Corel Draw 'da Sigara Yapımı

'Grafik ve 3D Tasarım' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Corel Draw 'da Sigara Yapımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Corel Draw 'da Sigara Yapımı


  İnsanın boş yada farklı zamanları olabiliyor.. Can sıkıntısı ibaresi ile bir işaret levhası kolleksiyonu yapmış olsaydım eğer tüm yollarım ve odalarım galaksi gibi bişey olurdu her halde.. . Tabanımda bile bir düş varki onu hiç sormayın.. Sadece uyurken üzerine basmadığımı hayal edebildiğim ve bunun için bir işaret levhasına gerek duymadığım.. . (Yani uyurken canım sıkılmıyor demek istedim)

  [​IMG]

  Öncelikle background'umuzu siyaha çeviriyoruzu. Bunun için "Tolls" mönüsünden 'Options' (Ctrl+J) seçeneğini tıklıyoruz ve yukarıda resimde görülen işlemi yapıyoruz. Böylelikle çalışma sayfamızın artalanı siyah renge dönüşecektir.

  [​IMG]

  Daha sonra 8,5x0,6 cm lik bir dikdörtgen oluşturuyoruz. bu diktörgenimizin çizgilerini beyaza çeviriyoruz.Aynı dikdörtgeni kopyalayıp ikinci dikdörgenimizin ölçüsünü 8.15 cm yapıyoruz.
  8,5 dikdörgenimizi alıp 'Left Rectangle Corner Roundness' bölümünden diktörgenimizin köşelerini 100 derece yumuşaltıyoruz...

  [​IMG]

  Bu işlemden sonra çalışmamızın sağ tarafına zoom yaparak yumuşalmış olduğumuz diktörgeni "Arrange+Convert to curves" (Ctrl+Q) ile vektörel hale getiriyoruz. Daha sonra üst taraflarda bulunan iki noktayı birden seçip 8,15 cm lik diktörgenimizin kesişme noktalarına kadar çekiyoruz. Ve orta kısımda bulunan noktayı siliyoruz. ve aynı işlemi sol taraftada yapıyoruz. daha sonra kılavuz olarak kullandığımız 8,15 cm lik dikdörtgeni sol taraf sabit kalacak çekilde 2,5 cm'ye küçültüyoruz.

  [​IMG]

  Şimdi sigaramızın filitre kısmını oluşturalım. Bunun için kılavuz olarak kullandığımız 8.15 cmlik dikdörthenimizi sol tarafı sabit kalacak şekilde yani sağ taraftan sol tarafa doğru 2,5 cm'e düşürüyoruz. (Resimde görüldüğü gibi Transformation mönüsünde kırmızı daire ile belirtilmiş çentiği işaretleyerek küçültme işlemini yapıyoruz, böylelikle dikdörtgenimiz sol tarafa doğru küçülecektir.

  [​IMG]

  Daha sonra köşelerini yumuşaltığımız diktörtgeni seçip ctrl+c ve ctrl+v ile kopyalıyoruz. ve kopyaladığımız diktörgenin sağ tarafında bulunan noktaları tutarak 2,5 cm e düşürdüğümüz diktörgenin sağ kesişme noktalarına kadar çekiyoruz.

  [​IMG]

  Sıra geldi filtremizin akasında bulunan beyaz alanı yapmaya. Bunu yapmak için filtre dikdörtgenimizi (yukarıda küçülttüğümüz dikdörtgeni) kopyalıyoruz ve aynı yere yapıştırıyoruz. Yukarıda yapmış olduğumuz işlemdeki gibi sağ tarafta bulunan noktaları kılavuz olarak kullandığımız diktörgenin kesişme çizgisine kadar çekiyoruz.

  [​IMG]

  Kılavuz olarak kullandığımız dikdörtgeni siliyoruz. Buraya kadar yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde yukarıda renklendirmiş olduğum görüntüyü elde etmiş olmalıyız. Şimdi sıra geldi sigaramıza desen çalışması yapmaya.​
   

 2. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  [​IMG]

  Filtre kısmını 'Object Properties' (ALT+Enter) kısmından 'Texture Fill' bölümüne girip 'Advanced'i tıklayarak resimde görülen değerleri giriyor ve okeyliyoruz.

  [​IMG]

  Filtre kısmında texture işlemini tamamladıktan sonra filtre üzerine yukarıdaki resimde görüldüğü gibi 'Freehand Tool' yardımı ile lekeler çiziyoruz. ve çizdiğimiz lekeleri 'Arrange+Group' yaparak koyu sarı rengimizi veriyoruz.

  [​IMG]

  şimdi filtremizin üzerine üç adet beyaz şerit yapalım bunun için filtremizi bir başka alana kopyalıyoruz. Transformation mönümüze girip 'Posion' değerlerinde H: değerini -0,06 cm olarak belirtiyoruz ve 'Apply To Duplicate' yardımı ile kopyalıyoruz. Daha sonra altta kalan filrenin rengini beyaz yapıyoruz ve iki filtreyi birden seçip 'Arrange+Shapping+Simplify' yardımı ile deyim yerindeyse altta kalanın canını çıkartıyoruz. (Bu işlemi yalnızca beyaz olan kısmı almak için uyguluyoruz)

  [​IMG]

  Sonra üstteki filtreyi silip beyaz kalan parçayı yukarıdaki resimdeki gibi üç adet kopyalarak yerleştiriyoruz

  [​IMG]

  Filitrede olan işlerimiz bitti şimdi geldi sigaramızın filtresizde olsa en işe yarar olan kısmını yapmaya.. . Bunun için bu kısmı seçip 'Object Properties' (ALT+Enter) kısmından 'Texture Fill' bölümüne girip 'Advanced'i tıklayarak resimde görülen değerleri giriyor ve okeyliyoruz.

  [​IMG]

  Bu işlemide yaptıktan sonra sıra geldi sigaramızın üzerine ince beyaz şeritler atmaya. Bunun için filtre kısmında yapmış olduğumuz şeritlerden bir tanesini yukarıdaki animasyondaki gibi kopyalıyoruz ve sağ tarafında bulunan noktalarını sol tarafa doğru çektirerek 3/1 oranında inceltiyoruz. Daha sonra 'Transformation' mönümüzden 'Posion' kısmına girip h: değerini 0,1 cm olarak ayarlayıp 'Apply To Duplicate' yardımı ile sigaramızın sonuna kadar kopyalıyoruz. ve tüm bu ince şeritleri seçip 'Arrange+Group' yapıp bir grup içine alıyoruz.

  [​IMG]

  Daha sonra sigaramızın üzerine markasını varsa eğer logosunu ekliyoruz. Buraya kadar yapmış olduğumuz işlemleri sırası ile doğru olarak anlatabilmiş ve yapabildiyseniz elde edilmesi gereken görüntü yukarıdaki gibi olmalıdır. Sonra tüm çalışmayı seçip 'Arrange-Group' yapıyoruz

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Corel Draw Sigara Forum Tarih
CorelDraw X5 - Osman Gürkan Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2010
Corel DRAW Graphic Suite X4 C-D 17 Mart 2009
CorelDRAW Graphics Suite X3 13.0 C-D 5 Şubat 2009
CorelDRAW Graphics Suite X4 Kurulum (Resimli Anlatım) Resimli Program Anlatımı 22 Aralık 2008
Corel Draw'da Analog Saat Yapımı Photoshop Photoshop Dersleri 29 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş