CS Avatarları Counter Strike Özel 8 Kasım 2010
2011 Model Mini Countryman Motorlu Araçlar Dünyası 30 Eylül 2010
Horse & Country TV Frekansı Populer Uydular Frekanslar 18 Haziran 2010
Beautiful countryside scenery picture material Wallpaper / Resimler 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş