Corel Draw'da Analog Saat Yapımı Photoshop

'Photoshop Dersleri' forumunda UquR tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Corel Draw'da Analog Saat Yapımı Photoshop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Corel Draw'da Analog Saat Yapımı Photoshop

  Bir saat yapmak istiyorsunuz ama bir daire içine 15 derece aralıklarla doğruları nasıl yerleştireceksiniz? Bunun için autocad falan kullanmanıza gerek yok coreldraw ile pekala yapabilirsiniz.  Boş bir belge açarak "ellipse tool" u seçiyoruz. Ve mause ile sürükleyerek daire çiziyoruz.

  [​IMG]

  Çizdikten sonra bu dairenin daire olması gerekiyor elips değil bunun için ana menünün hemen altındaki sekmeden "objectsize" ile yatay ve dikey değerleri aynı giriyoruz ben 50-50 girdim .Ardından "enter" a bastığımızda artık bir daire sahibi oluyoruz.

  [​IMG]


  Hemen ardından "freehand tool" ile düz bir çizgi çiziyoruz (düz olması şart) "Shift " e basılı tutarak önce doğrumuzu ardından dairemizi seçiyoruz ve C(Center) - T(Top) tuşlarına basıyoruz artık doğrumuz dairemize üstten merkezli

  [​IMG]

  Sağdaki menüye bakıyoruz "Docker" menüsü, orada transformation açık olmalı (değilse window-dockers-transformations-rotate seçiyoruz) ve doğrumuza tıklayarak "Center " başlığı altındaki "H:" horizontal
  "v:" vertical değerleri görüyoruz bizim için önemli olan vertical değer çünkü zaten horizontal değer dairedede doğrudada aynı olmalı "C" -"T" aligmentlerini yaptığımız için .

  [​IMG]

  Ardından dairemize tıklayarak transformation penceresine baktığımızda "V:" değerinin farklı olduğunu göriyoruz bu değeri kopyalıyoruz.ve doğrumuza basarak onun "V:" değerine yapıştırıyoruz .

  Artık dairemizin ve doğrumuzun her ili CENTER değeride aynı şimdi "rotation" başlığı altındaki "Angle" değerini girebiliriz biz saat yapacağımız için bu değer 15 olmalı .

  [​IMG]

  "Apply to duplicate" tuşuna bastığımızda doğruların daire merkezi etrafında 15 derecelik açılarla dönerek çoğaldığını göreceğiz artık bundan sonrası sizin yaratıcılığınıza ve isteğinize kalmış

  [​IMG]

  Bende biraz makyaj ile böyle bir saat yaptım.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Corel Draw'da Analog Forum Tarih
Corel Draw'da Analog Saat Yapımı Grafik ve 3D Tasarım 29 Kasım 2008
Corel Draw'da Kaligrafi - Kaligrafi Nasıl Yapılır ? Grafik ve 3D Tasarım 29 Kasım 2008
Corel Draw'da Yaprak Çizelim Grafik ve 3D Tasarım 29 Kasım 2008
Corel Draw'da Puzzle Yapımı Grafik ve 3D Tasarım 29 Kasım 2008
CorelDraw X5 - Osman Gürkan Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş