Cocuk Eğitiminde Dayak

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Cocuk Eğitiminde Dayak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dayak eğitime yaramaz çünkü:
  —Dayak yiyen çocuk yaptığının karşılığını en kısa yoldan ödemiştir. Yaptığı olumsuz davranış üzerinde düşünmek hatasını anlamak onu tamir yollarinı aramak veya sonuçlarını düzeltmek fırsatı verilmemiştir ona. Olay olumsuz davranış dayakla noktalanır.

  —Dayak yiyen çocukta anne/babaya kızgınlık düşmanlık nefret hisleri uyanır. Dolayısıyla çocuk kendi yaptığının kötü bir şey olduğunu düşünüp kendini suçlayacağına karşı tarafı suçlar. Konu yer değiştirmiştir. Çocuğun düşündüğü odak konu kendi olumsuz davranışı hatası suçu değil yediği dayak ve bundan

  —Dayak yiyen çocukta saldırganlık duyguları gelişir. O da anne/babasını örnek alıp.sorunlarını en'kısa yoldan saldırganlık!azorbalıkia halletmeye yönelir kardeşini- komşu çocuğu/kediyi döver. Aynca aile bireyine karşı koyamadığı için saldırganlığını dolaylı olarak gösterir aile bireyini kızdıracak sinirlendirecek başka davranışlarda bulunur.

  —Aslında dayak yiyen çocuk kendini güçsüz aciz hisseder karşılık veremediği için kendinden utanır. Kendine güveni sarsılır. (Çok sık dayak yiyen çocuklarda bir büyük fazla yaklaştığı zaman eliyle yüzünü koruma refleksi gelişmiştir.)
  Dolayısıyla dayak çocuğa davranışı etkileri ve sonuçlan üzerinde düşünmek yani vicdan ve ahlak geliştirmek yerine saldırgan olmayı işini kaba kuvvetle halletmeyi öç almayı öğretir.

  Dayak atmanın veya fiziksel ceza vermenin anne/baba üzerindeki etkileri ise:
  —Dayak atan anne/baba o anki hırslarını öfkelerini.çocuktan alır en kısa yoldan kızgınlık duygularını güçsüz biri üzerine boşaltarak rahatlarlar. Ancak bu şekilde hırsını gideren anne/baba çoğunlukla yaptığından pişman olur utanır suçluluk duygularına kapılır. Bu suçluluğunu gidermek için de bu kez aşırı sevgi gösterilerine veya aşırı hoşgörü tutumlarına girer. Çocuksa durumun dengesizliğini tutarsızlığını yasar. Bu tür sürekli iki uç davranışlar çocuğu ruhsal yönden çok olumsuz etkiler.

  —Buna karşılık sürekli dayak ve fiziksel ceza (bodruma kapama cezaya koyma karanlık oda) ile eğitim veren anne/baba zamanla acımasız ve işkenceci bir ruh geliştirir. Bunun da gerek anne/baba gerekse çocuk üzerindeki ruhsal etkileri çok ürkütücüdür.
  Demek ki çocuk eğitimi ve disiplininde dayağın yeri yoktur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Cocuk Eğitiminde Dayak Forum Tarih
Çocuk eğitiminde anne mi daha çok rol oynar baba mı? Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Ekim 2016
Çocuk Eğitiminde Cezanın Yeri Çocuk Sağlığı ve Bakımı 31 Ocak 2011
Cocuk Egitimindeki Temel Kurallar Okul Öncesi Eğitim 23 Ekim 2010
Otizmli Çocukların Eğitiminde Etkinlik Çizelgelerinin Kullanımı - Patricia J. Krantz Kitap, Resim ve Dergi 8 Mayıs 2010
Çocuk Eğitiminde Maneviyat - Özkan Taşar Kitap, Resim ve Dergi 5 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş