Corydoras paleatus (Komando Çöpçü)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda UquR tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Corydoras paleatus (Komando Çöpçü) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Corydoras paleatus (Komando Çöpçü)

  Corydoras paleatus (Komando Çöpçü)
  Corydoras paleatus (Komando Çöpçü)

  [​IMG]

  Latince Adı: Corydoras paleatus

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerikakıtasının Trinidad bölümünde, Venezuela'da La Plata bölümünde

  Beslenme Biçimi: Etçil, Otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl Kendi Türlerine Davranısı: Barışçıl

  Üreme: Düz yüzeylere yumurta dökerek

  Sıcaklık: 22-26°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 8 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre

  Zorluk Seviyesi: 1

  Genel Yorum: Çok yanlış bir biçimde adlandırılmalarına rağmen akvaryumlarımızın vazgeçilez balıklardır. Sanılanın aksine corydoraslar akvaryumun dibinde pislikleri yemezler. Zamanla çok çeşitli türleri ortaya çıkarılmış, bunlardan en çok bilinenleri Komando, Albino, Panda ve Sterbai türleridir. Corydoraslar sürü balıkları olup en az 6'lı gruplar halinde yaşatılmalıdır. Akvaryumların taban kısmında sürekli hareket halinde olan bu balıklar sürü olarak dolaşıp, yemlenirler. Hem diğer hem kendi türlerine karşı barışçıl bir yaşam sürer 8 cm boya ulaşabilirler. Corydoraslar ılık suyu seven balıklardır, özellikle üreme dönemlerinde bu fark daha da açık ortaya çıkar. Yaşadıkları bölgenin habitatında bu balıkların yaşadıkları nehirlerdeki su sıcaklığı 20 dereceye düşünce üremeleri başlar. Yapay ortamlarda kare akvaryumlarda en az 2 erkek 6 dişilik gruplarda üretim yapılabilir. Fıskiye şeklinde su çıkışı olan veya şelale şeklinde olan filtreler üreme işlemine kış şartlarını taklit ederek üremeye yardımcı olur. Üreme akvaryumunun dibinde 4-5 mm kadar ince dere kumu ve dekorasyonda da mango kökleri veya pvclerle oluşturulmuş mağaralar üreme ve yumurtaların güvenliği için çok önemlidir. Yumurtalar döllendikten sonra ya üreme grubu yada yumurtalar ayır akvaryuma alınmalı, yumurtalardan çıkan yavrulara ilk gün yem verilmemelidir. ilk günden sonra yavrulara kaliteli toz yemler, artemia yavruları verilebilir.

  Bilgilerin Açıklaması

  Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
  Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
  En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
  Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Corydoras paleatus (Komando Forum Tarih
Komando Çöpcü (Corydoras paleatus) Akvaryum - Balık Dünyası 30 Ekim 2009
Corydoras Acrensis - Çöpçü Akvaryum - Balık Dünyası 4 Mart 2010
Bronz Çöpçü (Corydoras aeneus) Akvaryum - Balık Dünyası 30 Ekim 2009
Corydoras sterbai (Güney Amerika Çöpcü Balığı) Akvaryum - Balık Dünyası 30 Ekim 2009
Corydoras acutus Akvaryum - Balık Dünyası 25 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş