Code of Honor 3: Desperate Measures

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Code of Honor 3: Desperate Measures konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [FONT=Trebuchet MS, Tahoma]Code of Honor 3: Desperate Measures[/FONT]

  KATEGORİ : FPS
  ÜRETİCİ FİRMA : City Interactive
  YAYINCI FİRMA : City Interactive
  OYUNUN SİTESİ : www.city-interactive.com/index.php?title=gamepage&m=359
  HANGİ OYUNA BENZİYOR? : Rainbow Six, Fear
  SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : Windows XP / Vista, Pentium 4 2 GHz, 1 GB RAM, 128 MB GeForce FX 5700 ya da üstü, 3 GB Boş Harddisk Alanı
  YAZAR : Onur TUFAN
  YAYIN TARİHİ : 23.8.2009

  Şuan içinde bulunduğumuz global ekonomik kriz otoriteler tarafından, 1929 ekonomik buhranından bu yana görülmüş en büyük ekonomik kriz olarak tanımlanıyor. Bu konuyla ilgili ülkemizde de birçok tartışma yaşandı. "Kriz bizi vurmaz." dendi, daha kriz başlamadan "Türkiye krizi atlatmıştır." dendi, ya da en favorisi "Kriz bizi teğet geçti." dendi. Bütün bir yıl boyunca devlet büyüklerimizden ortadaki vahim durumla ilgili insanı rahatlatıcı / kandırıcı ifadeler duyduk. Yazıya neden böylesi bir giriş yaptığımı merak ediyorsanız söyleyeyim, Code Of Honor 3: Desperate Measures tam da bu konulara temas ediyor.

  OPERASYONLAR YENİDEN BAŞLIYOR
  Ekonomik kriz Fransa'da büyük bir kaosa neden olmuştur. Milyonlarca insan işsiz kalmış, fakirler daha da fakirleşmiş, binlercesi evsiz kalmıştır. Bu vahim durumda da polisle halk arasında sürekli çatışmalar meydana gelmektedir. Bombalar ve terör saldırıları her gün haberleri süslemektedir. Ülkedeki suç oranı hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye ulaşmıştır ve bu durumu avantaja çevirmek isteyen organize suç örgütleri yüzünden silah kaçakçılığı, adam kaçırma, rehin alma ve uyuşturucu ticareti gibi yasa dışı işler hat safhaya ulaşmıştır. Bu durum karşısında Fransız Başbakanı özel bir ekip olan French Foreign Legion'nın statüsünü değiştirmeye karar verir ve onların ülke içinde operasyonlar düzenlemelerine olanak sağlar. Artık her şey bu özel ekibe bağlıdır. Aslında 2000'li yılların başlarında Arjantin'de yaşanan olayları düşündüğümüzde oyunun konusunun oldukça gerçekçi olduğunu, hatta gerçek olaylardan esinlenilerek oluşturulduğunu görebiliyoruz.

  COH 3’ün oynanış sistemine baktığımızda ilk olarak aklımıza ünlü Rainbow serisi geliyor, aslında ben biraz da oyunu ‘FEAR’a benzettim. Ekip arkadaşlarımızla birlikte, yer altı tren yolu, malikane, hastane gibi yerlere operasyonlar düzenliyoruz. Görevlere ekip arkadaşlarımızla birlikte başlamamıza rağmen genel olarak bölüm içinde yollarımız ayrılıyor ve oyunun sonunda ancak tekrardan bir araya geliyoruz. Oyunun ‘FEAR’a benzettiğim tarafı ise grafikleri ve özellikle de mekan tasarımları. Hatta bu iki oyunun aynı yapımcının elinden çıkıp çıkmadığını da kontrol ettim, ancak bu kadar benzerliğe kaşın aralarında bir bağ bulamadım.

  Oyunda Carter karakterini kontrol ediyoruz ancak COH 3 karakter üzerine yoğunlaştırılmış bir oyun değil. Karakterimiz için yalnızca görev aşığı tanımlamasını yapabiliriz. Carter oyunun başında, henüz ilk görevinde ağır bir şekilde yaralanıyor, ancak kendisini hastane odasında ziyarete gelen üstüne iyileştiğini söyleyerek hastaneden çıkar çıkmaz göreve başlıyor. Yani ne bir ev istirahatı, ne de akraba ziyareti. İşte Carter bu kadar görev aşığı birisi.

  Oyunda pek fazla ara video yok. Bazı bölümlerde bir iki tane, bazılarında ise hiç video göremiyoruz. Oyuna konmuş videolar ise oyuncuyu yönlendirecek cinsten, öyle aksiyon sahneleriyle süslü, insanı hayrete düşüren videoları pek beklemeseniz iyi edersiniz. Videolarda örneğin teröristlerin elinden kurtulmuş bir kişi, size diğer rehineler hakkında bilgi veriyor ya da sizin nereye gitmeniz gerektiğini söylüyor. Videolar oyuncuyu bilgilendirme amaçlı olduğundan diyaloglara ağırlık verilmiş.

  COH 3 oynanış bakımından oyuncuları tatmin etmeye oldukça yetiyor. Aşırı ateş altında kaldığınız da ölüyorsunuz. Ancak mekanlar da siper alabileceğimiz bir çok yer var. Ayrıca COH 3 bazı klasik FPS’lerle kendine ait özellikleri de harmanla¤¤¤¤¤ oyunculara sunmuş. Şu günlerde çoğu FPS oyununda göremediğimiz ‘E’ ve ‘Q’ harflerini kullanarak sola ve sağa eğim yapıp görüş açımızı değiştirme aksiyonu bu oyunda mevcut. Böylece çatışma anında düşman hareketlerini daha rahat kontrol ederek kendimize avantaj sağlayabiliyoruz. Ayrıca oyunda ‘sürpriz ateş’ sistemi de mevcut. Bir duvar, kapı ya da herhangi bir şeyin arkasındayken ekranda bir ok işareti beliriyor. Bu esnada doğru tuşla birlikte, ateş etme tuşuna basarsanız, Carter okun gösterdiği yöne doğru rastgele ateş açıyor. Bu özellikle düşmanlarınızı pek öldürme imkanınız olmasa da onlara gözdağı vermiş oluyorsunuz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Code Honor Desperate Forum Tarih
Code of Honor 2: Conspiracy Island Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 4 Ağustos 2009
Another Code – Two Memories Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 22 Haziran 2011
Codentry Yaz Kıyafet Modelleri 2011 Populer markalar & Moda 5 Mayıs 2011
Write Code Nedir - Write Code Konu Anlatım - Write Code PBP Elektronik Genel Bilgi 19 Kasım 2010
XMedia Recode Türkçe Yama Çoklu Video Dönüştürme Program Yaması Türkçe Yama Arşivi 23 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş